Endülüs’ün güzelliğine tanık olabileceğiniz 10 nokta

Endülüs’ün güzelliğine tanık olabileceğiniz 10 nokta

Endülüs, Güney İspanya’nın büyük bölümünü kapsayan özerk bir bölgedir. Her köşesi muhteşem görsel zenginliklere sahip olan bölge; uzun Akdeniz kıyıları, dağları ve yer şekilleriyle adeta bir cennet. Ayrıca Endülüs, Avrupa’nın en yüksek sıcaklık ortalamasına sahip olmasıyla da turistlerin çekim merkezi.

1. Jerez de la Frontera

Jerez de la Frontera

Jerez de la Frontera, pek çok insan tarafından Endülüs bölgesinin bir özeti olarak görülür. Bilinirlik konusunda Cadiz ve Seville gibi görece daha büyük şehirler ön sırada yer alsa da, Jerez’in de ünlü olduğu birkaç alan vardır. İspanya’da at üretiminin ve binicilik kültürünün merkezi olan Jerez, aynı zamanda beyaz üzümden yapılan Sherry şarapları, motorsiklet yarışları ve flamenko dansı ile de ünlüdür.

Jerez gezinizde, 11 Avrupa sarayı ile devasa Mağribi Sarayı’nı ve kaleyi mıutlaka görmelisiniz. Kentte düzenlenen pek çok festival bulunur ve bunların hemen hepsinde flamenko dansı vardır.


2. Donana Milli Parkı

Donana National Park

Guadalquivir Nehri’nin Akdeniz’le buluştuğu deltada yer alan Donana Milli Parkı, sahip olduğu yaban hayatı, kum tepeleri, bataklıkları ve ovaları ile adeta bir ekoloji cennetidir. Buraya gelen kuş gözlemcileri, yüzlerce göçmen Afrika kuşunu burada görme şansını yakalar. Biraz daha şanslıysanız, İber Vaşağı ve hatta İspanyol Kral Kartal’ı görebilirsiniz. Bu civarda bulunan deniz müzesi, malikane ve kale de görülmeye değerdir.


3. Marbella

Marbella

Geçmişte küçük, beyaz bir balıkçı kasabası olan Marbella, günümüzde Costa del Sol bölgesinin en kozmopolit kentlerinden birine dönüşmüştür. Buradaki en cazip şeyler, güzel kumsallar, Akdeniz’in muhteşem doğası ve tertemiz deniz olmakla birlikte, keşfedilebilecek pek çok tarihi ve kültürel nokta da bulunur.

Aslında Marbella da geçmişin duvarlı şehirlerinden biridir. 15. ve 16. yüzyılarda yapılan ve kenti çevreleyen duvarların büyük bir kısmı yok olsa da, tarihi kent merkezinde bu duvarları görmeniz mümkün.

Palmiye ağaçlarının sıralandığı Marbella’nın Golden Mile adı verilen sahilinde yürüdüğünüzde, burada birbirinden muhteşem lüks evler ve resortler görebilirsiniz


4. Cadiz

Cadiz2

Cadiz, Batı Avrupa’da kesintisiz yaşamın sürdüğü en eski şehir olarak bilinmektedir. Kentin Fenikeli denizciler tarafından 3 bin yıl önce kurulduğu tahmin ediliyor. Cadiz’e gittiğinizde binlerce yıllık mimari örnekleri de görme şansına kavuşursunuz.

Eğer Cadiz’e gidecekseniz, her yıl Paskalya’dan 40 gün önceki 10 günü kapsayan Cadiz Karnavalı’na katılmalısınız. İddialı bir karnavaldır ve alanında dünyanın üçüncü en büyüğüdür. Yıl boyunca deniz, su sporları, flamenko ve deniz mahsülü yemekler için dünyanın dört bin yanından binlerce insan Cadiz’e akar.


5. Malaga

Malaga

Dışarıdan bakıldığında modern bir kabuğun içindeymiş havası veren Malaga, sahip olduğu gotik mimariyle tamamen başka bir dünya gibidir. Burası ünlü ressam Picasso’nun doğum yeridir ve kentte büyük koleksiyonlu çok sayıda müze bulunur. Kentteki tarihi noktaları görmek isteyenler, Roma Tiyatrosu, Azcalba ve Mağribi Kalesi’ni görebilirler. 11. yüzyıldan kalma büyük Gibralfaro Kalesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Malaga aynı zamanda tapas barları ile ünlü bir şehirdir ve mutfak konusunda bölgenin en ünlü noktasıdır.


6. Sierra Nevada

Sierra Nevada

Sierra Nevada dağları, Avrupa’nın güneydeki kayak yerlerinden biridir. 3 bin 478 metre ile İspanya’nın en yükdek noktası olan Mulhacén de bu sıradağlardan biridir.

Kış sporu etkinliklerinin yanında ziyaretçiler, biyosfer reservlerine (kıyı ekosistemlerini), astronomi gözlemevine, teleskoba ve pek çok macera rehberlik hizmetlerine de ulaşabilirler. Yaz aylarında ise bu dağlar, yürüyüşçüler, bisikletçiler ve tırmanışçıların adeta Mekke’sidir.


7. Ronda

Ronda

Derin El Toja Geçidi etrafında bulunan Ronda, İspanya’nın en eski kentlerinden biridir. 1400’lü yıllarda kent askerlerine adeta bir savunma hattı durumunda olmuştur. Yapımı 1793 yılında tamamlanan Puente Nuevo Köprüsü, Ronda’daki en etkileyici noktalardan biridir. Mimari yapısını tarihte bölgeyi yönetmiş olan Romalılardan ve Endülüs Emevileri’nden alan Ronda, İspanya’nın en eski kolezyumu olma özelliğini taşıyan Plaza de Toros’a da sahiptir.


8. Cordoba

Cordoba

Mimari ihtişamı ile bilinen Cordoba, bunu çok sayıda kültürden almıştır. Mesela Cordoba’da bulunan cami-katedral dünya çapında bilinen bir yapıdır. Muhteşem bir tasarıma sahip olan yapı, ziyaretçilerine dinlerin bir bileşkesini sunar. Orta yaşlardaki bir mimar tarafından tasarlanan Yahudi Mahallesi ve Guadalquivir Nehri üzerindeki Roma Köprüsü ile Cordoba sizi medeniyler arasında dolaştırıp durur.


9. Seville

Seville

Sayısız etkinliğin yeri olan Seville, Güney İspanya’nın en büyük turist destinasyonudur. Mağribiler tarafından yapılan ve kimi ölçümlere göre dünyanın en büyüğü olduğu belirtilen saat kulesinin süslediği katedral, Seville’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Sahip olduğu müzeleri, antik mimari örnekleri, sarayları ve kiliseleri ile Seville, ”iyi ki gittim” diyeceğiniz yerlerdendir.

Seville’de sizi şaşırtacak bir başka şey ise, ünlü denizci Kristof Kolomb’un günlüğünü görecek olmanız. Günlükler, Seville Katedrali’nin içindedir.


10. Granada

Granada

Keltler tarafından kurulan ve 2.500 yıllık geçmişi olan Granada, yalnız Sierra Nevada Dağları’ndaki değil, belki de Endülüs bölgesinin en güzel yeridir. Burada, dünyanın pek az yerinde tanık olabileceğiniz bir gün batımı göreceksiniz. Müslümanların kontrolündeyken yapılan ve bir Mağribi sarayı olan Alhambra’nın yanında, çok sayıda katedral ve kale de görülmeye değerdir. Tapas ve flamenko sevenlerin de gözdesi olabilecek bir destinasyon Granada.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account