Dünyanın en düz yerlerini keşfetmeye ne dersiniz?

Dünyanın en düz yerlerini keşfetmeye ne dersiniz?

Yokuş çıkıp inmek ne zor şeydir. İnmek çıkmaktan daha kolaydır derler ama uzun bir yokuştan iniyorsanız da dizleriniz ve ayakkabının uç kısmına yapışan parmaklarınız bir süre sonra ağrımaya başlar. Ama düz yerlerde yürümek öyle midir? Tabii ki hayır. Düz yerlerde rahat rahat yorulmadan gezebilirsiniz. Biz de yokuş inip çıkmaktan nefret edenler için dünyanın en düz yerlerini listeledik. İşte dünyadaki en düz yerler:

Uyuni Tuz Gölü

Bolivya’da tuzdan oluşan kocaman bir düzlük var. 100 kilometrelik bir genişliğe sahip olan Salar de Uyuni olarak bilinen bu yer dilimizde Uyuni Tuz Gölü olarak bilinir. Dünyanın en büyük tuz düzlüğü olarak bilinen Uyuni’nin tuz tabakası 10 metre kalınlığa sahip.

Maldivler

Dünya ne kadar yuvarlak olsa da Maldivler dümdüz olmayı başarmış bir yer. Dünyanın en düz ülkesi olan Maldivler su seviyesinden 1,5 metre yüksekte bulunuyor. Küçük küçük pek çok adadan oluşan bu ülkede 1190’dan fazla mercan adası bulunuyor.

Holstein Çamur Tabakası

Almanya’da bulunan Holstein çamur tabakası dünyanın en uzun çamur düzlüğü olarak biliniyor. Bembeyaz kumluk bir alan gibi durduğuna bakmayın burası çamurdan oluşuyor. Almanya’nın Schleswig kentinden Danimarka’ya kadar uzanan bir doğal oluşum. Çamur tabakasının bulunduğu Schleswig Holstein Wattenmeer Ulusal Parkı, Orta Avrupa’nın en büyük Ulusal parklarından biri olma özelliğine sahip. Burası aynı zamanda plaj olarak da kullanılıyor.

Cloncurry

Avustralya’nın en uzun ve en düz yolu Cloncurry, sonsuzluğa uzanan bir yol gibi. Fotoğrafa baktığınızda da yolun sanki bitmeyip bir sonsuzluğa doğru yol aldığı hissine kapılıyorsunuz. Kilometrelerce yol alsanız da hiç bir tepe göremiyorsunuz bu yolda.

Danakil Çölü

Etiyopya’da bulunan Danakil Çölü, dünyanın en düz yerleri arasında yerini alıyor. Cehenneme Açılan Kapı olarak bilinen bu çöl, ülkenin kuzeydoğusunda bulunuyor. Cehennem olarak adlandırılmasının nedeni gün içinde sıcaklığın 50 dereceye ulaşması. Dünyanın en düz yeri olmasının yanından bir de dünyanın en sıcak çölü olma özelliği de bulunuyor. Danakil’in özellikleri sadece bunlarla sınırlı değil. Çöl bir çöküntü üzerinde yer alıyor ve bu nedenle de dünyanın en alçak çölü olarak biliniyor.

Baykal Gölü

Sibirya’nın mavi gözü olarak bilinen Baykal Gölü, dünyanın en düz yerlerinden biri. Sadece dünyanın en düz yeri değil aynı zamanda da dünyanın en yaşlı gölü. Baykal Gölü, 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş. Dünyadaki en temiz göllerden biri. Kışın buzullarla kaplandığında göz alabildiğine bir düzlüğe dönüşüyor. Üzerinden kızaklarla geçiş yapabilirsiniz.

Everglades

Amerika’nın en düz yerlerinden biri olan Everglades, Florida’da bulunuyor. Ot ve sudan oluşan bu bölge Amerika kıtasında ki en düz coğrafyayı oluşturuyor. Everglades’de çok sayıda sivrisinek yaşıyor. Ayrıca nehirde timsahlar ve balıklar da var. Bu nehirde botlarla küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account