Ege Denizi’ne uzanan üç parmaklı bir el:
Halkidiki Yarımadası

Ege Denizi’ne uzanan üç parmaklı bir el:<br>Halkidiki Yarımadası

Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan Halkidiki, haritalarda Ege Denizi’ne üç parmaklı bir el uzanmış gibi görünen yarımadadır. Bu parmakların olduğu küçük yarımadaların isimleri soldan sağa Kassandra, Sithonia ve Athos. Burada bulunan Athos, Aynoroz Özerk Bölgesi’dir. Keşiş cumhuriyeti olarak bilinen bu yerde bin yıldır kadınların girilmesine izin verilmiyor. Bu yarımadanın aksine diğerleri Kassandra ve Sithonia çok kalabalık ve eğlenceli yerlerdir. Halkidiki’de gezilecek yerler sadece bu iki yarımada ile sınırlı kalmıyor. İşte Halkidiki’de gezilecek yerler:

Arnaia Köyü

Halkidi’nin kuzeyinde bulunan ve turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiş Arnaia Köyü. Burası Cholomontas Dağı eteklerinde bulunan küçük bir köy. Arnaia Köyü’nün şirin sokaklarında gezerken burada bulunan Agios Stefanos Kilisesi’ni, Tarih ve Folklor Müzesi’ne uğramayı ihmal etmeyin.

Plajlar

Halkidiki’ye gelip muhteşem denizine girmemezlik kesinlikle yapmayın. Ege’nin harika mavilikteki denizine bakan plajlarına dünyanın dört bir yanından turistler geliyor. Koursaros Plajı, Karidi Plajı, Orenga Beach, Lagomandra Beach, Porto Carras Beach  ve Paradisos Beach Halkidi’de bilinen ünlü plajlar arasında. Ayrıca Kassandra’da bulunan Panini Plajı ve Sithonia’da bulunan Areti Kamp Plajı’da bu yarımadaların en çok turist çeken plajlarından. Plajlarına adım attığınız andan itibaren kendinizi Maldivler’de hissedeceksiniz.

Petralona Mağarası

Petralona Köyü’nün doğusunda bulunan Petralona Mağarası 300 metre yükseklikte bulunuyor. Burası 1959 yılında keşfedilmiş. İçerisinde bir at, fil, panter gibi hayvanların fosilleri bulunuyor. Ayrıca mağarada farklı yapılarda sarkıt ve dikitler de bulunuyor.

Kassandra

Kassandra’nın ünlü plajlarında yüzdükten sonra sıra gezilecek yerlerine geldi. Kassandra’da gezilecek yerlerin başında Sur Kulesi kalıntısı ve Bizans Karakol Kulesi bulunuyor.

Ayrıca bu yer Halkidiki gece hayatını yakından görebileceğiniz bir yer. Turistler tarafından tercih edilen pek çok ünlü barı bulunuyor. Bunlardan bazıları Pefkohori, Sani ve Skala Fourkas’dır. Ayrıca biraz daha sakin bir gece hayatı isteyenler Yunanlıların ünlü tavernalarını ziyaret edebilirler.

Sithonia

Sithonia’da gezilecek görülecek yerler arasında başı Neos Marmaras çekiyor. Arkasından da Nikiti, Toroni ve Porto Koufo geliyor. Burada gezilecek birbirinden güzel yerler var. Ama bu kadar gezdikten sonra yorulup dinlenmek ve karnınızı doyurmak istiyor olabilirsiniz.

Bu yarımadayı gezdikten sonra Halkidiki’de ne yenir diye sorarsanız doğru adrestesiniz deriz. Yemekte birbirinden lezzetli mezelerden ve deniz ürünlerinden yemenizi tavsiye ederiz. Yanında da burada ünlü olan Uzo’yu içebilirisiniz. Burada Tzitzikas, Okyalos ve Mamma Mia ünlü yemek yeme yerleri arasındadır.

Selanik

Selanik, Halkidiki’de bulunmuyor. Ancak Kassandra bölgesi buraya çok yakın sayılır. Böylece Halkidiki’den kolayca ulaşabilirsiniz. Selanik’te gezilecek yerler arasında Atatürk’ün Evi, Aya Dimitri Kilisesi, Beyaz Kule ve Döner Kule bulunuyor. Bu sayede hem Halkidiki turu yaparken hem de kısa bir Selanik turu yapmış olursunuz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account