Dünyanın en soğuk yerleşim yeri: Oymyakon

Dünyanın en soğuk yerleşim yeri: Oymyakon

Dünyanın en soğuk yerleşim yeri hangi ülkede diye sorarsak çoğu kişi hemen doğru tahminde bulabilir. Evet, Oymyakon adındaki dünyanın en soğuk yerleşim yeri olan bu köy Rusya’da bulunuyor. En kuzeyde Antarktika’ya yakın konumda bulunan ülkelerden biri olduğu için, tabii ki en soğuk yerleşim yeri de burada. Hava sıcaklığı 5 derece olduğunda bile bize soğuk gelirken, onlar -60 derecelere düşen hava sıcaklığında yaşıyorlar. Üstelik bu soğuk havalar 7 ay boyunca köyü etkisi altına alıyor.

Köyde sadece 500 kişi yaşıyor!

2014 yılında yapılan nüfus sayımına göre köyde 517 kişi yaşıyormuş. Kulağa bu sayı az geliyor olabilir. Fakat -60 derece yaşamayı tercih eden bu kadar kişinin var olduğunu düşündüğümüz zaman bu sayı çok geliyor. Dünyanın en soğuk köyü olarak bilinen Oymyakon’da yaşayanlar için bir okul ve sağlık ocağı bulunuyor. Ülkemizde havalar soğuyup kar yağmaya başladı mı okullar tatil olsun diye çocuklar bekler ya. Burada okulların tatil olma gibi bir durumu yok.

Yaşayan halk bu iklime o kadar alışmış ki yaşamlarını ona göre ayarlamışlar. Kış aylarında hava eksilerde olduğu için otomobil kullanmıyorlar. Çünkü hem yollar buz tutuyor hem de araçlardaki benzin donuyor. İnşat ve kazı gibi işler yapmak için önce kömür ile iş makinelerini ısıtmaları gerekiyor. Böylece makineler çalışacak duruma geliyor. Bu seferde donmuş zemin onlar için bir zorluk çıkarıyor. Makinelerin ilk önce donmuş zemini kazması gerekiyor.

Kuzey Kutbu’na çok yakın!

Oymyakon, Kuzey Kutbu’na çok yakın bir mesafede konumlandığı için Aralık ayında sadece 3 saat güneş ışığı alıyor. Hem hava -60 derece hem sadece 3 saat güneş alan bu yerde niye 500 kişi yaşıyor diye sorabilirsiniz. Aralık ayında 3 saat güneş ışığı görse de bu süre yaz aylarında 21 saate kadar çıkıyor.

Oymyakon’un kayda geçen en soğuk zamanı 1933 yılında yaşanmış. 6 Şubat 1933’te termometreler neredeyse -68’i göstermiş. Köyün tarihe geçen en soğuk zamanı o gün olmuş. Köydeki her şey buz tutuyor. Trafik tabelaları, yıkanan çamaşırlar, arabalar, evlerin içleri ve aklınıza gelebilecek daha pek çok şey buz tutuyor.

Oymyakon’un iklimi

Oymyakon’da Tundra iklimi hakim. Sıcaklık ortalamasının yıl boyu düşük görüldüğü bu iklimde yaz ayları da hep soğuk geçer. Oymyakon’da da yaz ayları sıcaklık değeri çoğu zaman -10 °C civarında olur. Ülkemizde hava 10 dereceyken bile çok üşüyebiliyoruz. Bu köyde yaz ayında sıcaklık bu derecede oluyor. Tabii yerel halk kışın -60 dereceleri gördüğü için -10 derece sıcaklık onlar için soğuk olmuyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account