Eğlencesiyle, iklimi değişen şehir Tallinn…

Eğlencesiyle, iklimi değişen şehir Tallinn…

Orta çağı anımsatan tarihi yapılar, yardımsever insanlar, güneşin doğmasını istemeyeceğiniz gece hayatı ve huzur…

Dünya’yı bir sayfa daha okumak için sabah saatlerinde İstanbul’dan yola çıkıyoruz. Atatürk Havalimanı’ndan 3 saat süren yolculuğun ardından Estonya’nın başkenti Tallinn’deyiz. Ülkeye giriş için Schengen vizesi gerekli. Havaalanından şehir merkezi 4 km. Otobüs ile çok rahat gidebilirsiniz. Estonya Baltık ülkesi olduğundan soğuk bir iklime sahip. Bu yüzden yazın gitmenizi tavsiye ederim. Nüfusu yaklaşık 1.5 milyon civarında. Başkent Tallinn’de 500 bine yakın insan yaşıyor. Ülkenin en büyük kenti. 1991’de bağımsızlığını ilan eden Estonya çok huzurlu bir ülke. Başkent Tallinn’de bunu çok net bir şekilde görebiliyoruz. Estonya, Küba ile birlikte dünya’da en çok okuma oranına sahip ülke. Hemen hemen herkes İngilizce konuşabiliyor. İnsanlar size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Orta Çağ kenti Tallinn

Gezimize bir çok Baltık ülkesinde görmeye alışık olduğumuz Old Town’dan (Eski Şehir) başlıyoruz. Burada Orta Çağ’ın göbeğine düşmüş gibiyiz. Tallinn bize adeta ‘tarih nasıl korunur’ dersi veriyor. Etrafta çok güzel restoranlar ve hediyelik eşya satan dükkanlar var. Yerel kıyafetleriyle dükkanlarına müşteri çekmeye çalışan insanlarla karşılaşacaksınız.

Tarihi kiliselerin başkenti Tallinn

Tallinn’de  gezip görülecek bir çok tarihsel yapı ve kilise de var. Bir zamanların doğu bloku ülkelerinde ulusal bir kahraman olarak kabul edilen Prens Alexandr Newsky adına 1894 yılında yapımına başlanan ve 1900 yılında bitirilen kilise bunlardan biri. 123 metrelik kulesiyle St. Olaf Katedrali’ni de ziyaret edilecek yerler listenize almalısınız. St. Olaf Katedrali’nin kulesi 1600’lü yıllara kadar dünyanın en yüksek yapısıymış. Kulede asansör bulunmuyor. 258 basamağı çıkmayı göze alırsanız, muhteşem bir manzara sizi bekliyor. Ayrıca St.Nicholas Katedrali ve  St. Catherina Dominik Manastırı da vakit ayırıp görmenize değecek kadar ilginç yerler.

Toompea Tepesi Unesco Dünya Mirası Listesi’nde…

Eski kentten yürüyerek Toompea Tepesine çıkıyoruz. Tarihi Kent UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Burada Tallinn’i izlemek çok keyifli. Parlamento binası da bu tepede. Yine Old Town’dan 5-6 dakikalık bir yürüyüşle Kadriorg Parkı’na gidebilirsiniz. Burada kitap okuyup, dinlenebilirsiniz. Parkın etrafındaki tarihi ahşap evler dikkatiniz çekecek.

Orta Çağ’ı yaşamak istiyorsanız, Adres Olde Hansa

Tallinn’de old town’daki olde hansa ve Baltık denizi kenarında bulunan Noa restoranını tavsiye ederim. Özellikle çalışanlarıyla birlikte Orta Çağ dekoruna bürünen Olde Hansa oldukça etkileyici bir mekan. Yemekleri de çok lezzetli. Üstelik fiyatlarda çok pahalı değil.

Tallinn’de sabah 5’e kadar eğlenmeye hazır mısınız?

Gelelim eğlenceye. Tallinn’de güneşin doğmasını istemeyecek kadar eğlendiğimi söyleyebilirim. Holiwood, Prive, Vabank ve Venüs gibi kulüpler öne çıkıyor. Kentin en popüler mekanları. İstanbul kadar pahalı değil. Üstelik sınırsız eğlence sizi bekliyor. Eğlenmeye düşkünseniz sabah 5’de otele gitme garantisi veriyorum. Çünkü mekanlar 05:00’de kapanıyor…

Tallinn’i yaşamak için bana 3 gün yetti. Eğer daha uzun süreli tatil planınız varsa, size bir önerim var. Tallinn’den gemiyle 2 saatte Helsinki’ye gidebilirsiniz. Yine otobüsle 4.5 saatte Letonya’nın başkenti Riga’ya gitmek mümkün. Finlandiya, Estonya ve Letonya’yı kapsayan bir tur da yapabilirsiniz.

Kitabın diğer sayfasında görüşmek üzere…

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account