Dünyadaki en fantastik 7 bisiklet rotası!

Dünyadaki en fantastik 7 bisiklet rotası!

Bir bisiklet kullanmanın asıl neşesi, en saf haliyle, yüksek verimli bir yürüyüş yoluna göre daha fazla efor içermesi ve belki de görece keyifli olmasıdır. Öyleyse bir bisiklet alın ve hızlıca pedallayın. Bazı bisikletçiler doğal, zahmetli ve uzak diyarlarda pedal çevirmeyi tercih ediyorlar. İşte belki de birkaç ayda tamamlayabileceğiniz 7 fantastik bisiklet rotası…

1- Friendship Highway (Çin)

Çin’in Tibet özerk bölgesinin başkenti Lhasa ile Nepal sınırı arasındaki 800 kilometrelik yol gezegenin en güzel ama bir o kadar da en kasvetli yolculuğu olarak kabul ediliyor. Tabii şüphesiz en yüksek olanı bu. Rota içinde 5 bin metreden fazla geçilecek zorlu mesafe var. 5.220 metrelik Gyatso La Dağı geçişi tam bir akciğer patlaması yaşatabilir. Ancak açık bir havada Everest Tepesi’ni görüyor olmak da bu işin ödülü. Böyle bir seyahati çok önceden planlarken düşünmekte fayda var; çünkü Tibet’e seyahat siyasi nedenlerle her zaman kolay olmuyor. Bu global maceranın izlerine tanık olmak için yeterince kararlıysanız Gampa La gibi zorlu dağ geçitlerinin, turkuza geniş göl Yamdrok Yumtso ve parıldayan vadiyi içine alan Lhasa ve Gyantse yerkürenin en maceracı yerleri arasında. Şayet tüm bu zorlu virajlar yeterli değilse dünyanın en zor inişini yapabileceğiniz, çamurlu yollar ve keskin virajları içine alan Tibet Yaylası’ndaki 3.500 metrelik sarp yokuşlardan ineceğinizi unutmayın.

2- La Ruta de los Conquistadores (Kosta Rika)

Kosta Rika’daki 270 kilometrelik zorlu off-road yolu tartışmasız Friendships Highway kadar zorlu ve uzun değil. Bu yol üzerinde, Pasifik’ten Karayip kıyılarına, çamurlu patika yollardan yağmur ormanlarına, kahve tarlalarından sönmüş yanardağa kadar pek çok şey var. Bu dağ bisikleti yarışı her yılın kasım ayında üç günde tamamlanıyor. Yeterince zamanı olup acele etmek istemeyenler İspanyol kaşif Juan de Cavallon’un rotasını izleyerek geçiş yapabiliyorlar. Doğa harikası Kosta Rika’da neredeyse bir İsviçre büyüklüğünde milli park bulunuyor. Bisiklet turu Jaco Beach’teki sörf bölgesinden başlıyor, kırmızı çamurlu bir toprak yola geçiliyor. İlk günde La Ruta rotası olarak bilinen yerde aşağı yukarı 3 bin metrelik bir tırmanış gerçekleştiriliyor. Başkent San Jose’nin kenarından, sönmüş volkanik dağ olan Irazu’nun zirvesinden Mangrov ormanlarına doğru geçip aşağıdaki beyaz kumlu plajlara doğru ilerleyebilirsiniz. Bu geleneksel seyahat Karayipler’e giriş ile son buluyor. Burada ata binmek ise isteğe bağlı.

3- North Sea Cycle Route (Avrupa)

Bir Avrupa kabusu olarak gösterilen NSCR, 8 ülkeden geçiyor ve AB tarafından finance ediliyor. Euro Velo Route 12’yi çağırıştırırken dünyanın en uzun işaretli bisiklet rotaları arasında gösteriliyor. Yaklaşık 6 bin kilometreyi kaplayan bu alan İskoçya’nın Shetland adalarının kuzey ucundan başlayıp sırasıyla, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Danimarka, İsveç ve Norveç kıyıları boyunca uzanıyor. Bu parkuru denemek isteyenlerin hiç bir şeye ihtiyaçları yok. Yaz boyunca şaşırtıcı sayıda insan bu girişimde bulunuyor. En sıcak noktanın Belçika sahillerindeki Ostende’nin yakınında bir rota olduğunu belirtebiliriz. Cesur biniciler NSCR’nin web sitesinden deniz geçitlerini, kendileri için en iyi yolları, gizli bahşişler ve Danimarka’ya geçerken nasıl kron alacakları şeklindeki bilgilere ulaşabilirler.

4- The Shimanami Kaido (Japonya)

Bisikletçiler için 64 kilometresi gölgede giden bir rota. Tamamen yoldan ayrılmış, ülkenin batısında Hiroşima şehrindeki bir dizi muhteşem adalar arasında yılan gibi kıvrılarak ilerliyorsunuz. Japonya’da otomobil ile gitmek daha popüler olsa da bisiklet epey yaygındır. Shimanami Kaido, iki ve dört tekerin nasıl bir arada olabileceğini gösteriyor. Yayalar ve bisikletliler için ayrı yollar var ve her türlü eğime karşın tüm bu yollar bacak dostu olarak gösteriliyor. Bisikletler yol boyunca çeşitli noktalardan kiralanabiliyor. Bazı insanlar bir günde yolculuklarını tamamlayabilirken bazıları Seto Inland Denizi boyunca güzel manzaraya göz gezdirmek ve aylaklık etmek isteyebiliyor.

5- Great Divide Mountain Bike Route (Kuzey Amerika)

Büyük bir off-road turuna ne dersiniz? İşte bu epey büyük bir tur. Kanada’nın Alberta’sından New Mexico’ya giden bir off-road tur rotası. Adventure Cycling web sitesinin verdiği bilgilere göre 4,400 kilometrelik uzunluk size kalp çarpıntısı için yeterli olmayacaksa 61 bin metre tırmanmaya ne dersiniz? Evet haklısınız bu neredeyse 7 defa Everest’e tırmanmak gibi bir şey. Bu nedenle zorlu bir parkur sizi bekliyor. Deniz seviyesinden epey uzaklaşacağınız için yanınıza titanium kamp kaşıkları, spreyler, nano-ısıtıcılar gibi size lazım olacak eşyaları bisikletle çekebileceğiniz bir yanmaya dayanıklı römorka ihtiyacınız olacak. Ormanlık dağ bölgesinde her şeyi görebilirsiniz. (Colorado Rockies’ten bahsetmeyi de unutmayalım) Great Basin (Büyük Havza) boyunca size içinde geyikler, dağ aslanları ve kartalların da olduğu inanılmaz güzellikler eşlik edecek. Bu yolculuk için hava durumu dikkate alındığında en uygun dönem tabii ki Haziran-Eylül arası olacaktır. Diğer aylarda flaş hava değişimleri ve aşırı yağışlar nedeniyle daha çamurlu bir yol karşınıza çıkabilir.

6- Munda Biddi Trail (Avustralya)

Evet bu defa dünyanın farklı bir noktası ve farklı bir destan: Batı Avustralya. Munda Biddi rotası ile organizatörler hafiften bisikletçilerin tarafında olabilir. Geçtiğimiz kasım ayında ormanlık arazide 960 kilometrelik off-road güzergahı tamamlandı. Mundi Biddi yerel dilde “orman yolu” demek. Eyalet başkenti Perth’den alıyor ismini. Bisiklet rotası hakkında detaylı bilgiler web sitesinde yer alıyor. Burada ayrıca günlük yol değişimleri, çamurlu yollar, engelli yol koşulları gibi bilgilere rastlamak mümkün. Sürekli güncelleme yapılıyor. Yaz sıcağından kaçmanın en akıllı planı olarak gösteriliyor. Yol boyunca kasabalar arasında her 30 km’de bir kamp alanları var, uyku kulübelerini kullanabilir ve su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

7- The South Downs Way (İngiltere)

Bu 160 kilometrelik rota, hayal edebileceğiniz en yeşil, iniş-çıkışların olduğu bir araziyi kapsıyor. İngiltere’nin kırsalında yer alan zorlu dağlar, bereketli topraklardan geçeceğinizi unutmayın. Bisikletçiler güzergah içinde birbirlerini yakalamak için 4,300 metre yokuş yukarı pedal çeviriyorlar. Binlerce yıllık yürüyüş güzergahı South Downs Way, uçsuz bucaksız kayalıkların olduğu tarihi Winchester’a uzanan yollar ve köprülerden geçerek ilerlemek mümkün. Bu bölgede sadece bisikletliler yok. Yürüyüş yapmak veya ata binmek isteyenler de bu rotayı kullanıyor. Ancak iki teker geçişleri için iki veya üç gün için izin veriliyor. Etrafta kalacak pek çok misafirhane, pub ve pitoresk köyler mevcut. İngiltere’nin en görkemli manzarası bu rota üzerinde. Uçurum sanki sizi çağırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account