Dünyanın en güzel piramidi: Khan Tengri Dağı

Dünyanın en güzel piramidi: Khan Tengri Dağı

Eski Türkler ona “Gök Hakimi” ya da “Tanrı Dağı” diyor. Yüksek irtifa dağcıları ise 1900’lü yılların başından bu yana gözlerini dünyanın en güzel doğal piramidi olan Khan Tengri’nin zirvesine dikiyor. Tien Shan sıradağlarının ikinci yüksek zirvesi olarak kabul edilen Khan Tengri Dağı, diğer adıyla Han Tengri, Kırgızistan ve Kazakistan sınırında yükseliyor. Kırgızlar onu 7010, Kazaklar ise 6995 metre olarak kayıtlara geçirse de dağcılar arasında en popüler 7 binliklerden biri olarak anılan bu dağ, pembe granit ile mavi buzun hakimiyetinde yükselen, dünyanın en güzel piramidi sayılıyor. Profesyonel dağcılar, dağa tırmanış için günlerce süren hazırlıktan sonra harekete geçtiklerinde kimi zaman 20 güne varan inişli çıkışlı bir yolculuk onları bekliyor. Khan Tengri’nin zirvesi ise ölmeden önce mutlaka yapılması gerekenler listesinin de zirvesi anlamına geliyor. Eğer tırmanış sporlarına meraklıysanız Han Tengri’ye bir seyahat, size de hayatınızın en unutulmaz deneyimlerinden birini yaşatabilir. Zirveye ulaşabilirseniz, adınızın bunu başaran dağcılardan biri olarak tarihe geçmesi de kaçınılmaz. İşte ünlü profesyonel dağcılardan tırmanış günlükleriyle ve muhteşem görkemiyle Khan Tengri Dağı keşfi…

Haritada ve Tırmanış Tarihinde Khan Tengri Dağı Nerede?

Han Tengri olarak da bilinen dağ, son yıllarda yüksekliğinin 7000 metrenin üzerinde olduğu kanıtlanan Issyk-Kul Gölü’nün doğusunda, Kazakistan ve Çin sınırına yakın bir yerde yükseliyor. Mermer dokulu buzulların ışık oyunları ile pembe granit yapının gün batımında aldığı kızıl renk nedeniyle Khan Tengri, Kan Dağı olarak da biliniyor. Dağın eteklerinde ise Merzbacher Gölü ile Inylchek Buzulu yer alıyor. Zorlu ve değişken hava şartlarıyla ünlü bu coğrafyanın görkemi, İslam öncesi Türk uygarlıklarının mitlerine de ilham vermişti ve Tengrici inanışta Han Tengri Dağı kutsal sayılmıştı. İnanışlar kimi zaman korunsa kimi zaman dönüşse de günümüzde Khan Tengri’nin doruklarına ulaşmak neredeyse her dağcının hayalini süslüyor. 1902 yılında zirveye ulaşmak için harekete geçen ve başarıya ulaşmaya çok yaklaşan kişi, tarihte Gottfried Merzbacher isimli bir Alman dağcı oluyor. Ancak ilk başarı haberi, 1931 yılında Ukraynalı Prohrebizkyj ve ekibinden geliyor. Ekibin kullandığı güney rotası ise tam 33 yıl boyunca zirveye giden tek rota olarak yeni denemelere sahne oluyor. Ta ki 1964’te kuzey rotasının Kazakistan’dan açılmasına kadar. Şimdilerde ise Khan Tengri doruklarına ulaşmak için kullanabileceğiniz 9 rota daha var. Elbette dağın eteklerine kurulan kamp alanları da değişken hava şartları ve fiziksel koşullar nedeniyle olabilecek geri dönüşler ve molalar için sizi bekliyor.

Kar Leoparı Unvanını Almaya Hazır Mısınız?

Tırmanış  sporuyla hayatını birleştiren her dağcının hedefinde mutlaka ünlü bir zirve vardır. Zirveye dikilen her bayrak ise yeni bir hayalin peşinden giden dağcıların sıradaki zaferine konulan bir işaret gibidir. Birçok dağcı, kişisel hedeflerini gerçekleştirirken aynı zamanda dünyaca ünlü bir unvanın sahibi olmanın hayalini kuruyor. Eski Sovyetler Birliği toprakları içindeki 7000 metreden yüksek 5 dağa tırmanan dağcılardan biri olmak da bunlardan biri ve bunu başarmak, Kar Leoparı unvanını hak eden sayılı isimlerden biri olmanız anlamına geliyor. Ülkemizdeki tek Kar Leoparı ise Nasuh Mahruki. Kar Leoparı unvanını dünyanın en ünlü yüksek irtifa dağcılarından biri olan Mahruki ile paylaşmak isterseniz, Lenin Peak, Korzhenievsky, Somoni, diğer adıyla Komünizm Dağı, Pobeda ve elbette Khan Tengri Dağı’nın zirveleri sizi bekliyor. Her biri adını aldığı kişiler ve tarihsel olaylar kadar ünlü olan bu 5 zirve, yüksek irtifa dağcılığının en unutulmaz tecrübelerini, sıra dışı coğrafi oluşumları ve dünyaya bırakılan mesajları saklıyor.

Khan Tengri Tırmanışında Fotoğraf Makinenizi Ve Kurşun Kaleminizi Unutmayın

Khan Tengri tırmanışı için yola düştüğünüzde, kamp için sizi Güney Inylchek Ana Kampı karşılıyor. Kampa ulaşım için iki farklı seçeneğiniz oluyor; helikopter ya da yaklaşık 1 hafta süren bir yürüyüş. Ana kamptan 1. kampa ulaşım ise moren ve buzullar arasından yapılan ilk tırmanış etabının geçilmesiyle sağlanıyor. Geçmiş dönemlerin aksine artık Khan Tengri’de düzenlenmiş yollar ve kamp alanları var. Bu alanlar, zirveye ulaşamasanız bile en harika fotoğrafları çekmek için bulunmaz fırsatlar yaratıyor. Buz yarıklarının manzarası arasında geçen tırmanışlar sizi ikinci ve üçüncü kamp yerine götürürken zirveye giden yolun maceraları da çoktan başlamış oluyor. Atılan her adım, Khan Tengri’nin görkemini, zorlayıcılığını ve zaferi hissettirirken, yorgunluk aklınıza bazen geri dönme fikrini getirebilir. Ancak Khan Tengri’nin zirvesini gören sayılı dağcılardan biri olma düşüncesi, ihtiyacınız olan motivasyonu sağlamak için yeterli. Dünyanın en güzel piramidine tırmanış zor ve uzun olsa da hala dünyanın dört bir yanından gelen dağcılar doruklara giden yolda ayak izlerini bırakmaya devam ediyor. Daha önce zirveye ulaşan herkesin yazdığı mesajlar ise zirvedeki bir kapsülde muhafaza ediliyor. Hava koşulları elbette sadece kurşun kaleme izin veriyor. Mesajınızı siz de Khan Tengri zirvesinden dünyaya duyurmak istediğinizde, yanınıza malzemelerinizi, kurşun kaleminizi ve motivasyonunuzu alıp dünyanın en güzel piramidi için yola çıkabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account