Dresden’den bunları yapmadan dönmeyin

Dresden’den bunları yapmadan dönmeyin

Prag’a gitmişken Almanya’nın tarihi şehirleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahip Dresden’i gezmemek olmazdı. Ben de barok mimarinin harika örnekleriyle dolu olan bu şehre doğru yola çıktım. Prag-Dresden arası otobüs ile yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Prag’dan tren ile de gitmek mümkün.

Almanya Saksonya eyaletinin merkezi Dresden şehrine vardığımda, “iyi ki gelmişim” dedim. Elbe nehrinin kenarında kurulu, pek çok tarihi eseriyle bir açık hava müzesi gibi olan, parkları ve bahçeleriyle ruhunuzu, lezzetli yemekleriyle midenizi doyuran bu şehri çok sevdim.

almanya-dresden-20

Eski Doğu Almanya toprakları içindeki, tarihte özellikle Saksonya Elektörü Güçlü August döneminin ihtişamını yansıtan Dresden, Kuzeyin Floransa’sı olarak da anılıyor. Aslında bu nitelemeye ulaşılması Güçlü August tarafından önce hayal edilen, sonra gerçeğe dönüştürülmek için üzerinde çok emek harcanan bir başarı hikayesi.

almanya-dresden-25

Çünkü Güçlü August, Dresden şehrini Kuzeyin Floransa’sı yapabilmek için Dresden’e İtalya ve Avusturya’nın en iyi mimarlarını, bestecilerini ve müzisyenlerini davet etmiş. Yine Avrupa’nın en geniş kapsamlı güzel sanatlar eserlerini Dresden Milli Koleksiyonları adı altında, çoğu bağış olarak toplamayı başarmış. Dresden, Avrupa’da ilk porselen üretiminin 1710 tarihinde gerçekleştirilmesiyle de ayrıcalıklı bir yere sahip.

Görkem ve hüzün

almanya-dresden-22

Dresden tarihsel geçmişinde görkem kadar hüznü barındırıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde iki gün boyunca bombalanan şehir, 20 bin civarında insanını kaybetmiş. Bu masal şehri büyük bir yıkıma uğramış. Savaşın son günlerindeki bombalamanın bir intikam olduğu düşünülüyor. Sonraları ise şehir aslına uygun olarak zaman içinde tekrar inşa edilmiş. Bazı binalar ise yeniden inşa edilirken özellikle o matemli günlere bir gönderme olarak siyah renkte yapılmış.

Barok başyapıtı Zwinger Sarayı

dresden-3

Bence Dresden’e ünlü barok başyapıtı Zwinger Sarayı için bile gidilir. Buraya görkemli bir girişten girip, son derece geniş avlusuna çıktığım anda adeta büyülendim. Bahçesi, şık havuzları ve çeşmeleri, birbirine bağlı beş köşkün merdivenleri ve yolları öylesine görkemliydi ki…

İnşaatına 1707’de başlanıp, 1728’de bitirildiği söylenen bu tarihi esere gösterilen özen, her detayında kendisini belli ediyor.

almanya-dresden-aylin-saracoglu

Kraliyet sanat eserlerinin sergilendiği müzesinde ise Rembrandt, Dürer, Rubens, Raphael gibi sanatçıların paha biçilemez eserleri arasında kendimi kaybettim. Buradaki koleksiyonun en önemli parçası hangisi derseniz o da Raphael’in üzgün görünüşüyle ünlü Sistine Madonna’sı oluyor.

Gezmeye doyamadığım Dresden, Çin, Japon ve Kore porseleninin en nadide örneklerinin bulunduğu bölüm de mutlaka ziyaret edilmeli.

Şehrin Osmanlısı: Turckische Cammer

Dresden şehrinde 40’tan fazla müze var. Osmanlı zamanına ait çeşitli eşyaların bulunduğu Türckische Cammer Müzesi ise bizim için en ilginçleri arasında. Pek çok önemli mimari eseri arasında Neue Sinagogu, Church of Our Lady, Hofkirche Katedrali, Semperoper Saksonya Devlet Opera Binası, Kunshalle Sanatlar Akademisi, Albertinum Modern Sanatlar Müzesi sayılabiliyor. Avrupa’nın en güzel saraylarından olduğu söylenen Moritzburg Sarayı ise Dresden’e sadece 10 km uzaklıkta.

Brühl Terası’nda gezerken…

almanya-dresden-21

Elbe nehrinin güney kıyısındaki şehrin gezinti yeri Brühl Terası ise şehri seyretmek ve fotoğraf çekmek için harika bir nokta. Burada şık cafe’lerin, parkların arasında yürümek bile çok keyifli. Turist tekneleriyle dolu nehri seyretmek ise ayrı bir zevk…

Şehrin yemekleri de çok güzel. Alman mutfağının en iyisi olduğu söyleniyor. Ben Brühl Terası yakınlarındaki Ayers Rock restoranından çok memnun kaldım. Yediğim karides; sosu, sunumu ve çeşnileriyle tam kıvamındaydı.

almanya-dresden-13“Almanya’ya gelince tabii ki bira içilir” dedim ve lezzetli yemeğimi enfes bir birayla taçlandırdım. Sonrasında gittiğim Vis A Vis Kafe’deki cappuccino da “böylesini İtalya’da bile içmemiştim” dedirtti. Ben yemedim gerçi ama yan masalardan dondurması çok güzel gözüküyordu.

Çikolatası çok ünlü

almanya-dresden-12

Dresden’in çikolatası son derece ünlü, Camondas çikolatacısı ise şehrin en meşhurlarından…

almanya-dresden-10

Sokak müzisyenleri, çok şık mağazaları, eski ve yeni bölümleri, hareketli meydanları, tarihi otelleri, her köşesindeki sanatsal dokunuşlarıyla Dresden için anlatılacak ve yaşanacak çok şey var. Ne yazık ki akşam oldu ve günübirlik geldiğim bu şehre veda ettim. En kısa sürede tekrar gelebilmek ümidiyle…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account