Dünyanın en küçük ada ülkesi: Nauru

Dünyanın en küçük ada ülkesi: Nauru

Büyük Okyanusya’da bir ada ülkesi olan Nauru sadece 21 kilometrekare genişliğine sahip. Dünyanın en küçük ada ülkesi olarak biliniyor. Mikronezya adalar grubu içerisinde yer alan en küçük adadır. Bu ada küçük olabilir ama gezilecek birçok güzel yere ev sahipliği yapıyor. Nauru seyahati için yılın çoğu zamanı ideal bir iklime sahip oluyor. Şubat ayından sonra ve Kasım ayından önce rahatlıkla adayı gezebilirsiniz.

Nauru’da keyifli bir tur…

Nauru’da gezilecek yerlerin başında başkent Yaren var. Aslında bu şehir resmi olarak başkenti değildir. Adanın güney kıyılarında yer alıyor. 2016 yılında yapılan açıklamaya göre adada 13 bin kişi yaşıyor. Dünyanın en küçük ada ülkesi olmasından dolayı şehirleri küçük bir kasabayı andırıyor.

Adanın en küçük şehri Boe’dir. Yaren şehrinin hemen yanında konumlanıyor. Dünyanın en küçük ada ülkesi Nauru’da denize girebileceğiniz çok sayıda plaj bulunuyor. Adanın her yeri birbirinden güzel plajları sunuyor insana.

Nauru’da gezilecek yerlerin başında Central Plateu geliyor. Bu yer adanın en yüksek tepesidir. Adayı kuşbakışı görmek istiyorsanız mutlaka buraya çıkmanızı öneririz. Nauru turu yapan seyahatseverlerin en çok uğradığı yerlerin başında geliyor. Tepeden muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ayrıca Nauru’da görülecek yerlerin başında Parlamento Binası geliyor. Bina ilginç mimarisi ile tüm turistlerin dikkatini çekiyor. 31 Ocak 1968 yılında açılan bina çok modern bir görünüme sahip. Ayrıca adada Anibare Bay adındaki bölgeyi de kesinlikle görmenizi öneririz. Ormanlığın okyanusla birleştiği bu taşlık kumsal, harika bir görünüme sahip.

Nauru, muhteşem dalış noktaları ile ünlü. Sizler de salış yapabiliyorsanız mutlaka buradaki mercan kayalıkları ziyaret etmelisiniz. Sahil şeridinde muhteşem bir yürüyüş turu da sizleri bekliyor. Nauru’da gezebileceğiniz tarihi yerler de bulunuyor. Japonların işgaline uğradığı zamanlardan kalma bir Japon savaş topu vardır.

Nauru’nun tarihi geçmişi

Ada üzerinde yaklaşık 12 kabile yaşıyor. Nauru bayrağında bulunan 12 kollu yıldız bu kabileleri temsil ediyor. 3000 yıl önce adaya ilk yerleşenler Polineyalılar ve Mikronezyalılarmış. Nauru ekonomisi, 1980’li yılların başlarında yükselmeye başlamış. Ada zengin maden yataklarına sahip. Bu nedenle de son yıllarda iyice adını duyurmaya başladı. Maalesef kontrolsüz bir şekilde maden arama çalışmaları yapıldığı için doğa tahribatına uğruyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account