Dünyadaki en yaratıcı 7 heykel

Dünyadaki en yaratıcı 7 heykel

Dünyanın çeşitli yerlerinde birbirinden yaratıcı heykeller bulunuyor. Öyle ki sadece bu heykelleri görmek için dünyanın dört bir yanından seyahat eden gezginler var. Bu yaratıcı heykeller cadde ve sokaklarda olabildiği gibi bazen limanlarda parklarda hatta bir sokağın üzerinde havada asılı bir şekilde de çıkabiliyor karşımıza. İşte dünyadaki en yaratıcı 7 heykel…

De Vaartkapoen – Belçika (Brüksel)

Kanalizasyon kapağından çıkan biri polisin ayağından yakalamış. Belçika’da bulunan bu heykel Tom Franzen tarafından yapılmış. Bir hiciv niteliği taşıyan bu heykel bir asinin polisin ayağından tutarak düşürmesini konu almış. Ortaya da hem eğlenceli hem de yaratıcı bir heykel çıkmış.

The Knotted Gun – Amerika (New York)

Bu düğümlü tabanca şeklinde yapılmış olan eser, New York’ta yer alıyor. Silahsızlanmayı savunmak amacı ile Carl Fredrik Reuterswärd tarafından yapılmış. Dünyadaki en yaratıcı heykeller arasında bulunuyor. Bizce her ülkede her şehir de en az bir tane bu heykelden konulmalı.

Nehrin İnsanları – Singapur

Asıl adı People Of The River olan bu çocuk heykelleri, Singapur turu yaparken mutlaka görmeniz gereken heykeller arasında bulunuyor. Görenlerin yüzünde küçük bir tebessüm oluşturan bu heykel Chong Fah Cheong tarafından yapılmış. Denize atlayan çocukların bir resmini çekmeden Singapur turunuzu sonlandırmamanızı öneririz.

Yolcular – Fransa (Marsilya)

“Gezginler” ya da “Yolcular” olarak bilinen Les Voyageurs, Fransa’nın Marsilya şehrinde yer alıyor. Şehirde gezerken birçok yerde bu heykellere denk gelebilirsiniz. Bruno Catalano adındaki heykeltıraş bu heykellere büyük bir anlam yüklemiş. Heykeltıraş, gezginlerin gittikleri her yerde bir parçalarını bırakıp geri geldiklerini bu heykeller ile anlatmış.

Man Hanging Out – Çek Cumhuriyeti (Prag)

Prag sokaklarında harika bir tura çıkmışsınız. Hiçbir şeyden habersiz yürüyorsunuz. O da ne? Başınızı kaldırıyorsunuz ve bir tahta parçasına tutunmuş bir adam binanın tepesinden kendisini aşağı doğru sarkıtmış. Merak etmeyin. Bu Prag’taki ünlü Man Hanging Out heykeli. Gelin ve David Cerny tarafından yapılmış bu heykel turistlerin büyük ilgisini görüyor.

Örümcek – İngiltere (Londra)

Louise Bourgeois tarafından İngiltere’de yapılan dev Örümcek heykeli. Londra şehrinde Tate Modern’in bahçesinde bu heykeli görebilirsiniz. 9 metre yüksekliğindeki bu heykel örümcek korkusu olanların korkacağı türden.

Dev Mandal – Belçika (Liege)

Asıl adı Giant Clothespin olan Dev Mandal heykeli bir Türk’ün yaptığı eserdir. Mehmet Ali Uysal’ın bu heykeli Belçika’nın Liege şehrinde yer alıyor. ODTÜ Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Müzik bölümünde öğretim görevlisi olan Uysal, bu heykeli 2010 yılında Festival of the Five Seasons  için yapmış. Dünyanın en yaratıcı heykelleri arasında yerini alıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account