Dünyanın en korkunç yerleri

Dünyanın en korkunç yerleri

Her yıl milyonlarca insan çeşitli nedenlerle dünyanın farklı yerlerini ziyaret ediyor. Kimisi deniz, güneş ve kumun tadını çıkarmak isterken, kimisi eğlenceyi bazıları ise daha farklı nedenlerle seyahat ediyor.  Birçok kişi ise dünyanın en korkunç yerlerini merak ediyor ve bu bölgeleri ziyaret ediyor. Dünya üzerinde kötü bir şöhrete sahip ancak büyük merak uyandıran bu yerler her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. İşte kimi zaman intiharlara kimi zaman büyük işkence ve katliamlara sahne olan bu korkunç yerlerden bazıları…

Roopkund Gölü, Himalayalar


İlk olarak 1942’de keşfedilen buzul gölü, her sene yaz aylarının gelmesinden sonra erimeye başlıyor ve göldeki buzlar eriyince ortaya insan iskeletleri çıkıyor. 5200 metre yükseklikte böyle bir sahneyle karşılaştığınızda sanırız siz de korkardınız. İskeletlerin 9. yüzyıldan kaldığı düşünülüyor. Her ne olmuşsa bölgede 300’e yakında insan hayatını kaybetmiş.

Yılan Adası, Brezilya

Sao Paulo’da bulunan Ilha da Queimada Grande bölgesi insanların girmemesi gereken bir yer. Brezilya hükümeti de burayı 1920 yılında ziyarete kapatmış. Sebebi adanın zehirli yılanlarla kaynıyor olması. Bothrops Insularis türünden 4000 bin yılan yaşadığı tahmin ediliyor. Tabii diğer türlerin sayısı bilinmiyor. Bothrops zehri insanın etini direkt eritmesiyle biliniyor.

Karni Mata Tapınağı, Hindistan

yoldasin-hindistan-karni-mata

Hindistan’ın Rajastan bölgesinde bulunan Karni Mata Tapınağı, saygı ve tiksintiyi aynı anda yaşayacağınız bir yer. Farelerle ünlü Hindu tapınağında, en 20 bin fare yaşıyor. Hintliler her gün bu tapınağı ziyaret ediyor ve farelere yiyecek içecek getiriyor. Turistlerin de ilgisiniz çeken tapınakta, en çok mutlu olanlar ise sanırız fareler. Efsaneye göre Karni Mata, ölen oğullarının acısına dayanamamış ve Ölüm Tanrısı’na ölen oğullarını göndermesi için gece gündüz yalvarmış. Ölüm Tanrısı da oğullarını dünyaya fare bedenlerin göndermiş. Hindistan’da fareleri kutsal varlıklar kabul edip onlara dua eden 7 milyon insan var. Tapınakta, sağlık açısından bir sorun olmasa da korkmamak elde değil.

Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Sovyet rejimi döneminde bilim adamları hiç ummadıkları bir hata yaptılar. Petrol bulmak amacıyla 1971 yılında Türkmenistan’ın Karakum Çölü’nde Darvaza kentinin yakınlarından bulunan krateri açtılar. Kraterin ağzı 70 metre çapında bir genişliğe sahip. Derinliği ise 30 metre olduğu tahmin ediliyor. Hala yanmaya devam eden çukur, görenleri dehşete düşürecek cinsten bir doğa olayı.

Bebekler Adası, Meksika

yoldasin-meksika-bebekler-adasi

Meksiko’daki kanallarda birçok çocuk boğularak hayatını kaybetmiş. Bebekler Adası’nın hikayesi ise bir bebeğin kanala düşürülüp ölmesiyle başlamış. Bebeğin ailesi, Isla de las Munecas adlı bahçeye bir oyuncak bebek asıp gitmiş. Ardından insanlar kanallarda ölen çocukların anısına buraya gelip bebekler bırakmışlar. Zaman içinde bölge bebek adası haline dönüşmüş, ölen çocukların ruhlarının orada olduğuna inanılmaya başlanmış. Korkudan ne anladığınıza göre değişebilir lakin dünyadaki en korkunç yerlerden birisi Bebekler Adası desek haksız olmayız.

Pompei – İtalya

Dünyanın en korkunç yerleri denilince akla ilk gelenlerden biri hiç kuşkusuz Pompei. Pompei, Vezüv yanardağının patlaması sonucu taşlaşmış antik bir kent. Bu benzersiz olay, yanardağ küllerinin tüm şehri kaplamasıyla oluşuyor. Taşlaşan insanları gördüğünüzde ilk bakışta gerçek değişmiş gibi görünselerde tamamen gerçek olduğunu anladığınızda sarsıcı bir an yaşayabiliyorsunuz. Çoğu kaynakta tanrının cezalandırdığı yoldan çıkmış bir halk gibi gösterilen Pompei halkına ait taşlaşmış insanları bugün bölgede görmek mümkün. Dünyada en çok ziyaretçi alan bölgelerinin başında gösterilen Pompei tarihiyle ve kalıntılarıyla gerçek dışı bir görüntüye sahip.

Aokigahara – Japonya

Kötü şöhretini pek çok intihara ev sahipliği yapmasına borçlu olan Aokigahara’da halen intihar etmiş ölü bir bedene rastlamanın olası olduğu söyleniyor. Pek çok kişi ise bu ormanı ziyaret ettiğinde her şeye rağmen yaşamaya değer olduğunu ifade eden notlar bırakıyor. Orman bekçileri ise devamlı olarak başka bir intihar vakası olup olmadığını kontrol etmekle görevliler. Dünyanın en korkunç yerleri arasında gösterilen bu orman gerilim romanlarına dahi konu olmuş durumda.

Akodessewa – Togo

Filmlerden çok daha etkileyici bir mekan Akodevssewa. Her çeşit büyünün satıldığı marketlere ev sahipliği yapan bölge tam bir Voodoo pazarı olarak biliniyor. Turistler, bölgeyi ziyaret etmemeleri yönünde uyarılıyor. Çünkü büyük büyü marketlerinin yanı sıra çok sayıda psikopat büyücünün de mevcut olduğu söyleniyor. Böylece dünyanın en korkunç yerleri arasında gösterilen mekan bu gizemi ile pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Paris’te Dehşet Mezarlığı – Katakombu

700’lü yıllarda Paris şehrinde salgın halini alan veba hastalığı nedeniyle ölenler kilise kararıyla kireç ocaklarında yakılıyor. İşte bu nedenlerle yerin altına yapılmış odalarda binlerce insanın kireçlenerek öldürüldüğü biliniyor. Yıllarca gizli kalan bu toplu mezar odaları önce 1844 yılında yapılan kazılarda ardından da Paris metrosunun inşaatı zamanında ortaya çıkıyor. 6 milyondan fazla kişinin iskeletinin olduğu tahmin edilen bu yeraltı mezarlarının yaklaşık 2 km’ yi bulan bir kısmı günümüzde gezilebiliyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda mekan, cadılar bayramı kutlamalarına ev sahipliği bile yaptı. Üstelik bu kutlamalara sponsor olan dünyaca ünlü bir ev kiralama firması bu mezarlarda bir gece konaklama hediye etti. Toplam uzunluğu 250 kilometreden fazla olan bu tünellerin büyük kısmına giriş yasak. Dünyanın en korkunç yerleri denilince hemen akıllara gelen mekana ancak bazı kanalizasyon kanalları, bodrum katları ve metro tünelleri gibi farklı yollarla girilebiliyor. Ama bu yollarla gizli girişlerin engellenmesi için Paris polisi nöbet tutuyor. Dünyanın en korkunç yerleri listesinde zirveye oynayan mekan hakkında yazılı ve görsel basında çok sayıda bilgi bulmak mümkün oluyor.

Easter – Şili

Gizemli dev heykelleri ile dünyaca tanınan Paskalya Adası’nın barındırdığı gizem araştırmacıların yüzyıllardır devam eden çalışmalarına rağmen çözülemiyor. On bin yıllık bir tarihe sahip olan bu bölgenin çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığı düşünülüyor. Kıyı şeridini kaplayan dev heykellerin tarihi henüz bilinmiyor. Dünyanın en korkunç yerleri arasında gösterilen Easter Adası’nın, üzerinde barındırdığı uygarlıkların neden ve ne şekilde yok olduğu da muamma… Kısaca Paskalya Adası tam anlamıyla esrarengiz bir hava taşıyor. Günümüzde üzerinde hiç ağaç bulunmayan volkanik bir kara parçası olan ada Hollandalı bir denizcinin Paskalya bayramı arifesinde adaya ilk kez ayak basması nedeniyle bu ismi alıyor. Dünyada karaya en uzak kara parçası olma özelliğini taşıyan adanın gövdesini 507 metre uzunluğunda Terevaka Yanardağı oluşturmakta.

Haçlar Tepesi – Litvanya

Litvanya’da bulunan bu bölgenin, ününü ve adını tepeye yaklaşık 150 yıl kadar önce yerleştirilen haçlardan aldığı biliniyor. Sovyetler döneminde bu haçların birkaç defa yıkılmasına rağmen dindar halk tarafından yeniden yerleştiriliyor. Hatta daha fazla sayıda haç yerleştirilen mekanda tahminen 100 binden daha fazla sayıda haç bulunduğu tahmin ediliyor. Bölgenin görseli korku filmlerindeki tüyler ürpertici sahneleri hiç de aratmıyor. Pek çok fotoğrafçının da eserlerine konu olan mekanlara sahip olan Haçlar Tepesi her yıl bolca ziyaretçiyi ağırlıyor.

St. George Kilisesi – Lukova, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’ nde bulunan Lukova köyü St. George kilisesinin, 1968 yılında yaşanan trajik bir kaza sonrasında terkedilmiş olduğu biliniyor. Bir cenaze töreninde tavanının çökmesiyle çok sayıda kişinin can verdiği bilinen kilise, dünyanın en korkunç yerleri sıralamasına üst sıralardan girmeyi başarıyor. Heykel sanatçısı Jakup Hadrava’nın alçıdan yaptığı hayalet tasvirleri tüyler ürpertici bir atmosfer yaratıyor. Şimdilerde dünyanın dört yanından çok sayıda turistin ilgisini çekiyor.

Ölümü Koklayabileceğiniz Zehirli Bahçe – Alnwick, İngiltere

Alnwick Bahçesinin bir kısmında bulunan ve Zehirli Bahçe adı verilen mekanda bulunan bitkiler eğitim amacıyla yetiştiriliyor. Ancak bu bitkilerin öldürücü etkiye sahip zehirleri ihtiva ettiği biliniyor. Buradaki çiçeklerle temas etmek bu nedenle yasak. Ancak bahçenin sadece küçük bir kısmı turistlerin ziyaretine açılmış durumda. Dünyanın en korkunç yerleri sıralamasında kendisine rahatlıkla yer edinen bu bahçeye edebiyatçılar da pek çok eserinde göndermelerde bulunuyor.

Sagada – Filipinler

Ölülerine ait tabutları uçurumdan sallandıran yerli bir kabilenin bu şekilde cennete daha yakın olacaklarını düşündüğü biliniyor. Ortaya çıkan görüntüler ise şüphesiz tüyler ürpertici. Ölüm gibi bir bilinmeze ait her türlü detayın korkuttuğunü düşünecek olursak dünyanın en korkunç yerlerinin arasında olduğunu söylemek sanırım abartı olarak değerlendirilemez.

Capela dos Ossos – Evora, Portekiz

Tarihi 1500’lere dayanan Kemikler Şapeli, 5 bin rahibin kemikleriyle inşa edilmiş bir mekan. Ayrıca şapelin tavanından sarkan iki adet rahibe ait iskelet de ambiansı benzersiz bir hale sokmuş durumda. Üstelik bu rahiplerden birinin henüz çocuk olduğu bilinmekte. Dünyanın en korkunç yerleri listesine zirveden girmeyi başaran mekanın fotoğraflarını görmek bile uykuları kaçırmaya yetiyor.

Pripyat – Yahudi Mezarlığı

Şimdi söyleyeceğimiz yerler kuşkusuz dünyanın en korkunç yerleri arasında değil! Ancak mutlaka ziyaret edilmesi gereken anlam yüklü rotalar arasında. İlki 1986 yılında yaşanan dünyanın en büyük nükleer patlamasına sahne olan Çernobil’in yarattığı hayalet şehir Pripyat, diğeri ise Prag’daki Yahudi Mezarlığı… Bu iki rota dünyanın acı dolu geçmişi ile yüzleşmek isteyen ziyaretçileri bekliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account