Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri

Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri

Büyük alışveriş merkezleri aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi satın alabileceğiniz tek istasyon olma özelliğine sahipler. Alışveriş merkezleri bu yüzden içinde koca bir günü geçirebileceğiniz şekilde tasarlanır. Sinemadan tiyatroya, canlı müzikten etkinliklerinden oyun parklarına, marketlerden restoranlara, spor salonlarından banka şubelerine kadar her şeye yürüme mesafesindesinizdir. Hatta bazı alışveriş merkezleri, yüzme havuları, kayak merkezleri ve luna parklar gibi ekstra seçeneklerle karşınıza çıkmaktadır. Alışveriş merkezlerinin bir diğer özelliği ise sosyalleşmenin üst düzey hale geldiği ortamlar olması. Ailenizle, arkadaş grubunuzla, sevgilinizle veya yalnız gidin, her zaman yeni bir etkinlikle ve yeni insanlarla tanışma fırsatı yakalayacaksınız. Biz de dünyadaki en büyük alışveriş merkezlerinin listesini paylaşıyoruz. Hepinize iyi eğlenceler.

New South China Mall

yoldasin-cin-new-south-china-mall

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Dongguan bölgesinde olan New South China Mall, brüt kiralanabilir alan bakımından dünyanın en büyük alışveriş merkezi kabul edilmektedir. İspanya’daki Arc de Triomphe’nin bir kopyasının inşa edildiği ve dünyadaki yedi önemli bölgenin modelini görebileceğiniz alışveriş merkezi, adeta bir alışveriş şehri olarak tasarlanmış. Alışveriş merkezinin en ilginç yanı ise açıldığı 2005 yılından bu yana, batılı bir kaç fast food zinciri dışında tamamen boş olması. Yüzde 99’u boş olan bu mega yapı, dünyanın en büyük hayalet alışveriş merkezi olarak anılıyor.


 

Golden Resources Mall

yoldasin-cin-golden-resources-shopping-mall

Yapılan ölçümlere göre dünyanın ikinci büyük alışveriş merkezi de Çin’de bulunuyor. Alışveriş merkezinin kurucuları, Mall of America’nın 1,5 katı büyüklüğünde bir yer inşa etmeden önce, günde 50 bin ziyaretçinin geleceğini tahmin etmişler. Alışveriş merkezi 2005 yılında açılmış, fakat tek sorun, hesapladıkları ziyaretçi sayısından çok çok uzakta kalmaları olmuş. Mağazalarda satılan ürünler, Çinlilerin alım gücünün uzaktan yakından alakası olmayan fiyatlarda olması ve Pekin’nin merkezinde bir yerde değil baya bir dışında kalması ile Golden Resources Mall da dev yanılgılar listesine girenlerden.


 

CentralWorld

yoldasin-tayland-bangkok-centralworld

1990 yılında Bangkok’ta açılan Central World, Tayland’ın en büyük alışveriş merkezidir. 8 katlı alışveriş merkezi, orta sınıfa hitap eden bir yer ve Bangkok’taki üst sınıfa hitap eden Siam Paragon için iyi bir alternatif olarak kendini pazarladı. Hükümeti protesto eden eylemciler, alışveriş merkezinin bir kısmının yanıp çökmesine neden olsa da kısa süre onarılan yapı, Asya’nın güneyinde en çok ziyaretçi çeken alışveriş merkezlerinden biri.


SM Mall of Asia

yoldasin-filipinler-the-sm-mall-of-asia

Filipinler’de Metro Manila’da 2006 yılında açılan The SM Mall of Asia, yürüyüş yolları ile birbirine bağlı dört binadan oluşmaktadır. Alışveriş merkezi çok büyük olduğu için, mega kompleksin içinde ulaşım 20 kişilik tramvaylarla sağlanmaktadır. SM Mall of Aisa’nın en ilgi çeken özelliklerinden biri; dünyanın en büyük 3-D ekranına sahip sinemaya sahip olmasıdır. Bir diğeri ise Olimpik ölçülerde buz pateni pistine sahip olmasıdır. Buz pistinde çeşitli hokey turnuvaları organize edilmektedir.


The Dubai Mall

yoldasin-dubai-mall-akvaryum

Dünyada insanoğlunun yaptığı en büyük kule olan Burj Khalifa kompleksinde yer alan Dubai Mall, Dubai’nin ve Orta Doğu’nun en büyük alışveriş merkezi. Dev bir akvaryum, yapay kayak merkezi, buz pateni pisti, 5 Yıldızlı bir lüks otel, 22 sinema salonu, 120 restoran ve kafe ile toplamda 1200 mağazanın bulunduğu bir alışveriş merkezi düşünün. Koca bir gün ayırmak, burası için çok küçük gelebilir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account