Endülüs’te Flamenko dansı – Video

Endülüs’te Flamenko dansı – Video

Flamenko, Arapça fellah (köylü) ve mengü (göçer) sözcüklerinden türemiş. Bugün hâlâ çağdaş gösteri sanatları arasındaki ayrıcalıklı yerini koruyan Flamenko’nun kökeni, Endülüs bölgesinde her şeyde olduğu gibi yine Akdeniz’in ötesine, Arap yarımadasına uzanıyor. Hindistan’dan göçen çingenelerin Endülüs’te Arap mirasıyla buluşması sayesinde ortaya çıkan bu kültür mozaiğinin temelleri, Avrupa’daki ilk konservatuarın kurucusu olarak kabul edilen Ziryab tarafından atılmış.

Teninin renginden ve sesinin güzelliğinden dolayı “kara kuş” anlamına gelen Ziryab adını alan müzisyen, Harun Reşit zamanında dönemin en ünlü bilim, kültür ve sanat merkezi olan Bağdat’ta, sarayın baş müzisyeninin yanında eğitim görmüş. Harun Reşit bir gün baş müzisyen Ishak’tan kendisine yeni bir ses dinletmesini istemiş. Baş müzisyen de karşısına en iyi öğrencisi olan Ziryab’ı çıkarmış. Ziryab’in söylediği şarkılar ve yaptığı müzikten çok etkilenen Halife Harun Reşit, baş müzisyenden eğitimini bitirene kadar Ziryab’a çok iyi bakmasını istemiş, onun için planları olduğundan bahsetmiş. Ne yazık ki halifenin karşısında gösterdiği performans Ziryab’ın Bağdat’taki sonunu hazırlamış. Ziryab’ı kıskanan ve kendi yerini almasından korkan İshak, Ziryab’ı zorunlu göçe zorlamış.

flamenko-2

Ziryab, Bağdat’tan ayrılınca önce bir süre Kahire’de ve bazı Afrika ülkelerinde sesiyle para kazandıktan sonra nihayet yıllar sonra Cordoba’ya gelmiş. Orada sarayın baş müzisyenliğine getirilen Ziryab, burada sonradan Avrupa’nın ilk konservatuarı olarak anılacak olan okulu kurmuş ve o zamana kadar dört çift telden oluşan udu beş çift telli yaparak, İspanyol müziğinin belkemiği olan İspanyol gitarının prototipini üretmiş. Ziryab’ın vizyoner bakış açısı ve estetik anlayışı ile müzik dışında pek çok konuda daha topluma öncülük ettiği belirtiliyor. İlk kuaförü açarak erkek saç kesimine yön vermesi de ilginç detaylardan…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account