Dünya şehirlerinin isimleri nereden geliyor?

Dünya şehirlerinin isimleri nereden geliyor?

Yaşadığımız dünyanın içindeki şehirlerin isimlerinin nereden geldiğini öğrenmeye ne dersiniz? Yüzyıllardan beri var olan şehirlerin isimleri acaba nasıl verildi? Hiç düşündünüz mü? Yeryüzünde bulunan şehirlerin isimleri tarihi dönemlerden birkaç efsaneye göre alırlar. Ben de sizler için dünyadaki 5 şehrin ismini nereden aldığını araştırdım. İşte bu şehirler…

İstanbul

Ünlü yazar Ahmet Ümit’in ‘İstanbul Hatırası’ kitabını okuyanlar az çok bilir. Bu kitapta şehir hakkında birçok şey anlatılıyor. Hatta bu bilgiler fazlasıyla ayrıntılı yazılmış. İstanbul Hatırası’nı okumayanlar için mutlaka okumalarını tavsiye ederim. Kitapta İstanbul isminin nasıl geldiği ile ilgili de bilgiler bulunuyor. Eski zamanlarda Byzantion ve Konstantinopolis olarak adlandırılan şehre Osmanlı İmparatorluğu‘nun fethi ile başka isimlerde konuldu. Günümüze kadar bu şehrin ismi Konstantinopolis, Nova Roma, Dersaadet, Asitane ve Darülhilafe olarak da adlandırıldı. En son ise Cumhuriyet’in ilanından sonra şehrin adı İstanbul olarak kabul edildi.

Paris

Sizce Fransa’nın buram buram aşk kokan şehri Paris’in ismi nasıl belirlendi? Önceden bu şehirde Galya halkından olan Parisii’ler yaşıyordu. Bu nedenle Romalılar bu şehre Civitas Parisiorum yani Parisiilerin Şehri diyordu. Zamanla Civitas Parisiorum kısalarak son hali Paris’i almış. Yapılan bazı araştırmalara göre Parisii halkı isimlerini Mısır Tanrıçası olan İsis’ten geldiği ortaya çıkmış. Bu sonuca Paris’te İsis adına yapılan tapınaklardan dolayı ulaşılmış. Kim bilirdi Paris adını bir Mısır Tanrıçası’ndan alıyor diye?

Barselona

İspanya’nın popüler destinasyonları arasında bulunan Barselona adını M. Ö. 3. yüzyıldan alıyor. O zamanlarda kent Kartacalılar tarafından yönetiliyordu. Şehrin başında ise ünlü yöneticisi Barkaslardan vardı. Romalılar kenti fethedince buraya Colonia Faventia Julia Augusta Pia Barcino adını verdiler. Romalılardan sonra Magripliler burayı fethetti ve adını Barcaluna koydular. Zaman geçtikçe de ismi şimdiki halini alıp Barcelona oldu.

Lizbon

Portekiz’in başkenti Lizbon, güzel şehrimiz İstanbul gibi dünyada 2 yakası olan nadir şehirler arasında yerini alıyor. Peki, Lizbon ismi nereden geldi? Bu konu hakkında birkaç tane teori var. Ben size en bilinenini anlatacağım. Çok eski zamanlarda şimdiki Lizbon’un yerinde Fenikeliler yaşıyordu. Yaşadıkları bu yere ise Allis Ubbo diyorlardı. Güvenli Liman anlamına gelen bu şehir zamanla Lizbon adını almış.

Atina

Komşunun başkenti Atina… Yunan mitolojisini duymayan yoktur diye düşünüyorum. Herkes ayrıntılı bilmez ama en az bir tane Yunan mitolojisindeki kahramanı bilir. Atina’da adını mitolojiden alıyor. Efsaneye göre Attika bölgesinin başkentinin baş tanrısı olmak için Deniz Tanrısı Poseidon ve Athena arasında gerginlik yaşanmış. Diğer tanrılar bu anlaşmazlık üzerine bir karar almışlar. Bu karara göre Poseidon ve Athena insanlara bir hediye verecekti. Bu hediyelerin hangisi insanlara daha çok yardımcı olursa şehrin baş tanrılığı ona verilecekti. Poseidon hediye olarak akropolün ortasına vurup bir deniz yapıyor. Athena ise kendi yaptığı zeytin ağacını getiriyor. Tanrılar iki hediyeyi de değerlendiriyor. Kazanan kim mi? Tabii ki Athena.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account