Filmlerde bile bulamayacağınız kadar korkunç dünyanın en tehlikeli yolları

Filmlerde bile bulamayacağınız kadar korkunç dünyanın en tehlikeli yolları

Yollar, binlerce yıldır daha verimli ve daha güvenli bir seyahat sağlıyor. Buna rağmen dünya genelinde en çok can kaybı trafik kazalarından kaynaklanıyor. Elbette dikkatsizlik ve kurallara uymama duruma davetiye çıkartıyor. Ancak bazı yollar da var ki, ne kadar dikkatli olursanız olun, yolun doğası ve fiziki şartları sürekli bir tehlike arz ediyor. Özellikle dünyanın en tehlikeli yolları kategorisinde değerlendirilen yollar, bırakın trafik kurallarına uyarak seyahat etmeyi, fotoğrafını gördüğünüzde bile heyecanlanmanıza sebep olacak kadar adrenalin salgılamanıza sebep oluyor. Kimisi yoğun kullanılan, kimisi sadece macera tutkunları tarafından ziyaret edilen korkunç yollar yaşam ve ölüm arasındaki ince çizginin ürkütücü birer tasviri adeta! Gezegendeki en zorlu arazilerde yolculuk yapmaya hazır mısınız? Kemerlerinizi bağlayın ve bu sanal sürüş deneyimi için nefesinizi tutun! İşte dünyanın en tehlikeli 12 yolu…

➤ Skippers Kanyon Geçidi

Skippers Kanyon Geçidi
Lokasyon: Yeni Zelanda
Uzunluk: 26.5 kilometre
Yükseklik: Bilinmiyor
Skipper Kanyonu altın madenciliği yapılan bir bölge olduğundan kanyona erişim her geçen gün daha önemli hale geliyor. Buna rağmen, fiziksel şartlardan dolayı yol için herhangi bir iyileştirme yapılamıyor. Korkuluk ve asfaltın bulunmadığı bu tehlikeli yol 1800’lü yıllarda tamamlanmış ve hala o dönemde olduğu gibi kullanılıyor. İnşa süresi yedi yıldan fazla sürmüş olan bu yolu kullanmak için özel bir izin belgesi almak gerekiyor. Kanyon, bir tarafınızda tehlikeli sarp kayalıklar, diğer yanınızda uçurum ve uçurumun sonunda laciverte çalan rengiyle büyüleyen nehir manzarası eşliğinde ürkütücü bir yolculuk deneyimi sunuyor.

➤ Taroko Gorge Kanyonu

Taroko Gorge Kanyonu
Lokasyon: Taiwan
Uzunluk: 19 kilometre
Yükseklik: Bilinmiyor
En tehlikeli yollar arasında gösterilen bir diğer yol Taroko Gorge Kanyonu. Tepesinde her daim kara bulutların kol gezdiği, dimdik iki dağın arasından uzanan, patikadan bozma oldukça dar bir yol olarak karşınıza çıkıyor. Korkunç şöhretine rağmen olağanüstü manzarası sebebiyle ziyaretçilerin ilgisini çeken kanyonda tur araçları ve otobüslere sıkça rastlanıyor. Kör ve oldukça dar virajlarıyla ün salan kanyonda tehlike sadece bunlarla da sınırlı değil; yoğun yağış alan bölgede toprak kaymaları da sıkça meydana geliyor. Toprak kayması nedeniyle yolun bazı kısımlarından geçebilmek mümkün olmuyor. Ayrıca sürekli nemli kalan zemin yol tutuşu için de tehdit oluşturuyor.

➤ Karakoram Yolu

Karakoram Yolu
Lokasyon: Pakistan ve Çin
Uzunluk: 1300 kilometre
Yükseklik: 4700 metre
Dünyanın en tehlikeli yolu listemizde rotamızı uzak doğuya; Karakoram Yolu’na çeviriyoruz. Yapım çalışması 20 yıldan fazla süren ve deniz seviyesinden dört kilometre yükseğe inşa edilen Karakoram Yolu  bazı kaynaklar tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak değerlendiriliyor. Tüylerinizi ürpertecek düzeyde tenha olan bu yolda ilerlerken heybetli tepelerin sessizliği adeta insanı çıldırtıyor. Yılın büyük bölümünde karlarla kaplı olan dağlar yol boyunca manzaranızı süslüyor ve içinizi üşütüyor. Yolun bir kısmı tarihi İpek Yolu ile örtüşüyor, bu da turistlerin ve macera tutkunlarının merakını cezbeden bir diğer etken olarak gösteriliyor. Korkutucu derecede sarp dağlık bölgeleri kesen yolda kaya düşmeleri, heyelanlar, taşkınlar yetmezmiş gibi hayvan sürüleri ve korkunç fırtınalar da yolcuları bekleyen tehlikelerden…

➤ 99 Virajlı Cennet Yolu

99 Virajlı Cennet Yolu
Lokasyon: Çin
Uzunluk: 11 kilometre
Yükseklik: 1175 metre
Çin’in merkezinde Tianmen Dağı Milli Parkı’nda yer alan yol isminden de anlaşılabileceği gibi 99 ölümcül viraj içeriyor. İronik bir şekilde, Tianmen Dağı’nın ismi cennetin kapısı manasına geliyor. Yolun çevresini eşsiz bir yeşillik ve uçurum manzarası süslüyor. Hem dik hem keskin virajları dönmeye çalışırken manzaranın albenisine kapılmamaya dikkat etmelisiniz. Heyelan ve deprem tehlikesinin hiç bitmediği bu yolda zaman zaman sürüş tutkunlarına rastlamak da mümkün. Ölüme meydan okuyan sürüş tutkunları bu yolu adeta bir parkur olarak kullanıyor.

➤ Panamerikan Karayolu

Panamerikan Karayolu
Lokasyon: Kuzey, Orta ve Güney Amerika
Uzunluk: 48000 kilometre
Yükseklik: 3200 metre
Sert hava koşulları, zorlu arazi koşulları, karteller ve vahşi hayvanlar… Kumdan ve kayadan tepelerin arasında, zaman zaman karlı dağların ufuk çizgisiyle birleştiği , zaman zaman çölün ortasında mahsur kalmış hissine kapılacağınız unutulmayacak bir yolculuk… Bir yolun içerebileceği tüm tehlikeleri içeren Panamerikan Karayolu kırk sekiz bin kilometre uzunluğuyla tam on beş ülkenin bölgesinden geçiyor. Özellikle Meksika ve Orta Amerika kısımlarından geçerken hayatınız güvende olmuyor çünkü uyuşturucu kartelleri bu yolları mesken tutuyor. Yolun sunduğu eşsiz tropik orman manzaraları için turistler hayati tehlikeye rağmen bu yolu kullanmaya devam ediyor.

➤ Tibet Otoyolu

Tibet Otoyolu
Lokasyon: Çin ve Tibet
Uzunluk: 2 kilometre
Yükseklik: 4700 metre
Çin’de ölümlü trafik kazalarının her geçen gün artış gösterdiği biliniyor. Söz konusu artışta en büyük pay sahibi de Tibet Otoyolu olarak görülüyor. Bir tarafında sarp kayalıklar, diğer tarafından korkunç uçurum manzarasıyla nefeslerinizi kesecek bir yolculuğa hazır olun. Patika bile denemeyecek kadar dar olan bu yolda sürekli olarak başka dağlar ve başka uçurumlar görmek yolun adeta hiçbir yere gitmediğini hissettiriyor. Yolun başlıca tehlikeleri arasında kaya düşmeleri, heyelan, keskin virajlar ve uçurumlar bulunuyor. Eşsiz doğasıyla kamburlu Tibet sığırlarını gözlemlemek isteyenler, görkemli manastırları ve kırmızı cübbeli Budist rahipleri ziyaret etmek isteyenler de hayatları pahasına bu yolu kullanıyor.

➤ James Dalton Otoyolu

James Dalton Otoyolu
Lokasyon: Alaska
Uzunluk: 666 kilometre
Yükseklik: 1.4 metre
Ekstrem hava koşulları, düşük görüş mesafesi, zorlu arazi koşulları ve vahşi yaşam unsurları eşliğinde nefes kesen bir yolculuk deneyimi sunan James Dalton Otoyolu, aynı zamanda dünyanın en tehlikeli yolları arasında yer alıyor. Beyaza ve kar manzarasına doyacağınız bu yolda soğuğu ve ıssızlığı iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Kuzey dağlarında bulunan petrol tesislerine ulaşmak için yapılmış olan yola 150 milyon dolar harcandığı söyleniyor. 666 kilometre boyunca yardım alabileceğiniz, yemek veya su bulabileceğiniz hiçbir işletme bulunmuyor. Yolun başından sonuna kadar asfalt yerine çakıl taşı kullanılmış olması da ciddi bir sorun teşkil ediyor. Yolu çok sık kullanan iş arabaları ve kamyonlar bu çakıl taşlarını savurarak binek arabalarda ciddi maddi zararlar oluşturabiliyor. Araba kiralama şirketleri bu yolu kullanmak isteyen müşterilerine araba hizmeti sağlamıyor, bu da yolculuğunuzun ne kadar sıkıntılı olabileceği konusunda bir fikir veriyor.

➤ Kolyma Otoyolu

Kolyma Otoyolu
Lokasyon: Rusya
Uzunluk: 3 kilometre
Yükseklik: Bilinmiyor
Doğu Sibirya halkı tarafından “yol” olarak adlandırılan Kolyma Otoyolu’nun alternatifi bulunmuyor. “Kemik Yolu” olarak da bilinen yolun altında, yavaş çalıştıkları gerekçesiyle vurularak öldürülen ve Sibirya’nın eksi yetmiş derece soğuğuna dayanamayıp hayatını kaybeden işçiler yatıyor. “Kemik Yolu” lakabı ile bir yoldan çok mezarlığı andıran bu otoyol lakabının hakkını veren atmosferiyle tüylerinizi ürpertiyor. Ekstrem hava koşulları, sürekli buz kaplı zemini ve sis dolayısıyla düşen görüş mesafesi yüzünden dünyanın en zor yolları arasında gösteriliyor.

➤ Guoliang Tünel Yolu

Guoliang Tünel Yolu
Lokasyon: Çin
Uzunluk: 1.2 kilometre
Yükseklik: 600 metre
Tünele değil de adeta taştan bir tabuta giriyor gibi hissediyorsunuz! Dik uçurumlar ve yedi gün yirmi dört saat varlık gösteren sis yüzünden görüş mesafesinin sıfıra yaklaştığı bu yolun enteresan bir hikayesi var. Çin hükumeti, sadece 300 köylünün kullanacağı bir yol için masraf yapmaya değmeyeceğini düşündüğünden, yol köylüler tarafından yapılıyor. Köylülerden tam on üç kişi oldukça dik bir dağın sağlam kayalarını oyarak bir tünel açmaya karar veriyor. Köylüler arasında yol inşaatı hakkında bilgisi olan kimse olmadığından, dağı açmak için patlayıcı kullanımı sırasında bazı köylüler hayatını kaybediyor. 1977’de köylüler tarafından ulaşıma açılan bu tehlikeli tünel özellikle yağmurlu havalarda adeta bir can pazarına dönüşüyor. Bu kadar dar bir yolda uçurumun kıyısından ilerlemek bir yana, tünellerin yetersiz yükseklikleri yüzünden insanın içi daralıyor.

➤ Zoji Geçidi

Zoji Geçidi
Lokasyon: Hindistan
Uzunluk: 9 kilometre
Yükseklik: 3528 metre
Zoji Geçidi, dünyanın en yüksek ikinci geçidi. Kaşmir ve Ladak Dağları’nı birbirine bağlayan bu tehlikeli yol, korkuluk veya trafik işaretleri içermiyor. Toprağın siyah ve kayalıkların gri tonları iç bunaltıyor. Yol o kadar dar ve yüksek ki, aracınızın bir tarafı neredeyse boşlukta ilerliyor. 1947 yılında askeri amaçlar için inşa edilen zikzaklı yolda kış şartlarında araç kullanmak imkansız hale geliyor.

➤ Kishtwar Yolu


Lokasyon: Hindistan
Uzunluk: 114 kilometre
Yükseklik: 2524 metre
Bu yolu kullanmak için çelik gibi sinirleriniz olmalı! Yüzyıllar önce yerel halk tarafından yapılan bu yol, on yıllardır bakım ve tamir yüzü görmüyor. Yolun her saniyesinde aynı uçurum manzarasını görecek ve yüreğiniz ağzınızda seyahat edeceksiniz. Uçurum ve tepeler, uçurum ve tepeler… Sonsuz bir döngüye kısılıp kalacaksınız. Sadece yaz aylarında kullanıma açılan Kishtwar Yolu yalnızca bir araç için yeterli genişliğe sahip. Toprak ve çakıllı yapısıyla oldukça dengesiz bir tabiatı olan yolda heyelan riski her zaman üst düzeyde. Keyifli bir yolculuk yaptığınızı düşünürken bir anda uçurumdan aşağı yuvarlanmaya başlayabilirsiniz! Uçurumlar o kadar dik ve tehlikeli görünüyor ki resimlerine ve videolarına bakmak dahi insanı strese sokuyor.

➤ Ölüm Yolu

Ölüm Yolu
Lokasyon: Bolivya
Uzunluk: 80 kilometre
Yükseklik: 4650 metre
Ölüm Yolu ismiyle anılan bu yol, bir yoldan ziyade aracınızı zorlukla sığdıracağınız bir keçi yolunu andırıyor. 200’den fazla viraj içeren bu ürkütücü yol 1995 yılında dünyanın en tehlikeli yolu unvanına layık görülüyor. Karşınızda sislerin arasından belli belirsiz görünün ormanlar, yan tarafınızda  balta girmemiş ormanlara uzanan uçurumlar ve diğer yanınızda yine yeşilin her tonundan ağaç… Bu yolculuk sırasında yeşile ve korkuya doyacaksınız. Her sene 300 kişinin hayatını kaybettiği Ölüm Yolu, acımasızca isminin hakkını vermeye devam ediyor.

Bonus: Dünyanın En Korkunç Yolları Arasında Bizden Bir Yol / Derebaşı Virajları

Trabzon-Bayburt istikametindeki dağ yamaçlarında bulunan ve birkaç sene önce dünyanın en korkunç yolu seçilen Derebaşı Virajları doğaseverler ve maceraperestler için cazibe merkezi konumunda. Dünya çapında üne sahip olan bu virajlar, listemizin 11. sırasındaki Bolivya Ölüm Yolu ile kıyaslanıyor. Kuş bakışı fotoğrafına baktığınızda “yol” olduğuna inanamayacağınız zikzaklara sahip olan Derebaşı Virajları yolcularına korku ve adrenalin dolu unutulmaz dakikalar yaşatıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account