Dünyanın en uzun isimli yeri…

Dünyanın en uzun isimli yeri…

“Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu” Evet, yanlış görmüyorsunuz. Burası Yeni Zelanda’nın Hawke’s Bay bölgesindeki bir dağın adı. Tabii ki bu upuzun ismi sürekli kullanmıyorlar. Kısaca Taumata diyorlar. En uzun isimli yer ünvanına sahip olan bu dağ 305 metre yüksekliğine sahip. Dağın yüksekliği o kadar uzun olmasa da ismini baya bir uzun yapmışlar :)

Bu uzun isim nereden geliyor?

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu ismi ile dağ Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Ayrıca Kim milyoner olmak ister? Adındaki bilgi yarışmasında da bu yer bir yarışmacıya soruldu. Bu uzun isim Maori dilinden geliyor. Maori dili Yeni Zelenda’da kullanılan ana dildir. Bu dil 5 ünlü ve 10 ünsüz harften oluşuyor. Dağın isminden de anlaşılacağı gibi bu heceler sürekli olarak tekrarlanır.

Dilimize çevirecek olursak dağın adı “Büyük dizleri olan, dağcı, seyahat eden, sevgilisine burnundan flüt çalan, karaları aşan adam” demek. Peki, bu isim nereden geliyor? Tamatea adındaki bir kaşif bu dağı keşfediyor. Dağı keşfettiği içinde Tamatea’yı onurlandırmak için dağa onun özelliklerini anlatan bir isim verilmiş. Ortaya da bu 85 harften oluşan uzun isim çıkmış. Hatta bazı kaynaklarda dağın ismi Taumata – whakatangihanga – koauau – o – Tamatea – haumai – tawhiti – ure – haea – turi – pukaka – piki – maunga – horo – nuku – pokai – whenua – ki – tana – tahu olarak geçiyor. Bu da toplam 105 harfe tekabül ediyor.

Dünyanın en uzun isimli yeri

Gören herkesin okumaya çalışıp sonrasında sıkılıp sonuna kadar okumadığı yer desek eminiz ki yanlış demiş olmayız. Bu upuzun isim nasıl okunur ki? Aslında dağın ismini Tamatea’nın özelliklerini koymak yerine adını da verebilirlermiş. Ama tabii ki o zaman Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu adı ile dünyanın en uzun isimli yeri olmazdı.

Dağ üzerinde gezip görebileceğiniz hiçbir yer yok. Burası özel yapan tek şey ismi. Yol kenarında dağın isminin yazıldı uzun mu uzun bir tabela bulunuyor. Arabaların burada kenara çekip durabileceği küçük bir alan var. Sizlerde burada durup tabelanın önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account