Ege’nin saklı köyü: Eski Doğanbey

Ege’nin saklı köyü: Eski Doğanbey

Ege’nin şipşirin, saklı köylerinden biri Eski Doğanbey Köyü… Ben sessiz, sakin, doğal güzelliklerle bezeli bu köyü İzmirli arkadaşlarım Nuray ve Berna sayesinde keşfettim. Bana seyahatlerimin armağanı olan Nuray, İzmir’e onu ziyarete gittiğimde bir de sürpriz yapmak istemiş ve yakın arkadaşı Berna ile Eski Doğanbey Köyü’nde kalmamızı organize etmişler.

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Eski Doğanbey Köyü’ne vardığımızda öncelikle yemyeşil doğa ile birbirinden güzel mimariye sahip Taş evler beni cezbetti. Tabi bir de yerel halkın sıcacık yaklaşımı, misafirperverliği, yardımseverliği, hoş sohbeti… Sanki ilk defa gittiğim bir yerde değil de, uzun yıllardır yaşadığım yerde dostların arasındaymışım gibi hissettirdiler.

Köyde kalacak yer çok sınırlı. Sadece birkaç motel var. Biz Demir Bey’in Mola Pansiyonunda kaldık, çok da memnun ayrıldık. Köylülerle yaptığımız sohbetlerde buranın ziyaretçi akınına uğrayan, çehresi değiştirilmiş bir yer haline gelmesini istemediklerini aktardılar. Öyle market de aramayın. Su, ekmek gibi temel ihtiyaç maddelerini ve köylülerin meşhur zeytinyağlarını satan birkaç küçücük büfe hepsi bu… Burada dolaşırken, “Lütfen özel mülke saygı gösteriniz”, “Lütfen sessiz dolaşalım”, “Fotoğraf çekmek yasaktır” gibi yazılara rastlayabilirsiniz. Bu yazılara daha çok köyü günübirlik ziyarete gelen ve kısıtlı sürede bolca fotoğraf çekmek isteyen kişilerin yaptıklarından duyulan rahatsızlık sebep olmuş.

Neler yapılır?

Pekiyi Eski Doğanbey Köyü’nde ne yapabiliriz? Sorusuna ilk cevabım ise sessizliğin sesini dinleyebilirsiniz… Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Milli Parkı sınırları içerisindeki bu köy yürüyüş, trekking yapmak, endemik bitki türlerini, eşsiz dereleri keşfetmek için ideal bir yer. Buranın Tanıtım Merkezi’nde bölgede yetişen bitkiler ve yaşayan hayvanlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Osmanlı Kıyafetleri Müzesi’ne ise tarih meraklıları mutlaka uğramalı.

Adeta Açıkhava Müzesi’ni andıran köyün en meşhur evi, “Papazın Evi”. Köyün özel Mor Fincan Çiçeği’ni keşfetmelisiniz.

Anlatılanlara göre eskiden ağırlıklı Rumların yaşadığı köye, mübadele sonrasında Yunanistan’dan gelen Türkler yerleştirilmiş. Zaman içinde tarım alanlarının daha verimli olması nedeniyle denize yakın konumda Yeni Doğanbey adıyla başka bir köy daha kurulmuş. Yeni Doğanbey Köyü şipşirin evleri, tipik köy yaşantısı, ulu ağaçlarının altındaki yolları ile çok sevimli. Arnavut taşlı Eski Doğanbey Köyü ise restore edilerek, bugünlere taşınmış, bu süreçte köye yatırım yapan akademisyenlerin büyük katkısı olduğu söyleniyor.

Karina Koyu’nda güneşin batışını izleyin

Hava hafiften kararıp, karnınız acıkmaya başladığında muhteşem bir koyda balık ve deniz ürünleri ziyafeti çekmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse, sizi Doğanbey Köyü sahiline inip yaklaşık 5 km ilerlediğinizde varacağınız Karina Koyu’na alalım. Güneşin batışını yakalamanızı özellikle öneririm. Biz sahildeki birkaç restoranın hepsine uğradık, birinde akşam yemeği, diğerinde kahvaltı yaptık, bir diğerinde tatlımızı yedik. Hepsi de birbirinden lezzetli menüleri, güzel ve kibar sunumları ile tam not aldılar. Ördeklerin yüzdüğü, Pelikanların sahilde dolaştığı Karina Koyu’nu çok seveceksiniz…

Yakınlardaki, yine Aydın Söke’de, Selçuk Efes’e yaklaşık 100 km uzaklıktaki, Priene Antik Kenti’ni gezmeniz güzel bir seçenek olacaktır. Şehrin İyonlar tarafından kurulduğu, kurulduğunda deniz kıyısında olduğu, Menderes’in alüvyonu nedeniyle kara içerisinde kaldığı bilgisi veriliyor.

Güzel İzmir’in güzel kızlarıyla gittiğimiz Eski Doğanbey Köyü’nden dönerken üçümüz de buraya yerleşme planları yapıyorduk… Biz döndük ama kalbimiz birkaç günde çok ama çok benimsediğimiz köyümüzde kalmıştı…

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account