Dünyanın kalbinde bir ülke İsrail

Dünyanın kalbinde bir ülke İsrail

Bugün dünya nüfusunun yarısından fazlası İbrahim dinine mensup insanlardan oluşuyor. Musevi, Hıristiyan ve Müslümanlar için İsrail, dinlerinin doğuş yeri olan bir coğrafya özelliği taşıyor. Bu durum da İsrail’i, maneviyatı en yüksek bölge yapıyor. Orta Doğu ülkesi İsrail’i inancınız, dünya görüşünüz ne olursa olsun gidip görmeniz gerektiğini en başından söylemekte fayda var.

İsrail’e yapılacak seyahat her açıdan farklı olacaktır. İsrail’e gitmeden önce ülke hakkında neredeyse bir külliyat okuyup bitirmeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Yani İsrail, gezginlerin tam da aradığı türden bir rotadır. İnsanlık tarihine yön veren dinlerin doğduğu ve dünyanın bugüne kadar uzanan en eski hikayelerinin yaşanmaya başladığı bir yer. İnsanlar tarafından çölün ortasında sonradan yaratılmış bir cennetin ve bir inancın insanları nasıl bir arada tuttuğunu görmek hepiniz için derin bir deneyim olacaktır. Önyargılarınızdan kurtulmak her şey ve herkes için geçerlidir ama İsrail için daha çok geçerli olabilir.

Kısacası İsrail, daha önce ziyaret ettiğiniz ülkelerle aynı kategoride değerlendiremeyeceğiniz bir gezi tecrübesidir.

Kudüs

yoldasin-israil-gezilecek-yerler

İsrail’de görmeniz gereken yerler arasında en başta Kudüs geliyor. Üç semavi din için farklı anlamlar taşımakla birlikte üç din için de çok büyük öneme sahip olan bir şehir. Paylaşılamayan şehir Kudüs, Tehlike Altında Olan Dünya Mirasları arasındadır. Eski Kudüs ve modern Kudüs olarak ayrılan şehrin Eski Kudüs bölgesi, dini önemi yüksek birçok durağı vardır. Tapınak Dağı, Ağlama Duvarı, Kutsal Mezar Kilisesi, Kubbet-us-Sahra ve Mescid-i Aksa bu dini noktalar arasında yer alıyor. Kudüs’te bir hahama bakarken bir taraftan ezan sesi diğer taraftan kilise çanını duyabiliyorsunuz. Kudüs’te bir mahalleden diğerine yürürken sanki bir boyut yarığından geçiyormuş gibi hissediyorsunuz. İbranice adı Yeruşalayim olan şehir, tarihinde sayısız kez işgale uğramış, el değiştirmiş ve iki kez yıkılıp yeniden kurulmuş. Günümüzde ise İsrail Meclisi(Knesset) kararına göre ülkenin başkentidir ama Birleşmiş Milletler tarafından bu karar tanınmamaktadır. Bu şehre hiçbir ülke diplomatik düzeyde temsilci bulundurmamaktadır. Büyükelçilik ve konsolosluklar Kudus’ün yerine, İsrail’in finans ve ticaret merkezi olan Tel Aviv’e kurulmuştur.


Tel Aviv

yoldasin-tel-aviv

İsrail’in Akdeniz kıyısında bulunan şehri Tel Aviv, ülkenin en büyük yatırımlarının yapıldığı yerdir. İsrail’in genç nüfusunun en yoğun olduğu şehir, ülkenin batıya dönük yüzüdür. Tel Aviv tam bir dünya şehri olmuştur ve kışın gidilecek alternatif tatil destinasyonları arasındadır. Şehrin ismi Bahar Tepesi anlamına gelen Tel Aviv, tahminlerinizin ötesinde gelişmiş bir OrtaDoğu kentidir. Dünyanın en büyük kar amacı gütmeyen organizasyonu National Geographic tarafından dünyadaki en iyi 9. kumsala sahip şehir seçilen Tel Aviv, her sene dünyada en iyi LGBT destinasyonları arasında gösterilir. Eşcinsellerin dünyada en mutlu yaşadıkları ülkelerden biri olduğunu aklınıza getirmemiş olabilirsiniz ama en başında da söylediğimiz gibi İsrail, daha önceki gezdiğiniz ülkelerle kıyaslamamanız gereken bir kategoridedir. Tel Aviv’deki kum plajlardan; Gordon Beach, Banana Beach, Metzizim Beach ve Hilton Beach en iyi plajlar arasındadır. Şehirde, Akdeniz’in muhteşem manzarasını izleyerek yürüyeceğiniz Tel-Aviv-Yafo yürüyüş parkuru, ciğerlerinizi Akdeniz’in temiz havasıyla doldurabileceğiniz Hayarkon Parkı, Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman tüccarların mallarını sattığı bir masal karesine gireceğiniz Carmel Pazarı görmeniz gereken diğer yerler arasındadır. Söylemeden geçmeyelim, dünya şehri Tel Aviv’e gitmeden önce iletişime geçmeniz gereken çok güzel bir oluşum var, Tel Aviv Greeters. Bu kar amacı gütmeyen oluşum, gönüllü olarak şehir turunuzda sizlere rehberlik etmektedirler.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account