Doğu’nun Paris’i Beyrut’un en güzel noktaları

Doğu’nun Paris’i Beyrut’un en güzel noktaları

Beyrut, Ortadoğu’nun en kadim kentlerinden biridir. Tarihi, kültürü, mutfağı ve kozmopolit yapısıyla özellikle Orta Doğu coğrafyasında önemli bir çekim merkezidir. Kimilerine göre Doğu’nun Paris’idir Beyrut. Yoldasın.com, sizi bu güzel kentte kısa bir gezintiye çıkarıyor…

Beyrut Korniş

Beirut Corniche 14 Strolling On The Eastern Corniche With Cafe L'Orient, Le Vendome Hotel, Bayview Hotel, and McDonalds (1)

Çok değil, kısa zaman önce (2001) savaş muhacirleri için bir sığınak olan Korniş, günümüzde kentin güzelliklerinden biri haline gelmiştir. Bu yürüyüş yolu, sadece muhteşem bir Akdeniz manzarasına sahip değildir, aynı zamanda size Beyrut’un eklektik mimarisini ve Lübnan Dağı’nı da görme şansı verir. Sahil boyunca yürüdüğünüzde, eğlenen gençler veya cumartesi gezisine çıkmış Beyrutlu ailelere rastlarsınız. Özellikle hafta sonları kalabalık olan Korniş’e biraz erken giderseniz keyfini daha güzel çıkarırsınız. Korniş’i, İzmir’in Kordon’una benzeten insan sayısı hiç de az değildir.


Beyrut Ulusal Müzesi

museum

Eski Yeşil Hat üzerinde bulunan bu önemli kültürel kurum, kenti ziyaret edenler için olmazsa olmaz bir duraktır. Lübnan tarihine ve sivil yaşamına ilişkin doyurucu bir koleksiyon barındıran müzeyi görüp etkilenmemek mümkün değildir. Müzedeki en etkileyici eserler, Obelisk Tapınağı’ndaki mezardan çıkarılan Fenike dönemine ait gümüş yaldızlı heykelcikler ve 6. yüzyıldan kalma mermer çocuk heykelidir.

Beyrut’un tarihi 5 bin yıl eskiye dayanır. Şehirle ilgili ilk yazılı belgelere, M.Ö. 15. yüzyıla ait Mısır Amarna mektuplarında rastlanır. Bu tarihten beri Beyrut, 14. yüzyılda Makedonyalılarla başlayıp Osmanlı’nın yıkılışına kadar devam eden süreçte savaş ve işgallerle anılan bir kent olagelmiştir. Müzede bulunan Fenike dönemine ait eserler bile, sizi saatlerce meşgul edebilir.

Müzeye ziyarete gittiğinizde, pasaportunuzu danışmaya bırakın ve elinize verdikleri iPad ile eserlerin üzerindeki QR kodları okutarak eserin hikayesini dinleyin. (Mümkünse kendi kulaklığınızı yanınızda götürün.) Ayrıca, müzenin fuaye alanındaki 12 dakikalık belgeseli izleyin. Belgesel, 09.00-16-00 arasında saatte bir tekrar tekrar dönmektedir. Belgeselde, iç savaş sırasında müzedeki eserlerin nasıl kurtarılıp korunduğu ve eski ihtişamı ile nasıl tekrar sergilenir hale getirildiği anlatılmaktadır.


Raouche (Güvercin Kayası)

jordan-lebanon2-039

Korniş’in hemen kenarında denizin içinde yer alan Güvercin Kayaları, aşıklar için gizli bir buluşma noktası, turistler için ise seyirlik bir doğal güzelliktir. Bu manzaranın en iyi göründüğü yer Korniş olsa da, aşağıya inen dik bir yokuşu takip ettiğinizde (düz tabanlı bir ayakkabı giymeye özen gösterin) kıyıdan da görülebilir. Bir tanesi kemer şeklinde olan kayalıklarda çok sayıda doğal mağara da vardır. Beyrut’a giden turistlerin favori fotoğraf mekanlarından biridir. Yaz aylarında kayaların etrafını dolaşan botlara binme şansınız da olur.


Roma Hamamları

roman bath

Bir zamanlar Fenike’nin Roma bölgesi olarak kalan Beyrut’taki Roma eserleri şaşırtıcı bir şekilde iyi korunabilmiştir. Bunların içinden en dikkat çekenleri ise, 1968 yılında bulunan ve 1997 yılındaki kapsamlı kazılarla gün yüzüne çıkarılan Roma hamamlarıdır. Banka Caddesi’nin hemen arkasında yer alan Roma hamamlarının yer altı ısıtma sistemleri ve ve çok sayıda havuzu bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Hamamın bulunduğu alanın içine girmek yasaktır ancak harabelerin dışındaki alanda hamama hakim bir görüntü vardır.

Adres: Rue Riad El Solh, Downtown, Beyrut, Lübnan


El Ömer Cami

Beirut 38 Al Omari Mosque

Beyrut’un sembol camisi El Ömer Cami, ilginç bir geçmişe sahiptir. Orijinali Aziz John Haçlı Katedrali olan yapı, 1291 yılındaki Memlük işgaline kadar pagan tapınağı olarak işlev gördü. Bu tarihten sonra El Tabva Camii ismini alan yapıya, daha sonra halife Hz. Ömer’in ismi verilmiştir. Caminin iç kısmındaki kum taşı duvarlarda yer alan Memlük ve Osmanlı yazıtları görülmeye değerdir. Cami girişinde kontrol uygulanmaktadır.

Adres: Rue Weygand, Downtown, Beyrut, Lübnan


Büyük Serail

Grand Serail

Lübnan başbakanlık makamının merkezi olan Büyük Serail, Lübnan  Parlamentosu’nun birkaç blok aşağısında, Osmanlı dönemine ait çarpıcı bir yapıdır. Serail Tepesi’nde, biri Büyük Serail olmak üzere, üç tane Osmanlı yapısı vardır. Bunlardan diğer ikisi ise büyük Serail’e yakın mesafedeki iki binadır. Mimar Yusuf Aftimus tarafından inşa edilen binalardan biri İmar ve Kalkınma Konseyi Binası, diğeri ise Hamidiye Saat Kulesi’dir. Yapım tarihi ise 1882’dir. Beyrut’taki pek çok bina gibi bu binalar da sivil savaşta zarar görmüş ancak renova edilerek tekrar ayağa kaldırılmıştır. Günümüzde ise, bölgedeki kaos ve savaşlardan dolayı binalara yeterince yaklaşamayabilirsiniz.

Adres: Majidiye, Beyrut, Lübnan


Şehitlik

şehitlik

İtalyan heykeltraş Renato Marino Mazzacurati tarafından yapılmış şehir merkezinde yer alan meydandaki şehitlik anıtı, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı tarafından asılan Lübnanlılara adanmıştır. 1960 yılında yapılan bu anıt, aynı meydanda bulunan Fransız Opera Binası ile birlikte meydanı ziyaret etmenin iki ana gerekçesini oluşturur. Meydanı ziyarete gitmeden önce, o gün için düzenlenmiş bir protesto mitingi olup olmadığını kontrol edin.

Adres: Rue Bshara El Khoury, Downtown, Beyrut, Lübnan


René Moawad Parkı

saint nicolas garden

1907 yılında yapılan ve Beyrut’un en eski parkı olan René Moawad, günümüzde Beyrut kent yaşamının en popüler mekanlarından biri haline gelmiştir. Beyrut’un kent yaşamında bunalan insanlar, burada yürüyüşe çıkar, bisiklete binerler. Bir süre kafa dinlemek veya piknik yapmak için ideal bir alandır ancak hafta sonları oldukça kalabalık olur. Parkın şehirdeki popüler ismi ise Sanayeh’tir. Yol tarifi alacağınız zaman bu isimle sormalısınız.

Adres: Rue Spears, Beyrut, Lübnan


St George Katedrali

Beirut 28 St Georges Greek Orthodox Cathedral Inside

Beyrut’un en eski kilisesi olan St George, kentin göbeğinde (Parlamento binasının karşısında) yer alır. Kilisenin önemi ise, Beyrut Başpsikoposluğu’na ev sahipliği yapmasından gelir. 1772 yılında yapılan kilise, Beyrut’taki pek çok bina gibi, iç savaşta zarar görmüştür. Şu anki kilise çok eski olmasa da, burada 6. yüzyıldan bu yana kilise bulunduğu biliniyor. İlk kilise, Bizans İmparatoru Theodosius II’nin verdiği izinle, Beyrut Psikoposu Eustathius tarafından yapılmıştır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account