Dünyanın En’lerinin bulunduğu şehir: Dubai

Dünyanın En’lerinin bulunduğu şehir: Dubai

Dubai, Arap Yarımadası’nda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nden biri. Bu yeri gezerken önceden küçük bir kasaba olduğunu düşünmek neredeyse imkansız. Dünyanın enlerinin bulunduğu ve yaşandığı bir yer. Böyle olunca da dünyanın en çok turist çeken 5 şehri içerisinde yerini alıyor. 2020’de düzenlenecek olan World Expo ile de bu yerini uzunca bir süre koruyacak gibi.

Bu zenginlik abidesi Dubai’de gezilecek yerler çok fazla. Turistleri kendine çeken çok ünlü yerleri bulunuyor. Bunların başında dünyanın en yüksek binası Burç Halife geliyor. Burj Khalifa olarak da bilinen bu yüksek yapı 828 metre uzunluğunda. Gökdelenin 124.katı turist gözlemi için ayrılmış. Bu kattan Dubai’nin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Dubai’de ünlü yapılar arasında bir diğeri de Palmiye Adaları. Bu adaların yapımı yedi yıl sürmüş. Devasa büyüklükteki yapay adalar Jebel Ali, Palm Jumeirah ve Palm Deira olmak üzere 3 adadan oluşuyor.

Palm Jumeirah adasının yakınlarında bulunan Jumeirah (Cumeyra) plajına uğrayabilirsiniz. Burası turistler tarafından sevilen bir plaj. Bu plajında ilerisinde sizi hayran bırakacak mimarisi ile Jumeirah Cami’si bulunuyor.

El Fahidi Hisarı bir diğer adıyla da Dubai Müzesi’de gezebileceğiniz güzel bir yer. Dubai Müzesi, El Fahidi Hisarı’nın içerisinde bulunuyor. Şehirde gökdelenlerin arasında tarih kokan bir yer burası. 1787 yılında yapılmış olan çok eski bir yapı.

Dubai’nin Lübnan mutfağından esinlenmiş farklı tatlarda yöresel yemekleri bulunuyor. Bu yemeklerden Shawarma isimli hamburgere benzeyen farklı bir yemeği var. Falafel de et yemeği sevmeyenler için farklı bir tercih olabilir. Bunların dışında bun adındaki kurabiyeler de Dubai’de meşhur. Pappa Roti Restoran’ında bu kurabiyeleri bulabilirsiniz.

Aynı zamanda Dubai’de Hint Restoranlarına da denk gelebilirsiniz. Bu şehirde çok sayıda Hintli göçmen bulunuyor. India Palace ve Karachi Inn Restoran’da Hint yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Dubai’de alışveriş için dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan Dubai Mall sizi bekliyor. Bu alışveriş merkezinin içerisinde buz pateni, yapay kayak pisti, buz pateni, büyük bir park ve akvaryum bulunuyor. Alışveriş yaparken tekstilden teknolojiye kadar farklı ürünlerle karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca alışveriş için şehrin meşhur Baharat ve Altın çarşılarına gidebilirsiniz. Baharat çarşısında çok farklı baharatlar bulunuyor. Bu çarşıdan da çeşitli baharatları hediye olarak alabilirsiniz. Altın çarşısında da dünyada hiç göremeyeceğiniz kadar büyük altın takıları görebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account