Dünyanın en soğuk otelini merak ediyor musunuz?

Dünyanın en soğuk otelini merak ediyor musunuz?

İskandinavya’nın en çok turist çeken ülkesi İsveç, sıra dışı bir otele sahip. Yılın uzun bir dönemini soğuk havada geçiren ülkenin Jukkasjarvi kentinde yer alan Buz Otel (ICE HOTEL) misafirlerine olağanüstü bir deneyim yaşatıyor. Adından da anlaşıldığı gibi otel buzdan yapılıyor ve otele konaklamaya gelenler eksi 5 derece gibi soğuk bir havada uyuyor.

Derin dondurucuda uyumanın nasıl bir his olduğunu merak edenlerin sayısı da bir hayli fazla.  Bu nedenle otel, her kış döneminde bu ilginç deneyimi yaşamak isteyen turistlerin akınına uğruyor. 65 adet odaya sahip olan Buz Otel her yıl kış aylarında otelin yakınında bulunan Torne Nehri’nden alınan buzlarla inşa ediliyor. Ancak otelde kullanılacak buz kalıpları bir yıl öncesinden kesiliyor ve böylelikle sezona yetiştiriliyor.

Yaz döneminde de hizmet verecek

Her yıl kış döneminde inşa edilen Buz Otel görenleri ise şaşkına çeviriyor. Kuzey Kutup Dairesi’nin 200 kilometre yukarısında bulunan buz ve kardan inşa edilen Buz Oteli İsveç’in Laponya (Lapland) bölgesinde yer alıyor. Yaz mevsiminde eriyen otelin bir kısmı bu sene ilk defa yaz mevsiminde de güneş enerji sistemi kullanılarak açık tutulacak ve misafirlerine hizmet verecek.

İlk olarak 1989 yılında inşa edilen Buz Otel, buz odaları ve barı da içine alan 2 dikdörtgen bina, sıcak odalar ve merkezinde bulunan şık bir restorandan oluşuyor. Otelin içindeki barda da yiyecek ve içecekler buzlarla servis ediliyor. Tepsilerden bardaklara kadar her şeyde buzlar kullanılıyor.

Tabii ki Buz Otel’de hep üşümüyorsunuz. Ahşap tasarımlı restoranda misafirler yemeklerini sıcak bir atmosferde yiyor. Otelin aydınlatılması için de soğuğa dayanıklı ampüller kullanılıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account