Dünyaca ünlü Çek biralarıyla tanışın

Dünyaca ünlü Çek biralarıyla tanışın

Muhtemelen daha önce biranın Çekya’da (eski adıyla Çek Cumhuriyeti) sudan daha ucuz olduğunu duymuşsunuzdur. Ama bu size biraların kalitesiz olduğunu asla düşündürmesin. Hatta dünyanın en iyi biralarıyla karşılaşacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Sizler için olası bir Çekya seyahatinde mutlaka tatmanız gereken en iyi Çek biralarını sıraladık;

Pilsner Urquell

Dünyanın birçok ülkesinin en meşhur bira markasına adını veren Pilsner, aynı zamanda Çekya’nın da en meşhur bira markası. Dünya çapında en çok bilinirliğe sahip olan bira unvanını elinde bulunduran Pilsner’i Çekya’daki hemen her pup’da bulabilmek mümkün. Biraz sert bir içime sahip olan bu lezzetli biranın en belirgin özelliği ise içinde bulunan şerbetçi otu miktarının biraz fazla olması. Dünyaca ünlü lezzetini de bu özeliliğinden aldığını hatırlatmakta fayda var.

pilsner

Budweiser

Dünyanın en saygın bira markalarından biri olan Budweiser, Amerika tarafından alınıp bu isimle pazarlanana kadar Çekya’nın en çok tercih edilen ikinci birası olma özelliği taşıyordu. Çekya’daki konumu hala koruyan marka, dünya çapında tanırlığa kavuşmasıyla birlikte hayli tüketilmeye başlandı. Diğer Çek biralarına kıyasla daha yumuşak bir içime sahip olan bira yine diğerlerine göre daha az köpüklü.

budweiser

Kozel

Türkiye’de de gün geçtikçe yaygınlaşma başlayan Çek birası Kozel, en çok estetik şişesi ile ilgi çekiyor. Yumuşak bir içime sahip olan bu bira uzun süren pup sohbetlerinin en çok tercih edilen markalarından. Ortak damak tadı tutturmaya çalışan Erasmus öğrencilerinin Çekya’da en çok tercih ettiği bira markası da Kozel.

kozel

Staropramen

Çek öğrencilerin gözde birası Starolpramen, fiyat-kalite standardını en iyi koruyan bira markalarından biri. Uygun fiyatı nedeniyle öğrencilerin sık tercih ettiği bu bira uzun süre içildikten sonra kendi çapında bir sadakat bağı oluşturuyor. Marketlerde yarım Avro’dan daha ucuza bulunabilen bu birayı birkaç kez içtikten sonra tadını hayatınız boyunca unutamayabilirsiniz.

staropramen

Cerna Hora

Ne varsa eskilerde var sözünün çek birasındaki karşılığı Cerna Hora. Günümüze pek ünlü olmamasına karşın işini bilen Çek vatandaşı tarafından oldukça yoğun biçimde tüketiliyor bu bira. 1298 yılından beri Çek halkının birçok anına eşlik eden bu bira genelde kış aylarında spor sonrası rahatlamak için tüketiliyor.

cerna-hora

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account