Dünyada yalnız gezebileceğiniz en iyi 10 destinasyon

Dünyada yalnız gezebileceğiniz en iyi 10 destinasyon

Seyahat etmeyi çok seviyorsunuz ama bazen seyahat etmek için yanınıza bir arkadaş bulmakta zorlanabilirsiniz. Bazen aileniz veya eş, dost ve sevdikleriniz sizinle aynı rotaya gitmek istemeyebilir. O halde çözüm tek başına seyahat etmek.  Bu bazen korkutucu olabilir ama çoğu zaman doğal keşif ve macera tutkunuz için güzel bir fırsat olabilir. Öyleyse nereye gitmeli? İşte sizin için bazı öneriler…

Melbourne, Avustralya

Avustralya denilince akla Sydney gelir ancak Melbourne, gezginler için sıcak bir seyahat rotasıdır. Güzel plajları ve hareketli, canlı şehir hayatı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Avustralya uluslararası tek başına seyahat edenler için güvenilir bir yer. İngilizce konuşulan bir ülke olduğu için anlaşmak ve iletişim kurmak konusunda fazla zorlanmayacaksınız. Melbourne çevresinde dolaşmak inanılmaz keyifli. Her yere yürüyerek veya bisikletle gidebilirsiniz.

Tayland

Tayland ülke olarak tek başına seyahat edenler için harika bir yer. Belki de cinsiyet eşitliğini destekleyen Budist bakış açısından biri olması bunda etkili bir faktör. Tayland neden tek başına gezginler için iyi bir seçim derseniz; öncelikle misafirperver insanların olduğunu söylemeliyiz. Burada faklı ülkelerden gezginlerle tanışma olanağınız da var. Yeni dostluklar kurabilirsiniz. Tayland’ın kuzey bölümünün genelde daha ucuz olduğu söylenir, bu nedenle gezginler için bütçe dostudur. Tayland başkenti Bangkok’un yanı sıra güzel plajlar ve tropik ormanlara kadar birçok şey sunabiliyor. Hem iklim hem insan davranışları ile sıcak bir ülke olan Tayland seyyahlara çok fazla imkan sunuyor.

Bhutan

Güney Asya ülkesi Bhutan tam anlamıyla dünyanın önde gelen bir kültür ülkesidir. Dünyanın en yüksek zirvelerinden biri olan Gangkhar Puensum da burada bulunmaktadır. Tırmanmak isteyenler için ideal bir nokta olduğu söylense de Budistler için kutsaldır ve bu nedenle dağcılık faaliyetleri hükümet tarafından yasaklanmıştır. Ülkeye giriş için önceden acente üzerinden tur organize etmeniz ve rehberinizin olması gerekmektedir. Bhutan, yepyeni bir kültürel deneyim için gidilebilecek bir yer olarak gösteriliyor. Ülkede 1960’lı yıllara kadar ne ne telefon, ne elektrik ne de motorlu taşıtlar için doğru düzgün bir yol vardı. Bhutan, 1999 yılında plastik poşetleri yasaklarken 2004 yılında da tütün mamüllerini yasaklayan neredeyse ilk ülke oldu.

Kosta Rika

Kosta Rika macera, sörf ve başka aktivite, eğlence arayanlar için harika bir yer. Coğrafi olarak volkanik bir bölgede yer alıyor. Bazen seyahat için klişeleşmiş güvenlik uyarıları duyabilirsiniz ama şunu söyleyelim ki gayet yardımsever, dost insanların yaşadığı bir ülke. Burada kendinizi hiç yalnız hissetmeyeceksiniz, çünkü heyecan verici bol macera var. Kosta Rika diğer Latin Amerika ülkeleri gibi siyasi huzursuzluk, devrim, mücadele gibi toplumsal olaylarla fazla karşılaşmamıştır. Ötesinde orduya bile ihtiyaç duymadığı söylenir. Çünkü burası huzurlu bir ülkedir.

Hong Kong, Çin

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olmasına rağmen Hong Kong, Zen dinlencesi için harika bahçeleri olan bir yerdir. Hong Kong’a gitmek için tabii ki birçok sebep var ama en önemlisi tek başına gezmek isteyenler için dünyanın en güvenli şehirleri arasındadır. Hong Kong hem doğuyu hem de batıyı güzel bir şekilde harmanlamayı başarmış. Yakın geçmişe kadar İngiliz himayesinde olan şehirde İngilizce konuşuluyor ve ada etkisi yer yer hissediliyor. Burada yapacak çok şey var. Ne yapmak istersen ve neyi denemek istiyorsan mutlaka Hong Kong’da bulabilirsin.

Cusco, Peru

Antik İnka İmparatorluğu’nun başkenti konumunda olan Cusco, yüzyıllardır gezginlerin Mekkesi olarak kabul edilir. Cusco özellikle yerli yaşam gelenekleri ile dikkat çeken yerli halkı ile ünlüdür. Bu şehirde kültüre doymamak mümkün değil. Peru’nun en güçlü turizm ürünü. Cusco, İnkaların kayıp kenti Machu Picchu’nun hemen yakınlarında bulunmaktadır. Burası Güney Amerika’nın dünyaca ünlü arkeolojik sit alanı konumunda.

Alaska

Alaska yalnız başına seyahat edenler için yabancı bir destinasyon değil. Alaska’ya gelenlerin neredeyse yüzde 20 kadarı yalnız seyahat ediyor. Burada karla kaplı dağlar, buzuldan oyulmuş fiyordlar, buzul dağlar gibi doğal güzellikler bulunmaktadır. Ayrıca balinaları gözlemek için başka güzel bir yer var mı?

Aran Adaları

Aran Adaları, İrlanda’nın Galway Körfezi açıklarında bulunan bir adalar grubudur. Bu üç ada İrlanda’nın batı sahilinde bulunmaktadır. Gerçek bir İrlanda deneyimi yaşamak ve günlük hayatın koşuşturmasından kaçmak için mükemmel bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Aran Adaları, tek başına seyahat edenler için güvenli ve gezgin dostudur. Adalarda en güzel ulaşım biçiminin bisiklet kullanmak olduğu bilinmektedir. Avrupa’nın kalesi konumundadır.

Malezya

Asya’daki en iyi tek başına seyahat rotalarından bri. Güvenli ve muhafazakar bir ülke. Müsüman nüfusun yoğun olduğu ülkede gezginler için pek çok egzotik rota bulunuyor. Malzeya’da işler programlı gider, çünkü bu ülkede teknoloji gelişmiştir. Yıl boyu devam eden çeşitli festival ve etkinlikler var, bu nedenle başta başkent Kuala Lumpur olmak üzere canlı ve heyecan verici bir ülke. Malezya, Kuala Lumpur’un yüksek yapıları ve Borneo’nun vahşi ormanları ile iki yüzü olan bir ülke gibi duruyor.

Bali, Endonezya

Bali, yogası, kaplıcaları, doğal yemekleri, büyüleyici plajları ve ruhunuzu okşayan mekanları ile muhteşem bir tatil yeri. Bali açık ara Endonezya’nın en popüler tatil destinasyonu. Görkemli kültürü ve samimi insanları ile rakipsiz bir yer. Şunu da hemen belirtelim ki Bali’de yalnız gezen sadece siz olmayacaksınız. Burada herkes arkadaş canlısıdır ve tabii ki şaşırtıcı karakterler ile karşılaşabilirsiniz. Tek başına seyahat etmenin avantajı da burada saklı. Bu dinlendirici Hindu adası, manevi haz arayanlar için mükemmel bir yer. Maymunları sevenler için Ubud’daki kutsal maymun ormanı da gezilecek yerler arasında.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account