En iyi tren manzarasına sahip ülkeler

En iyi tren manzarasına sahip ülkeler

Yazı: Oğuz Potur

Tatil yapmak denilince elbette akla ilk sıcak kumlardan serin sulara girmek gelir. Eğer biraz doğaya ilginiz varsa seçeneğiniz bir anda yayla turizmine kayıyor olacaktır. Peki ya çocukluğunuzun bir köşesinde kalmış o tren yolculukları.  Aranızda hiç tren seyahati yapan olmadı mı?  En azından bir kere olsun trenle Ankara’ya gitmişsinizdir. Peki, bir tren seyahati ile güzel anılar biriktireceğiniz birbirinden eşsiz manzaraları görmek sizi tatmin etmez mi?

20’li yaşlarda Avrupa’yı karış karış gezmek gibi çılgın planlar yapmadınız mı hiç? Düşünsenize bir trene biniyorsunuz ve en güzel tren rotaları ile Avrupa’nın altını üstüne getiriyorsunuz.  Sevdiklerinizle eşi benzeri olmayan bir yolculuk yapmak bir bilet kadar yakın size.  Tren yolculukları düşündüğünüz kadar pahalı değildir. Diğer tatil planlarına göre daha ekonomiktir. Sanayi devriminin ardından ilk olarak yük taşımak için icat edilen bu ulaşım araçları daha sonra turizm amaçlı kullanılmaya başlamıştır. İlk olarak 19. YY’da kullanılmaya başlanan bu taşıtlar ilk zamanlarında çok talep görmüştür. Trenler günümüzde çeşitli milletler arasında bir yarış haline gelmiştir.

Avrupa Tren Rotaları

Avrupa’da tercihinize göre farklılık gösteren birden fazla rota bulunmaktadır. Hadi gelin Avrupa tren rotalarının sizlere bir kaçından bahsedelim.

Glacier Express

Eğer tercihiniz Glacier Express‘ten yana olacaksa bilmelisiniz ki bu tren hepimizin aşina olduğu Alpler’den geçmektedir. Eğer soğuk havalardan ve kardan hoşlanmıyorsanız gideceğiniz tarihleri iyi belirlemelisiniz. Seçtiğiniz bu tren rotasında mevsimine göre eşsiz güzellikte olan rengârenk ormanlardan geçilmektedir. St.Moritz ve Zermatt’ı bir birine bağlayan bu tren Alpler’in ortasından geçmekte.

Yaklaşık olarak 8 saat süren bu tren yolculuğu Avrupa’nın en yavaş treni olarak bilinir. Yolculuğuna 1605 m yükseklikten başlayan trenimiz ilk olarak Matterhorn dağına tırmanmakta. Tren yolculuğu yaparken 2000 metre yükseklikte bulunan aynı zamanda Ren nehrinin başlangıcı olarak bilinen Oberalp geçidine gideceksiniz. Hiç şüphesiz ki bu yolculuk sırasında görüp görebileceğiniz en iyi manzaralar Ilanz ve Reichenau arasında yer alan Ren Vadisi’nde olacaktır.

Bergen Railway

İçinizde bir doğa sevgisi yatıyorsa bu rota tamda size göre! Bu rotada dağ manzarasına doyacağınıza emin olabilirsiniz. Birbirinden güzel göller, mühendislik harikası taş köprüler ve rengârenk orman manzaraları…

Bu tren rotası Bergen ve Oslo arasında. Bu tren rotasında filmlere konu olan ve hepimizin hayallerini süsleyen Norveç’in eşsiz doğasına şahit olabilirsiniz. Yaklaşık 400 km süren bu yolculukta yaşayacağınız deneyim eşsiz olacaktır. Hadi sizde onlara katılın ve eşsiz manzaraların tadına varın!

Her nedense mutlaka gidilmesi gereken tren rotaları listelerinde ağırlıklı olarak İsviçre ve Norveç’te bulunan tren rotaları öneriliyor. Sanırım bizlerin aksine onlar doğayı nasıl değerlendireceklerini iyi biliyor olmalılar.

Bernina Express

Bernina Express yine bir diğer İsviçre tren rotasıdır. Davos-Torino arasında bir tren rotasını kapsıyor. Diğerlerine göre kısa süren bir tren yolculuğu olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık 4 saat süren bu tren yolculuğu birbirinden eşsiz mimari özelliklere sahip tünel ve köprülerden geçmektedir. 1900’lü yılların başında inşa edilen bu tren rotası günümüzde turistik açıdan çok büyük önem kazanmıştır.

Yolculuk esnasında daire şeklindeki tünellerden ve viyadükler üzerinden geçmektedir. Bir tren rotası düşünün ki sizi 10 yıllar öncesine götürüyor. Onca köprü, tünel ve viyadüğü yıllar öncesinin teknolojisiyle nasıl yapmışlar, insan hayrete düşüyor.

Tren yolculuğu manzaraları

Tren yolculuğu yapmaya karar verirken elbette ilk aklınızı çelen şey eşsiz doğa manzaralarıdır. Tren dışında hiçbir ulaşım aracının gidemeyeceği yerleri görmek ve bu ana tanık olarak insanın bir anda aklını başından alıyor olmalı. Sizlere Avrupanın en gözde tren rotalarından bahsettim. Haydi gelin bir de dünyanın en güzel manzaralarına sahip tren rotalarına göz atalım.

Trans-Sibirya Tren Hattı

Bu tren hattı dünyanın en uzun tren hattıdır. Yolculuk esnasından birçok şehirden geçiyor olacaksınız. Maceraperestler yolculuk esnasında Moskova’dan Pekin’e, oradan da Viladivostok’a uzun bir yolculuk yapmakta. Moskova’dan Viladivostok’a yaklaşık olarak 10 bin km yol gidilmektedir. Trans-Siberian tren hattı Çar Alexander III ve Nikola II döneminde yapılmıştır.

Yapımı yaklaşık olarak 30 seneyi bulduğu bilinmektedir. Bir ucundan bir ucuna gitmek duraksız 1 hafta sürmekte. Ayrıca yolculuk esnasında 7 farklı zaman diliminden geçiliyor. Trans-Siberian expressleri arasında en çok güvenilir ve konforlu olarak kabul edilen express Golden Eagle Trans Express’tir. Tercihinizi bu tren hattından yana kullanırsanız, dünyanın 3’te 1’lik bölümünü gezmiş olursunuz. Bir tren yolculuğu düşününki birden fazla ülke ve doğal olarak farklı kültürü tanımış oluyorsunuz. Düşüncesi bile insanı heyecanlandırıyor öyle değil mi ?

Trans-Sibirya Tren Hattı’nda keyifli bir yolculuk yapacağınızı umuyor ve şimdi bir başka hattı size tanıtmak istiyorum. Soğuk havayı seviyor musunuz? Peki ya nostaljik buharlı trenler ilginizi çeker mi? cevabınız evet ise bu tren rotası tam size göre!

Jitong Tren Hattı

Dünya üzerinde aktif olarak kullanılan son buharlı tren bu hatta bulunmaktadır. Belki de son buharlı tren olması başlı başına bir tercih nedenidir. Günümüzde bu trenler sadece müzelerde karşımıza çıkmakta. Dünya üzerinde buharla çalışan tek bir tren var o da Çin’de bulunmaktadır. Jitong, Çin’in kuzey kısmından İç Moğolistan’a kadar gitmektedir.  Bu son buharlı tren yolculuk esnasında maceraperestlere eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Dağlar, köprüler ve kömür madenlerinin içinden geçtiğinizi bir düşünsenize! Düşünsenize bir zamanlar maden olarak kullanılan yerlerin içerisinden geçiyorsunuz. Oldukça heyecan verici bir yolculuk olsa gerek. -40 derece soğuklara ulaşan hava şartlarında yapılan bu yolculuk kesinlikle başlı başına bir deneyim katacaktır yolcularına. Bu tren yolculuğu aşağı yukarı 24 saat sürmektedir ve 1000 km’yi aşkın bir mesafe geçilmekte ve Jitong, Jining-Tongliao  arasında hizmet vermektedir.

Hirambingham Express

Ben konforumdan ve lüksümden ödün veremem, benim için para önemli değil, en iyisi hangisi ise onu tercih ederim diyorsanız eğer bu tren hattı tam size göre!

Dünya üzerinde en lüks trenler sıralamasında en tepede gösterilmektedir. Eşsiz dekorasyonu, hizmet anlayışı ve canlı müzik özellikleri misafirlerin başlıca tercih etme nedenleridir. Adını, bir zamanlar Machu Pichu’yu keşfeden Hiram Bingham’dan alan bu tren yaklaşık 3 saat süren bir tren yolculuğudur.

Bir zamanlar İnka medeniyetinin başkentliğini yapan Cusco’dan Machu Picchu’ya uzanan bir rotası vardır. Trende bar ve canlı müzik bulunmaktadır. Trenin dekorasyonunda hiçbir maliyetten kaçınılmamıştır. Her bir vagonun içerisinde bulunan koltuklar pirinç kaplamalı geniş antika koltuklardan seçilmiştir.

Pride Of Africa

Sevgilinizle romantik bir yolculuğa mı çıkmak istiyorsunuz ? o zaman Pride Of Africa tam da size göre! Yolculuğunuz boyunca kedinizi Victoria dönemi tarzını yansıtan bir trende yolculuk ettiğinizi düşünün. Yolculuğunuz boyunca Pretorya’dan Cape Town’a, Güney Afrika’dan Mısır’a, Afrika’nın güneyinden kuzeyine birçok farklı destinasyona uğramaktayız.

Yeniden tasarlanmış olan vagon ve lokomotiflerde Afrika’nın etkileyici manzaralarıyla karşı kaşıya kaldığınızı bir düşünün. Pride Of Africa, Afrika’nın uçsuz bucaksız çöllerinden balta girmemiş ormanlarına ve onlarca vahşi hayvanın görülebileceği bir tren yolculuğudur.

“Altın peşinde süren bir ömür” denilince akla ilk gelen şey “Klondike Gold Rush” gelir elbette. Belki o zamanları biz yaşayamadık ama sıradaki tren rotamız tam da bu bölgeden hatta zamanında ticari amaçla kullanılan bir tren yolunu kullanmaktadır.

White Pass- Yukon Railroad

Bu tren rotası, Alaska-Kanada arasında bulunan, bir zamanlar altın aramak ve bulunan altınların taşınması için kullanılan bir tren hattıdır. Yapım amacı tamamen ticari olan bu tren hattı günümüzde bir kısmı halen kullanılmaktadır. Coğrafi nedenlerden ötürü yolu bile olmayan yerlerden geçen bu tren rotasında mevsimine göre rengarenk doğa manzaralarıyla doludur. Yeşil ve beyazın buluştuğu bu tren hattında bir zamanlar yaşanan büyük kazanımlar ve büyük kaybedişlerin yaşadığını düşünmemek mümkün olmasa gerek.

Sizlere birden fazla destinasyon ve birbirinden çok farklı hikayelere sahip tren rotaları hakkında bilgi verdim. Siz de bunlardan kendinize uygun olanı seçip doğanın bize sunduğu eşsiz manzaraları kaçırmayın…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account