Ekonomik Avrupa şehirleri: Bulgaristan ve Romanya

Ekonomik Avrupa şehirleri: Bulgaristan ve Romanya

Yazı: Orçun Bilkin

Avrupa, kalite, yenilik, orijinallik ve sıra dışı haliyle gezginleri ağırlamaya devam ediyor. Avrupa tatili enflasyonun artması ile gezginleri maddi anlamda düşündürüyor. Ucuz yurtdışı tatili yapmak isteyen gezginler Avrupa’da Türk parasının değerli olduğu şehirleri seçerek Avrupa tatilinizi ekonomik hale getirebilir. Ucuz yurt dışı tatili yapabilmek için konaklama, ulaşım ve yeme-içme konusunda kendimizi planlamalıyız.

Ekonomik Avrupa şehirlerinde konaklama

Avrupa şehirlerinde ucuz konaklama için kalmak istediğiniz bölgelerde hostel tarzı konaklama seçenekleri değerlendirilmelidir. Hostel ve otellerde hafta içi rezarvasyon yapılırsa daha uygun fiyata kalmak mümkün. Kalabalık bir grup gideceğiniz seyahatinizde konaklama konusunda ev kiralamayı değerlendirebilirsiniz. Seyahat rotanızda Airbnb uygulamasını kullanan varsa onun evini kiralayabilirsiniz. Airbnb sistemi ödemeleri online üzerinden gerçekleştiriyor; seyahat sıranızda kalacağınız yeri gitmeden ayarlamış olursanız, rahat bir şekilde seyahatinize devam etmiş olursunuz.

Couchsurfing ise insanların birbirine evlerini açması ve misafir etmesi üzerine kurulan bir sistemdir. Yurtdışı seyahatlerinizde couchsurfing sistemini kullanırsanız konaklamak için ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Yurtdışı tatillerinde couchsurfing sistemini kullanma fırsatınız var ise kesinlikle kullanılmalı, kaldığınız yerde aile kültürüne tanıklık edip gezip göreceğiniz noktalara daha kolay ulaşabilirsiniz, bir de konaklama için ücret ödemeyeceğiniz için gezmeye, yemeğe daha fazla bütçe ayırmış olursunuz.

Yeme-içme

Gezdiğiniz ülkelerin kültürünü, mirasını yeme-içme alışkanlıklarını görmeli, ülkedeki en meşhur yemeğin tadına bakmadan dönülmemesiniz. Seyahat planımızı yaparken ülkenin kültürel ve yemek alışkanlıkları bütçemizin büyük bir kısmını kapsıyor. Seyahat rotanızda ekonomik şekilde yemek yiyebilmek için hostel ya da Couchsurfing ile kaldığın yerdeki mutfağı kullanarak geziye başlamadan sandviç hazırlamak gezi sırasında vakit kaybettirmeyecek önemli bir detaydır.

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde fast-food restoranlarda yemek bütçeyi oldukça rahatlatır. Yurtdışında sokak yemekleri çok önemli noktadadır. Avrupa şehirlerinde bazı sokak yemekleri Michelin yıldızına sahip oluyor. Yurtdışı tatiline gitmeden doğru bir rota çıkararak Michelin sahibi sokak yemekçilerini bulup şehrin en meşhur yemeklerini uygun fiyata deneyebilirsiniz. Gezi rotanızı seçmeden önce yerel restoranların nerede ve maliyetlerini araştırmak gezi sırasında size büyük yarar sağlayacaktır.

Ulaşım

Avrupa seyahatlerinin en zorlu kısmı ulaşım sorunudur, ucuz yurtdışı tatili yapmak isteyen gezginler doğru ve planlı bir seyahat rotası çıkaramaz ise ekonomik anlamda zorluk yaşayacaklardır. Seyahat edeceğiniz yer için uygun bir rota çıkarılmalıdır. Seyahat tarihleri belirlemek yerine esnek davranıp ucuz ve indirimli zamanı kollayın. Alternatif havaalanları belirlenmeli, uçuş saati konusunda esnek davranılmalıdır. Avrupa’daki en güzel ulaşım araçlarının başında tren gelir, tren her zaman ekonomik olmayabilir. Tatil rotanızı ve tarihlerinizi belirlediğinizde tren ücretlerini araştırmak size fayda sağlayacaktır.

En ucuz Avrupa şehirlerini gezmek için Avrupa’nın en yaygın otobüs firmalarından birisi, Eurolines’dir. Eurolines erken alındığında  ekonomik fiyata bulmak oldukça mümkün. Megabus Batı Avrupa ülkelerinde yaygın ve çok kullanılan ulaşım araçlarından biridir. Megabus bilet fiyatları ekonomik Avrupa şehirleri gezinizde size oldukça yardımcı olacaktır. Ucuz Avrupa Şehirleri arasından Sofya-Bulgaristan, Romanya, ayrıntılı olarak inceledim isterseniz göz atalım.  Tabii en uygun yurtdışı tatili için pek çok seçenek olduğunu da unutmayalım.

Bulgaristan-Sofya

Bulgaristan Balkanların merkezinde yer alıyor. Bulgaristan farklı birçok kültüre ve tarihi zenginliğe sahiptir. Asya ve Avrupa arasında bir geçiş yeri olan Bulgaristan, Bulgar kültürü mutfağı ve tarihi ile adından oldukça söz ettirmektedir. Bulgaristan’da nüfusun çoğunu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın havaalanı Sofya Havaalanıdır. Havaalanı şehre olan 5km uzaklıktadır. İstanbul Havaalanı’ndan Sofya 45 dk sürmektedir. İstanbul ile Sofya arasında otobüs ile yolculuk yapmak isteyen gezginler 3 saat içerisinde şehre ulaşabilirler ve İstanbul’dan Sofya’ya otobüs seferleri sık bir şekilde düzenlenmektedir. Sofya küçük bir şehir olduğu için havaalanından indiğinizde Sofya şehrine ulaşımınız oldukça kolay olacaktır. Sofya içerisinde otobüs, tramvay ve metro ile şehrin her yerine ulaşım sağlanabilir. Bulgaristan’da yaz ayı Haziran ayında başlar, Ekim’e kadar devam eder. Kış aylarında kayak yapmak isteyen gezginler Aralık – Mart ayı içerisinde Bulgaristan’a gitmelidir.

Yemek kültürü

Antik Çağ’dan bu yana Bulgaristan, Roma, Hunlar ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmıştır. Birçok kültürü içerisinde barındıran Sofya yemeklerinde de aynı etkiyi göstermektedir. Sofya yemeklerinde et olmazsa olmazdır. Genellikle domuz eti, biftek, İtalyan sosisi, köfte et çeşitlerinden bazılarıdır. Sofya’ya gidip kesinlikle denemeniz gereken Meshana Skara’dır.  Sofya’da Türk mutfağından esintiler görmekte mümkün. Yaprak sarması ve Dolma biber Sofya şehrinin popüler yemekleri arasında. Bulgaristan ile özleşen yemeklerin arasında Plevne tavuğuda vardır. Plevne tavuğu özel baharatlar ile harmanlanıp pişirilir, yanında şehriye pilavı ile sunulmaktadır. İçeceklerde Sofya’da Türk içeceklerine rastlayacaksınız. Boza, Rakı, Ayran vb tüm içecekler karşınıza çıkacaktır.  Rakia adını verdikleri Türk rakısına benzeyen alkolleri genellikle her restoranda bulunuyor.

Konaklama

Sofya şehrinde konaklama yapabileceğiniz birçok seçeceğiniz bulunmaktadır. Sofya’da Centrum bölgesi tatilini hareketli ve merkezi bir noktada geçirmek isteyen gezginleri bekliyor. Şehir ve civarı bölgelerde konaklamak için uygun fiyatlı oteller bulmak mümkün.

Romanya

Balkan Yarım Adası’nın kuzeyinde kalan Romanya konum olarak Karadeniz’in Batı kıyılarına yakındır. Romanya, Romanus Latince kelimesinden gelir; Avrupa Birliği’nin 9. ülkesidir. Romanya’nın başkenti Bükreş’tir. Romanya’da konuşulan diller Rumence, İngilizce ve Fransızcadır. Romanya Avrupa Birliğine ait olduğu için vizesiz giriş yapılamaz. İstanbul Bükreş Havaalanına düzenli olarak sefer düzenlenmektedir. Ulaşım İstanbul’dan Bükreş Havaalanı’na 1 saat 15 dk sürmektedir. Romanya misafirperver bir toplumdur. Günlük hayatlarında günaydın ve iyi akşamlar kelimelerini sıkça kullanılmaktadırlar. Romanya Karadeniz’e kıyısı olduğu için ılıman ve karasal iklim arasındadır. 4 mevsimin yaşandığı ülkede gezginler tatil planlarını kışın kayak merkezlerinde, yazın ise sahil kasabalarında değerlendiriyor.

Romanya kültürü ve yemek

Romanya’da hayır kelimesi hayır anlamına gelmiyormuş. Hayır kelimesi mütevazılık ve kibarlıklarından ötürü söyledikleri bir kelime. Tokalaşmak şehirde oldukça yaygındır. Erkekler Kadınla tanışırken elini öperler.

Romanya kültürlerden etkilenerek ortaya çıkan farklı bir mutfak anlayışı oluşmuştur. Romanya mutfağını ağırlıklı olarak et ve et ürünleri oluşturmaktadır. Restoranlara gittiğinizde muhakkak masanıza domates, salatalık, soğan, salam gibi ikramlar gelecektir. Genel olarak mısır unu çok kullanılmaktadır ve Romanyalılar için çorba vazgeçilmez bir yemektir. Ciorba adını verdikleri kıymalı çorbasının yolunuz Romanya’ya düşerse muhakkak tadına bakmalısınız. Romanya denince akla gelen ve vazgeçilmezi haline gelen baharatlı böreklerinden bahsetmek istiyorum. Parjoale adı verdikleri yanında garnitürleri olan kıymalı bir börektir. Mısır unundan yapılan ve püre haline getiren mamaliga ülkenin en çok tüketilen yemeklerindendir. Romanya’da sokak kültürü oldukça zengin ve gelişmiştir. İçerisinde peynir dolgulu hotdogları şehirde karşınıza fazlasıyla çıkacaktır. Rumen tatlısı olarak anılan Papanaşi kızarmış hamurların üzerine peynir ve yaban mersini reçeli sürülerek hazırlanan Romanya’nın en meşhur tatlısıdır.  Romanya’da en çok tüketilen içki Şaraptır. Bira ise oldukça ucuza bulunabilmektedir. Romanyalıların kendine özgü içkilerinin adı Tuica’dır. Rumenlerin milli içkisi rakıya benzerliği ile dikkat çekmektedir.

Ulaşım ve konaklama

Romanya’da ulaşım oldukça rahat ve konforludur. Bükreş Havaalanı’na inecek gezginler kolaylıkla şehrin ulaşım araçlarını kullanarak merkeze ulaşabilirler. Romanya’ya uçakla gelmek istemeyen gezginler tren yolculuğu yaparak Romanya’ya ulaşabilirler. Romanya’da otobüs, metro, tramvay yoğun olarak kullanılmaktadır. En ucuz yurtdışı turları için uygun planlama toplu taşıma fiyatlarının uygun olduğu bölgelere yapılmaktadır. Romanya Bükreş bu anlamda oldukça mantıklı ülkedir.

Konaklama konusunda ülkede son derece modern binalar ve oteller bulunmaktadır. Tabi ki bu otellerde konaklamak hostel fiyatlarından oldukça yüksek. Romanya’da istediğiniz her kritere uygun otel bulmak mümkün. Özellikle şehrin merkezinde yer alan Hotel Cismigiu içerisinde süit odaların ve klubü olması şehrin en popüler hoteli haline getiriyor. Sadece Cismigiuya konaklamak için değil kahve içmek alkol alıp barında eğlenmek içinde şehrin en uğrak mekanlarından.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account