Dünyanın en muhteşem 8 kütüphanesi

Dünyanın en muhteşem 8 kütüphanesi

Her kıtada en az bir tane olmak üzere dünya kütüphanelerini gezmeye hazır mısınız? Daha birçok ülkede görmeye değer sayısız kütüphane var elbette. Ancak bu listeyle iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Listeyi tamamladığınızda kesinlikle tüm kıtalarda çok iyi kütüphanelerde bulunmuş iyi bir okuyucu olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

1 Çin Ulusal Kütüphanesi, Pekin

National Library of China, Beijing

Bu kütüphanede Çin edebiyatı ve tarihi belgeleriyle birlikte 31 milyon parça bulunuyor. Asya’nın en büyüğü olan bu muhteşem kütüphane dünyanın en büyüklerinden biri aynı zamanda. Tüm kaynaklarını hala bilmediğimiz Çin Ulusal Kütüphanesi’ni keşfetmeniz en az birkaç günü bulabilir.


2 Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi, Connecticut

Beinecke Rare Book

Kapsamlı bir tadilat çalışması nedeniyle Eylül 2016’ya kadar kapalı olan bu el yazması kütüphane, mermer iç yapısıyla değerli materyalleri direkt gün ışığından koruyor.


3 Stuttgart Şehir Kütüphanesi, Almanya

Stuttgart City Library, Germany

Avrupa listemizde dev dokuz katlı bir kütüphane bulunuyor. İlk 4 kat klasik bina şeklindeyken, üstteki 5 kat cam kaplamalı bir piramit formundadır. Ziyaretinizi bekleyen kütüphanenin iç yapısı çok güzel dizayn edilmiş ve mavi kanepeleri iyi bir kitapla rahatlamak için ideal görünüyor.


4 Rand Kulübü Okuma Odası, Johannesburg

Rand Club Reading Room

10 binden fazla kitap, dergi, gazete ve yeri doldurulamaz hazinelerle dolu bu kütüphane; sadece üyelere özel. Belki gizlice gidip buradaki kitaplara bir göz atarız, ne dersiniz?


5 Adelaide Şehir Kütüphanesi, Avustralya

Adelaide City Library, Australia

Çarpıcı mimarisi ve kitaplarıyla bu kütüphane, tam ortasında yer alan cam kubbeli tavanıyla doğal ışığın girmesini sağlıyor ve dışarıya çıkmadan ufak da olsa doğanın keyfini çıkarmamızı sağlıyor.


6 Portekiz Kraliyet Okuma Odası, Brezilya

The Royal Portuguese Reading Room, Brazil

Portekiz dışında yer alıp Portekiz mimarisini en çok yansıtan yapı olan bu Güney Amerika kütüphanesi 1887’de tamamlandı. İnanılmaz bir avize ve demir tavan penceresiyle bu güzel yapı büyüleyici mimarisinin ötesinde nadir eserlerin de yer alığı çok zengin bir bilgi kaynağı.


7 Ulusal Sanat Kütüphanesi, Londra

National Art Library, London

Aynı zamanda hem kitap hem sanat aşığıysanız Kensington’da yer alan Ulusal Sanat Kütüphanesi’ne gitmelisiniz. Kütüphanede resimden tekstile, ahşap işlemeciliğine ve heykelciliğe kadar tüm sanat dallarına ait birçok örnek çalışma yer alıyor. Kütüphanede kitapların bazıları sanat çalışması olduğundan okumak için alınamıyor.


8 Trinity Koleji, Dublin

Trinity College, Dublin

İrlanda’nın en büyük araştırma kütüphanesi Trinity Koleji Kütüphanesi, Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nin yasal mevduat kütüphanesidir. Bu, bu ülkelerde basılan tüm kitapların bir kopyasını barındırdığı anlamına geliyor. Bu nedenle her yıl 100 bin çalışma ekleniyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account