Zanzibar’da olmanın dayanılmaz gerçekliği!

Zanzibar’da olmanın dayanılmaz gerçekliği!

Tanzanya’nın başkenti Dar Es Salem’den uçmaya alıştığım Zanzibar’a artık THY ile doğrudan uçabiliyoruz. Zanzibar Türk Hava Yolları’nın Tanzanya’daki 3. uçuş noktası. Bir diğeri ise Kilimanjaro. Zanzibar, Tanzanya’ya bağlı özerk bir devlet. Ülkede dolar her yerde geçse de Zanzibar’da yerel para birimi şilin kullanılıyor. İlk gittiğimde başkenti Stone Town’da kalmıştım. Şehrin tarihi, turistik özelliklerini yakından görmek için gidilebilir bir şehir. Hem günlük yaşamın dinamiğini de burada kavrayabiliyorsunuz. UNESCO’nun koruma altına aldığı kültürel yapılar da bulunuyor. Doğu Afrika izlerini rahatlıkla görebileceğiniz bir şehir. Hint, Arap, Fars ve kısmen eski kıta Avrupa’dan küçük izler bulacaksınız.

Zanzibar’ın en büyük hazinesi insanları

Stone Town’da gidebileceğiniz yerlerden biri de milli park konumuda olan Jozani Chwaka Bay Tabiat Parkı. Burada özellikle kırmızı kuyruklu maymunları görebilirsiniz. Unutmadan Tanzanya’da taksicilerle pazarlık yapmayı ihmal etmeyin, bu şekilde ücreti yarı yarıya düşürebilirsiniz. Tabii ben her zaman olduğu gibi bir turla veya rehber eşliğinde bu coğrafyaları gezmenizi tavsiye ediyorum.

Farklı bir kültür olduğu muhakkak. Modernizmin insanı doğadan koparan ama bir o kadar da konformist yapan araçları burada yok. Tipik egzotik bir coğrafya Zanzibar ama bir Afrika ülkesi niteliklerini de size gösteriyor. Fakir insanlara cebinizdeki son kuruşu vermek istiyorsunuz ama buna hayat dediklerini ve sadece tek deniz yıldızını kurtarmanın dışında bir seçeneğinizin olmadığını da biliyorsunuz. Afrika’da olmak nem, ter, rutubet, sıcak ilintilerini komple bir yerde sizi takip ettiğini biliyorsunuz. Ancak kendinizi beyaz kumsaldan koşarak bıraktığınız turkuaz sular bir şekilde tüm bu ilintileri temize çekmenizi sağlıyor.

Baharat kokuları ve egzotik meyveler

Zanzibar’da otellere kapanmayıp, o güzelim beach’lere virgül koyduğum zamanlarda halkın arasına karışmayı çok seviyorum; yerel kadınların rengarenk giysilerine dolanıp onlarla beraber fotoğraf çektirmeye bayılıyorum. Yunusları gösteren küçük çocukların masumluğu, baharatları anlatan kadınların doğallığı ya da sizi dalışa götüren Afrikalı adamın bakışları mı daha gerçek? Bir selamun aleyküm kadar yakınsınız onların duygularına. O egzotik meyveler, hindistan cevizi, ananas, mango ile karanfil, zencefil, tarçın, kimyon, karabiber, köri, vanilya ve pek çok baharat kokusu arasında geziyor duyumlarınız. Asırlık kaplumbağalar adanın yakın tarihinde sömürge dönemine damga vurna köle ticaretinin yorgunluğunu taşıyor…

Zanzibar’da denizaltı güzellikleri ise paha biçilemez; bunun için Prison Adası, Memba Adası, Changuu Adası ve Hint Okyanusu’nun Swahali kıyısında uzanan Pemba adası gidilecek yerler arasında. Adalara ulaşım için Stone Town’dan tekneler kalkıyor. Tanzanya’ya bağlı Zanzibar takımadaları dünyada dalış için ideal rotalar arasında gösteriliyor. Renkli balıklar, mercan kayalıklar, tropik ormanlar sizi çağırıyor. Gökkuşağına sarılı bir akvaryumun içinde yüzüyorsunuz. Yunuslar dalışınıza eşlik ederken denizin cennetle bir ilişkisi olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Ve hemen her yerde karşınıza çıkan o yazıyı siz de bu defa sesli mırıldanıyorsunuz: Hakuna Matata…

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account