Dünyanın en iyi 5 mutfağı

Dünyanın en iyi 5 mutfağı

Yemek ve seyahat, aşk ile evlilik gibidir. Biri olmadan diğerine sahip olduğunuzda ruhunuzu tatmin edecek ilhamdan mahrum kalmış oluyorsunuz. Eğer yemek yemeyi günlük bir iş olarak görmüyor, gece yatağa giderken son yediğiniz yemeği hatırlıyor ve uyandığınızda bir sonraki menüyü düşünüyorsanız siz de bir lezzet tutkunusunuz.  Yapmanız gereken ayrılmaz ikiliyi bir araya getirmek. Hazırlanın, “annemizin, eşimizin ve Türk mutfağından sonra” dünyanın en iyi 5 mutfağını görmeye gidiyoruz.

Fransız Mutfağı

yoldasin-fransiz-mutfagi

Dünyanın en iyi mutfakları denilince aklımıza ilk gelen doğal olarak Fransız Mutfağıdır. Sizin için de büyük bir sürpriz olmayacağını tahmin etmek çok zor değil. Evet, Fransız Mutfağı; aşçılık dünyasında crème de la crème’dir. Türkçesi, fevkaledenin fevkidir. Fransız mutfakları Ortaçağdan başlayıp Fransız Devrimi ile birlikte zengin ziyafetlere sahne olmaya devam etti. Bugün ise dünyada “haute cuisine” olarak tabir edilen gurmelere hitap eden yemeklerin yapıldığı bir mutfak. En iyi peynir, pasta, börek ve şarapları Fransız mutfağından denedikten sonra, en iyisini tattım diyebilirsiniz.

İtalyan Mutfağı

yoldasin-italyan-mutfagi

İtalyan mutfağı olumlu anlamda antik bir tarzdır. Mutfağın kökleri 4. yüzyıla kadar ulaşmaktadır. İtalyan mutfağı, yeni dünya keşifleriyle malzemeler listesine patates, domates, biber ve mısır gibi sebzeleri ekleyerek gelişmiştir. Klasik İtalyan öğünü bazı evrelerden meydana gelmektedir. Bunlar aparatifler (Antipasto), arasıcaklar (Primo), ana yemek(Secondo) ve tatlılar (Dolce) olmak üzere toplamda dört aşamadır.  Akdeniz ikliminin sağladığı hava şartlarıyla dünyanın en hafif ve en temiz zeytin yağlarının üretildiği bölgede, yemekler çoğunlukla zeytin yağı kullanılarak hazırlanır. Makarnayı ve pizzayı onların gördüğü pencereden asla göremeyeceğimiz İtalyan mutfağı, peynir ve sos konusunda da çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Öyle ki İtalyan mutfağında, en az 700 çeşit peynir ve sos bulunduğu tahmin edilmektedir.

Çin mutfağı

yoldasin-cin-mutfagi

Çin nüfusunun çok kalabalık olduğunu hepimiz biliyoruz, ama her gün dünyanın üçte biri, Çin mutfağından yemeğini yiyor desek buna şaşırırdınız. Evet, Çin mutfağı nüfusunu ve sınırlarını kat ve kat aşmış durumdadır. Peki Çin kültüründe çatal ve bıçağın silah olarak algılanacağını biliyor muydunuz? Çin mutfağında yemeğe çatal, bıçak saldırmaya izin verilmiyor. Hazırlanan her yiyecek neredeyse bir ısırımlık büyüklükte. Lokmalarınızı bu mutfakta sayılabilir. Bizde nasıl her masaya bir sepet ekmek konuluyorsa, Çin mutfağında da masaya oturan herkese bir kase pilav veriliyor. Diğer yemekler ise ortada herkes aynı tabaktan yemeğini paylaşıyor.  Biz bu tarza Fransız değiliz ama menüde Pekin Ördeği olduğunda, ilginç anlar yaşayabilirsiniz.

Hindistan mutfağı

yoldasin-hindistan-mutfagi
Maalesef bugün Hindistan mutfağının sadece bir bölümü biliniyor. Hindistan yemeklerinin dünya çapında en çok yaygın olanları Kuzey Hindistan bölgesinden gelmektedir. Hindistan’ın güney, doğu ve batı bölgelerindeki yemekler, kendilerini dünyaya henüz tanıtamamışlardır. Koyun, keçi etlerinin görüldüğü Hindistan mutfağında ağırlık vejetaryen yemeklerine verilmiştir. Genelde yemekler baharatlı ve yakıcıdır. Ateşli yemeklere alışkın olmayanlar için Hindistan yemekleri, çok yavaş ve istikrarlı bir oyun diye adlandırılıyor.

Tayland mutfağı

yoldasin-tayland-mutfagi

Tayland mutfağına girdiğinizde, ağzınızın tadına göre tatlı, tuzlu, ekşi veya acı türler bulabilirsiniz.  Eğer bir sağlık probleminiz yoksa Tai mutfağında aç kalmanız mümkün değil, bir şekilde size uygun bir tat karşınıza çıkacaktır. Taylanda yemekleri genelde taze otlar ve sebzeler üzerine kuruludur. Limon suyu, limon otu veya kişniş gibi malzemeler kullanılır.  Deniz ürünleri ise Tai mutfağında başlı başına ayrı bir kategoridir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account