Dünyanın en ünlü mart festivalleri…

Dünyanın en ünlü mart festivalleri…

Dünyanın birbirinden renkli festivalleri mart ayında da takvimleri dolduruyor. Dini, spiritüel, politik, sanatsal, müzik, dans veya mevsimsel temalı bu etkinlikler, sadece bulundukları bölgeleri kapsamıyor, tüm dünyadan yoğun katılımlarla gerçekleşiyor. Baharın gelişini Holi’de renkli tozlarla kutlayan Hindistan, eriyen metallerin fırlatılmasıyla kutlayan Çin, ruhlarla bağlantı kurmak için FESTİMA’da çılgınca dans eden Burkina Faso, Valensiya’da günlerce sergilenip yakılan dev kukla ve heykeller… Ruhunuzu dinlendirip geliştirmek, sanatsal doyum sağlamak veya sadece eğlenmek… Her bir festivalin amacı başka, ancak her biri tüm dünyanın ilgisini kazanmış festivaller. Biz de mart ayı festivallerini sizler için kaleme aldık…

Holi Festivali

1 – 2 Mart 2018, Hindistan – Mumbai

Dünyanın en eski ve en renkli festivallerinden biri olan Holi, (Bahar veya Renklerin Festivali de deniyor) her yıl Hindistan’da baharın kutlanışıdır. Festival; insanların kendilerini, diğer insanları ve sokakları rengarenk boyalarla ve sularla boyamasıyla kutlanır. Tıpkı baharın gelişi gibi sokaklar rengarenk ve cıvıl cıvıl olur. İnsanların “Gulal” adı verilen renkli toz boyaları birbirine atmasıyla Hindistan’da kast sistemi bir anda ortadan kalkar ve tanıdık tanımadık herkes bu oyuna dahil olur. Gruplar halinde müzik aletleri çalınıp şarkılar söylenir ve insanlar kendini müziğin ritmine kaptırır. Efsaneye göre rengarenk tenli arkadaşı Radha’yı kıskanan soluk tenli Lord Krishna, annesi Yashoda ile derdini paylaşır. Yashoda oğlunu neşelendirmek için yüzünü boyamayı önerir ve Krishna sevinçle yüzünü çeşitli renklere boyar.

Her renk farklı bir anlam taşır

Festivalde kullanılan her renk ayrıca bir anlam taşır. Yeşil; canlılık ve enerjiyi temsil ederken, mavi sakinlik ve ağırbaşlılık, kırmızı masumiyet ve sarı dindarlığı sembolize ediyor. Festivalin son gününde halk, festival boyunca yakılan ateşlerin küllerinden alırlar. Böylece yıl boyunca kötülüklerden korunacaklarına inanırlar. Holi Festivali, birçok bayram gibi ailelerin bir araya gelmesi, birbirlerine özel yiyecekler ikram etmesi ve kırgınlıkların sonlandırılması gibi gelenekleri de barındırır. Holi, her yıl ilkbaharın başladığı dolunaya denk gelen günlerde kutlanır.

Riga Müzik Festivali

2 – 3 Mart 2018, Letonya – Riga

Büyük teknik prodüksiyonu ile kaliteli 10 DJ’yin sahne alacağı muhteşem bir festival sizleri bekliyor. Eminiz ki bu 2 gün Riga’da uyumak için fırsat bulamayacaksınız. Riga Müzik Festivali bu yıl ilk kez düzenleniyor. Bundan sonraki yıllarda da düzenli olarak festivalin gerçekleştirilmesini amaçlıyorlar. Bu sene ilk kez gerçekleştirileceği için biraz küçük bir ortam olan Palladium Riga’da düzenliyorlar. Bu nedenle sınırlı sayıda bilet bulunuyor.

Beyond Wonderland

16 – 17 Mart 2018, ABD – California

Beyond Wonderland

Sahnede dev bir mantarın üzerinde nargile içen bir tırtıl, insan boyutunda beyaz bir tavşan, parıltılı köpüklü ve gökkuşağı renkli boncuklar gibi unsurlarla Alice Harikalar Diyarın’dan esinlenen Beyond Wonderland; Insomniac Events tarafından organize edilen bir elektronik dans festivalidir. 1 veya 2 gün süren etkinlik; bugüne kadar batı kıyıları boyunca Seattle, San Bernardino ve Mountain View gibi çeşitli yerlerde gerçekleştirildi. House, Trance, Dubstep, Drum-Bass ve ambient gibi müzik türlerinin çeşitli sanatçılar tarafından temsil edildiği festival; içerisinde birçok modern sanat heykelinin ve poi (ritmik-geometrik desenlerin oluşturulduğu performans sanatı) dansçılarının yer aldığı bir çeşit ışıklı bir labirentiyle de bilinir.

Beyond Wonderland’ın başlangıcı, 2010 yılında gerçekleşen açılış törenine uzanır. İlk etkinlik; Kaliforniya’ya bağlı San Bernardino’da yer alan National Orange Show Events Center’de gerçekleştirildi.

Amsterdam Kahve Festivali

9 – 11 Mart 2018, Amsterdam

Amsterdam Kahve Festivali’nde kahve, sanat ve müzik bir arada. Bu festival kahve, çay, çikolata ve yemekseverlerin yenilikçi altkültürünün yaşandığı çok güzel bir etkinliktir. Geçtiğimiz yıllarda 12.500 kahveseveri ağırlayan Amsterdam Kahve Festivali bu sene de yabancı ve yerli kahveseverlerin ilgi odağında. La Marzocco, Sanremo, Faema, Victoia Arduino gibi büyük espresso makinesi üreticileri yeni ürünlerini tanıtıyorlar.

Lollapalooza

16 – 18 Mart 2018, Arjantin

100’den fazla sanatçının sahne aldığı Lollaoalooza Arjantin, bu sene 16 – 18 Mart tarihlerinde düzenlenecek. Festival  San Isidro Hipodromu’nda gerçekleşecek. Festivalde Tyler Creator, Anderson Paak Mac Miller, Khalid ve Kraliyet Blood gibi bilinfik sanatçılar sahne alacak. Ayrıca festivalde ilk defa Hip Hop ve R & B’nin çeşitli isimler de katılacak. Ama festivalde asıl adını duyuran sanatçılar Pearl Jam, Red Hot Chili Peppers, LCD Soundsystem ve Lana del Rey oluyor.

FESTIMA

24 Şubat – 3 Mart 2018, Dedougou – Burkina Faso

FESTIMA

Maskeli danslar yüzyıllardır Burkina Faso’da düğünler, cenazeler, hasat kutlamaları ve diğer ritüellerin bir parçası olmuş. Maske yapımı, bölgede yüzlerce yıllık bir gelenek. FESTIMA da bu geleneği korumayı ve teşvik etmeyi amaçlıyor. Katılımcıların birçoğu renkli ahşap maskelerle hayvanları temsil ederken, diğerleri de çalılarla ruhları temsil eder. Yerliler; gün boyunca atlayan, zıplayan, dönerek girdap oluşturan dansçıların büyülenmiş gibi hareket etmesi nedeniyle performansçıların maskeyi taktığı anda hayvan veya ruha dönüştüğüne inanırlar. Festivali izlemek için çoğu Burkina Faso’dan olmak üzere 100 bin kişi geliyor.

Batı Afrika’dan akın eden maskeli dans toplulukları FESTIMA’da yerel ruhlarla bağlantı kurmak için bir asırlık ritüelleri yerine getirerek sallanıyor, çıngırak çalıyorlar.

Timsah, maymun ve abanoz gagalı kuşlar şehre iniyor

Her iki yılda bir timsah, maymun ve abanoz gagalı kuşlar Dédougou şehrine iniyor. Bu demek oluyor ki Uluslararası Maske ve Sanat-Festivali International Festival of Masks and the Arts (FESTIMA) başladı. Burkina Faso köylerinden ve Fildişi Sahili, Mali, Nijerya, Togo ve Senegal gibi komşu Batı Afrika ülkelerinden gelen kostümlü topluluklar bir hafta boyunca törenler gerçekleştirir. Her bir grup müzisyenlerden ve maskeli usta dansçılardan oluşur.

Las Fallas Festivali

15-19 Mart 2018, İspanya – Valensiya

Las Fallas Festival

Fallas Festivali’nin kökenine dair çeşitli rivayetlerden bir tanesi marangoz San Jose’nin atölyesinin bir yangında içindeki oyuncaklarla birlikte yanması üzerinedir. Bu olayın ardından Valensiyalılar her yıl mart ayında dev tahta kuklalar yapıp bunları meydanlarda yakarlar. Bir diğer hikayeye göre ise, Valensiya marangozlarının uyguladığı bir gelenekle ilgilidir. Her yıl kış bitiminde şamdan malzemelerine artık ihtiyaçları kalmayan marangozlar, malzemelerini atölyelerinin önünde ve meydanlarda yakarlarmış. Daha sonra bu gelenek baharın gelişinin kutlandığı bir festivale dönüşmüş.

Dev kuklaların yanında çocuklar için ufakları da bulunuyor

Her yıl festival boyunca her gün sabah 08.00’de halk, havai fişek ve bando sesleriyle uyanır. 1 yıl önceden yapımına başlanan dev kuklalar haftalarca meydanlarda ve sokaklarda sergilenir. Her kuklanın önünde, çocuklar için daha küçük boyutu yer alır. 700’den fazla fallas son gece yakılır. İçlerinden sadece 1 tanesi en güzel kukla seçilerek Las Fallas Müzesi’ne ayrılır. Oyuncak bebek anlamına gelen ‘ninotlar’dan meydana getirilen rengarenk fallaslar, ünlü birini veya bir hikayeyi temsil eder. Sosyal ve eleştirel bir anlam da taşıyan festival, İspanya’nın en ünlü etkinliklerinden biridir.

Semana Santa

25 – 31 Mart 2018, Antigua – Guatemala

Güney Amerika’nın en önemli dini bayramı olarak değerlendirilen Semana Santa Festivali, İsa’nın çarmıha gerilişi ve tekrar dirilişinin anılması üzerine gerçekleşir. İsa ve Meryem Ana’nın heykellerinin çıplak ayaklarla şehrin sokaklarında gezdirildiği festivalde sokaklar meyve ve çiçeklerle donanır. Geçit töreninde yürüyen din adamları mor ve bordo renklerinde kıyafetler ve uzun sivri başlıklarıyla müzik ve davul eşliğinde anmaya katılırlar.

Ulusal Üzüm Hasadı Festivali

28 Şubat – 8 Mart 2018, Arjantin – Mendoza

Üzüm Hasadı Festivali

Havai fişekler, şarap kraliçeleri ve bol bol şarap… İşte Andes eteklerinde kutlanan Ulusal Üzüm Hasadı Şenliği! Temelleri 17. yüzyıla kadar uzanan dini kökenli Ulusal Üzüm Hasadı Festivali, resmi olarak bir sosyal etkinlik şeklinde 1936’da kutlanmaya başlandı. Tarlalarda çalışan işçiler, bağ sahipleri ve dünyanın tüm şarap severleri bir araya gelir ve böylece Arjantin’in en büyük şarap partisi gerçekleşir.

Hasat Kraliçesi seçim çalışmaları

Festivalde Hasat Kraliçesi seçmeleri de oldukça ciddeye alınır. Kendi hayranları ve grupları olan adaylar, bölgelerinde seçilmek için çalışmalar yürütürler. Son zamanlarda Arjantin hükümeti etkinliğin 10 güne yayılması kararı aldı. Ancak asıl hareketlilik mart ayının ilk cuma akşamı Beyaz Kraliçe Yolu’ndan 18 Kraliçe adayının geçtiği geçit töreniyle başlar. Özenle dekore edilmiş arabalarla müzik ve renkli ışıklar eşliğinde gelen kostümlü güzeller genellikle kalabalığa üzüm ve meyve kümeleri atarlar. Şanslıysanız bir şişe şarap bile alabilirsiniz.

Sonraki günler erkeklerin savaş arabalarıyla geldiği geçit töreni, dans, müzik ve tabi ki şarap ile devam eden festival, genellikle 200 binin üzerinde seyirci topluyor.

Aziz Patrick Günü

17 Mart 2018, İrlanda – Dublin

ST Patrick's Day

Aziz Patrick Günü, İrlandalılar’ın; İrlanda’ya Hristiyanlığı getiren Aziz Patrick’in ülkeye gelişini kutladığı bayramdır. Anlatılanlara göre çocuk yaşta köle olarak İrlanda’ya getirilen Aziz Patrick, kaçmayı başarmış ve yıllar sonra ülkeye Hristiyanlığı getirmek için dönmüş. Bu dönüş, dünyanın birçok ülkesinde İrlandalılar ve kutlamak isteyen diğerleri tarafından kutlanıyor. Amerika’da Dublin’de olduğundan daha kalabalık ve coşkulu kutlanan festivalde her yer yeşile ve baba, oğul, kutsal ruh üçlemesini temsil eden yoncaya bürünür ve bolca bira içilir.

Ultra Müzik Festivali

23 – 25 Mart 2018, ABD – Miami

Ultra Müzik Festivali2

Plajları ve partileriyle ünlü Miami’de gerçekleşen Ultra Müzik Festivali, Elektronik dans müziğinin en önemli festivallerinden biri. Biletlerin kısa sürede tükendiği festival, başarılı olma potansiyeli yüksek sanatçıları dinlemek için müthiş bir fırsat. Müzik ziyafetinin yanı sıra partilerle eğlencenin dibine vuracaksınız.

Cape Town Uluslararası Caz Festivali

23 – 24 Mart 2018, Cape Town – Güney Afrika

Afrika’nın en büyük buluşması olarak gösterilen Cape Town Uluslararası Caz Festivali, dünyanın en büyük caz etkinliklerinden biri olmakla birlikte Afrika kıtasının da tek büyük müzik etkinliğidir. Yerli Güney Afrika sanatçılarıyla aynı ölçüde uluslararası yıldızları da barındıran festival, 2000 yılında başladığından beri aktivizm ruhunu hissettiriyor. Dünya standartlarında sanatçıların performans sergilediği festival her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor.

Ulusal Payroteknik (Havai Fişek) Festivali

Tultepec – Meksika

Meksika PYROTECHNIC Festivali

Meksika’da gerçekleşen Ulusal Payroteknik (Havai Fişek) Festivali, ülkenin havai fişek üretimi ve kullanım geleneğini desteklemek için her yıl kutlanır. Meksiko kentinin eteklerinde yer alan Tulpetec, ülkedeki el yapımı havai fişeklerin yarısından fazlasının üretiminin yapıldığı yerdir.

Erimiş demir fırlatma

Anquan – Çin

Molten Iran Throwing

Çin Yeni Ay yılı festivalinin 15. son gününe denk gelen DaShuHua Ağacı Çiçeği Festivali, geleneksel havai fişek gösterilerine muhteşem bir alternatif oluşturuyor. Festival, Pekin’e 4 saat mesafede yer alan 17 bin nüfuslu NuanQuan kentinde antik bir gelenek olarak kutlanagelmektedir.

Kovalarda yer alan erimiş metal yağmuru, tuğla duvarlara doğru düşerken parlak çiçekleri andıran etkileyici bir havai fişek gösterisine dönüşüyor. DaShuHua olarak isimlendirilen bu etkinlik, çiçek oluşturması için ağaca vurmak anlamına geliyor. Metal döküntüleri ile fırlatanlar arasındaki tek bariyer ise; koyun postundan ceket, gözlükler ve hasır şapkadır.

Fakirlerin yarattığı havai fişek gösterisi

Festivalin kaynağı olan NuanQuan kentinde yaklaşık 300 yıl önce  birçok demirci dükkanı bulunuyordu. Çin Yeni Yılı boyunca fener festivali sırasında şeytanları korkutmak için havai fişek gösterileri gelenektir. Zenginler havai fişek satın alabilirken demirciler ve çiftçilerin buna gücü yetmiyordu. Demir çalışırken yayılan kıvılcımlardan esinlenerek bir grup cesur demirci şehir duvarlarına erimiş metal sıçratmaya karar verdi. Soğuyan demirler güzel çiçek şekilleri oluşturuyordu. Yıllar geçtikçe halk, DaShuHua havai fişek gösterisini izlemeyi tercih eder oldu. Performansçılar da gösteriyi gittikçe geliştirerek çiçeklere kırmızı, ardından da yeşil ve beyaz renkleri eklediler.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account