Dünyanın en yaşanabilir şehri yıllar sonra değişti, Peki ilk sırayı hangi şehir aldı?

Dünyanın en yaşanabilir şehri yıllar sonra değişti, Peki ilk sırayı hangi şehir aldı?

Dünyanın en yaşanacak şehirleri sıralaması yıllar sonra değişti. Economist Dergisi tarafından gerçekleştirilen dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde Melbourne ilk sıradaki yerini Viyana’ya kaptırdı. Listenin ilk 5 sırasında Osaka (Japonya), Calgary (Kanada) ve Sydney (Avustralya) yer aldı. Şu ana kadar listenin ilk 10 sırasında bulunan tek Alman şehri Hamburg ise ilk 10’daki yerini kaybederek 18. sıraya yerleşti. Ayrıca ilk 10’da Amerika’dan herhangi bir şehrin olmaması da dikkat çekti.

Economist Dergisi tarafından düzenli olarak hazırlanan dünyanın en yaşanacak şehirleri sıralaması bütün dünyada yakından takip ediliyor. 140 büyük şehir arasında yapılan seçimde altyapı, eğitim, sağlık hizmetleri, istikrar ve kültür kategorilerinde kıyaslama yapılıyor.

Viyana zirvede…

Avustralya’nın Melbourne kenti 7 yıl sonra dünyanın yaşanabilir en iyi kenti unvanını kaybetti. İkinci sıraya yerleşen Melbourne, zirveyi sadece yüzde 0.7’lik bir oy farkıyla kaçırdı. Listenin ilk sırasında ise Avusturya’nın başkenti Viyana yer aldı. Sağlık, eğitim, çevre ve kültür gibi farklı alanlarda 140 farklı şehir arasında toplam oy oranı yüzde 99.1 oldu.

İstanbul 108. sırada

Listeye Türkiye’den de bir şehir girdi. Geçtiğimiz yıl, 114.sırada bulunan İstanbul 6 basamak birden yükselerek 108. sıraya yerleşti. İstanbul, Bogota ve Riyad ile birlikte aynı sırayı paylaştı.

Japonya’dan 2 şehir ilk 10’da

Uzak Doğu’nun dikkat çeken ülkelerinden Japonya, 2 farklı şehriyle listenin ilk 10 sırasına girmeyi başardı. Japonya’nın başkenti Tokyo ve Osaka, geçtiğimiz yılki araştırmada da ilk 20’de yer alıyordu. Osaka bu yıl 3. sıraya yükselirken Melbourne ile arasındaki farkı bir hayli azalttı.

Hamburg ve Helsinki puan kaybetti

Geçtiğimiz yılın listesinde iyi puana sahip olan Hamburg ve Helsinki, ilk 10’un dışında kaldı. Bu sene 9. sırada Danimarka’nın başkenti Kopenhag yer aldı. Kopenhag, tüm kategorilerde yüzde 96.8 oy oranıyla Viyana’nın ardından ilk 10’da yer alan diğer Avrupa şehri oldu.

Kanada zirveye göz kırpıyor

Avustralya bu yıl zirvedeki yerini kaybetmesine rağmen 3 şehri ilk 10’da yer aldı. Melbourne, Adelaide ve Sydney aldığı yüksek puanlarla zirveye göz kırptı. Avustralya’nın yanı sıra Kanada’nın performansı da bir hayli iyiydi. Toronto yüzde 97.2 puan alarak Tokyo ile 7. sırayı paylaşırken Calgary ve Vancouver listenin 4. ve 6. sırasında yer aldı.

Terör saldırıları metropol şehirlerin puanını düşürdü

Rapora göre dünyaca ünlü şehirlerin bazıları yüksek suç oranlarından dolayı listede geri kaldı. Mesela, New York 57. sırada yer alırken, Londra 48, Paris ise 19. sırada kendine yer buldu. Özellikle terör saldırıları bu şehirlerin puanını çok ciddi derecede olumsuz etkiledi.

2015 yılında dramatik bir düşüş yaşayan Hong Kong için bu seçimde güzel haberler geldi. Asya’da bulunan şehir tüm kategorilerde yüzde 91.3 puan alarak 35. sıraya yükseldi. Buna karşılık Asya’da yer alan Kuala Lumpur, Kathmandu, Colombo and Dhaka geçen seçimde üst sıralarda yer almasına rağmen bu yıl düşüş yaşadılar. Puerto Rico’nun San Juan kenti 2017 yılında 2 kasırga felaketi yaşamıştı. Bu olayların ardından 21 koltuk gerileyerek yüzde 69.8 puanla 89. sırada kendine yer buldu.

İşte dünyanın yaşanabilir en iyi 10 şehri

Viyana (Avusturya)

Melbourne (Avustralya)

Osaka (Japonya)

Calgary (Kanada)

Sydney (Avustralya)

Vancouver (Kanada)

Tokyo (Japonya)

Toronto (Kanada)

Kopenhag (Danimarka)

Adelaide (Avustralya)

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account