Dünyada görülmesi gereken Hindu tapınakları

Dünyada görülmesi gereken Hindu tapınakları

Hinduizm, dünyanın en eski dinlerinden biri ve dünyada 1 milyara yakın Hindu bulunuyor. Hinduların büyük bir çoğunluğu Hindistan’da yaşıyor fakat Nepal, Bangladeş ve Endonezya’da da Hindu inancına mensup insanlar bulunmaktadır. Diğer inananlar gibi Hindular da dünyaya mabetler inşa etmişler. Bu tapınaklar 2000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Hindular, tapınaklara çok sık gitmeseler de bu tapınaklar Hindu kültüründe önemli bir rol oynamakta. Tapınaklar mimari olarak genelde birbirine çok fazla benzemiyor. İbrahim dinlerinde inşa edilen mabetlere ise hiç benzemiyor. Biz de dünyada tarihi ve mimarisi ile ünlü bazı Hindu tapınaklarını sizler için sıralıyoruz. İşte dünyada mimarisiyle şaşırtan Hindu tapınakları şöyle:

Angkor Wat

yoldasin-kambocya-angkor-tapinaklari

Angkor, 9. ve 14. yüzyıllarda Khmer İmparatorluğu’nun başkentiydi. Güneydoğu Asya’nın en önemli arkeolojik sit alanlarından olan bölge, tarihi bir hazine. Angkor’da yer alan Angkor Wat Tapınağı ise günümüze kadar çok iyi korunabilmiş bir yapı. Budist inancına göre inşa edilen tapınak, her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilmekte.  Angkor Wat, Hinduluk ve Budizm arasında birçok kez el değiştirmiş, bir dönem Hindu bir dönem Budist inancı için kullanışmış.


Meenakshi Amman

yoldasin-hindistan-meenakshi_amman

Meenakshi Amman, Hindistan’da kutsal şehri Madurai’de bulunan en önemli Hindu tapınaklarından biridir. Bir arada bulunan kompleks evlerden oluşan bölge, 14 adet büyüleyici kuleye sahiptir. Tapınak, Tamil halkı için hayati derecede önemlidir. 17. yüzyılda inşa edilen tapınak, günümüze kadar çok iyi korunmuştur.


Prambanan

yoldasin-endonezya-Prambanan

Prambanan, Endonezya’nın en büyük Hindu tapınağıdır. Yogyakarta’nın yaklaşık 18 km doğusunda yer alır. Tapınakların çatısı göğe doğru yükselir. Hindu tapınaklarının çatısı genelde böyle sivri uçlu olmamasına rağmen Prambanan, mimarisiyle diğerlerinden ayrılır. Mataram Krallığı tarafından yaptırılan tapınaklar, Hindu tanrıları olan Vişnu, Brahma ve Şiva’ya adanmıştır.


Virupaksha Tapınağı

yoldasin-hindistan-virupaksha-tapinagi

Virupaksha Tapınağı, Hindistan’ın güneyinde Hampi eyaletinde bulunuyor. Vijayanagara yöneticilerinden kalan diğer yapılarla birlikte bölge, Unesco tarafından da koruma altına alınmıştır. Tapınakların yüksekliği 50 metreyi bulmakta. 7. yüzyıldan bu yana tapınaklar ibadet amaçlı kullanılmaktadır. Hindistan’da halen ibadet edilen en eski mabetlerden biridir.


Sri Ranganathaswamy

yoldasin-hindistan-tamil-nadu-sri_ranganathaswamy

Tapınağın tarihi 10. yüzyıla kadar uzanır. Hindistan’da hacıların ziyaret ettiği bir bölgede bunan tapınak, 630 bin metrekarelik bir alana yayılmıştır. Tapınak, bu özelliği ile dünyada en büyük dini komplekslerden biri olma özelliğine sahip. Güney Hindistan’da bulunan Sri Ranganathaswamy, Tamil Nadu eyaletinde yer almaktadır.


Banteay Srei

yoldasin-hindistan-banteay_srei

Angkor Wat’ın 25 km uzağında kalan Banteay Srei, 967 yılında inşası tamamlanmış bir mabet. Tapınağın büyük bir çoğunluğu kızıl kumtaşından yapılmış ve görüntüsüyle diğer Hindu tapınaklarından farklı. Aslında, Angkor Wat’ın bir parçası olan bu bölge, kadınlar için yapılan bir tapınak ve bu özelliğinden dolayı ayrı bir başlıkta yazılmayı hak ediyor.


Khajuraho

yoldasin-hindistan-khajuraho

Khajuraho köyü, Hindistan’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Buradaki tapınaklar, cinselliği anlatan figürlerinden dolayı çok ünlüdür. Brahma, Vişnu ve Şiva’ya adanan tapınaklar 950 ile 1150 yılları arasında inşa edilmiştir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account