Ege Denizi’nin romantik güzeli Santorini adası

Ege Denizi’nin romantik güzeli Santorini adası

Ege Denizi’nde romantizmin doruklarında bir seyahat yaşamaya ne dersiniz? Yunanistan’ın güneydoğusundaki Santorini adası doğa harikası özellikleri, şirin mimarisi, beyaz evleri, mavi koyları ile Yunanistan’ın en güzel adalarından biri konumunda. Tarihi ve kültürel geçmişi de zengin olan Santorini adası gezilecek yerler ile de dikkat çekiyor. Volkanik patlama ile oluşan ada Yunanistan’a 200 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Akdeniz ikliminin etkisi altındaki Santorini kış aylarında da yağış alıyor. Yıl boyunca güneşli bir havası var. Bu Yunan adasını gemi turları veya Atina aktarmalı havayolu ile keşfedebilirsiniz.

Ege, Yunanistan lezzetleri ve Akdeniz deniz mutfağının pek çok güzelliklerini bulacağınız sofraları, sokaklarındaki kahve ve cafeleri, restoranları, eğlencenin yanı sıra duygusal anlar yaşayabileceğiniz pek çok mekanı ve romantik gün batımı ile de balayı çiftlerinin rotasında olan Santorini adası gerçekten balayı tatili için biçilmiş kaftan.

Adanın kuzeydeki güzeli Oia

Santorini gezilecek yerler listesinde herkes ilk sıraya Oia’yı koyunca buraya gitmek farz oldu. Adanın kuzey tarafında bulunan bu köy minimalist çizgisi ile dikkat çekiyor. Fotoğraf ve instagram tutkunları için burada çok malzeme olduğunu söylemeliyim. Benim gibi deniz ve güneş meraklıları için de 2 farklı plajı bulunuyor. Oia Köyü Santorini Adası’ndaki görülecek yerler sıralamasında ilk sıradaki yerini hak ediyor. Santorini’de volkanik etkiye bağlı olarak kıyı şekillerinin dikkat çekici özellikler gösterdiğini görebilirsiniz. Kırmızı toprak ve kaya şekilleri, etkileyici sahil ve plajları ile de kendisini gösteriyor. Akrotiri köyü civarındaki red beach’ler alışılmıştan farkı olarak mavi ve kırmızının ahengini de gösteriyor. Benim hoşuma giden kumsallardan biri de Perissa oldu. Perissa Plajı deniz tutkunları ve çiftlere mutlaka tavsiye ettiğim yerler arasında.

En güzel kareler Fira’da

Adanın merkezi ve başkenti konumunda olan Fira için de ayrı bir parantez açmak lazım. Caldera’dan 250-300 metre yukarıda kurulmuş olan Fira, Santorini adası denildiği zaman akıllarda kalan görüntülerin odak yeri. Beyaza bürünmüş evler, mavi kubbeler, minimal evler, kilise ve tarihi yapılardan oluşan kümeler neredeyse kat kat kendini denize bırakıyor. Fira’da pek çok alışveriş dükkanı, cafe ve restoran bulabilirsiniz. Fira aynı zamanda adanın meşhur otellerinin de olduğu bir yer. Burada da en az Oia kadar sosyal medyalık fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

Santorini, Yunanistan adası olduğu için Schengen vizesi veya bahar-yaz dönemi uygulanan kapı vizesi ile kolayca gidilebilecek bir Akdeniz adası. Santorini’ye gidenler görülecek yerler listesine Oia’daki Ammoudi plajını, adaya özgün görüntüsünü veren Caldera’yı, Thira Antik Kenti, Pyrgos kilisesi, Skaros Kalesi ve Profitis Ilias manastırı gibi diğer görülecek yerleri de notları arasına eklemelerini tavsiye ederim.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account