Dogs of Berlin’in Kreuzberg’i hakkında her şey

Dogs of Berlin’in Kreuzberg’i hakkında her şey

“Dogs Of Berlin” adlı Netflix Alman yapımı, suç dünyasına; Neo-Naziler, Türkler, Hırvatlar ve Lübnanlılar ekseninde kasvetli bir bakışla bir sezonu devirdi. Suç örgütleri, çeteler, Nazi yanlıları ve bilumum karanlık tiplerin (abartılmış olsa da) benzer bir kaosu Kreuzberg ve Berlin sokaklarında yaşadığını biliyoruz. Ama biz bugün Berlin ve Kreuzberg’in daha renkli ve cezbedici yönlerini gözler önüne sermek istiyoruz. Gelin, Yönetmen Christian Alvart’a bir selam gönderelim ve hemen akabinde Almanlar, Türkler ve diğer göçmenler eksenindeki bu yapımın kalbine Berlin ve Kreuzberg’in kozmopolit ve eğlenceli sokaklarına şöyle bir göz atalım…

Çekim Merkezi Kreuzberg

1930’larda Yahudi yerleşkesi olan Kreuzberg, 1961’de Berlin Duvarı yapıldıktan sonra Almanya’nın en batısında duvarın kıyısında bir getto olarak kaldı, göçlerden sonra Türk nüfusunun yoğunlaştığı “Küçük İstanbul” haline geldi. 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılışıyla birlikte çehresi tamamen değişti. Almanya’nın tam merkezinde popülaritesi gittikçe artan bir çekim merkezi oldu. Bügün dünyanın her yerinden sanatçıların, alternatif yaşam süren bireylerin, sisteme karşı olanların rahatlıkla kendileri olabildikleri kozmopolit bir kent.

Kreuzberg Merkezi

Berlin yakınlarındaki bu bölgenin girişinde “Kreuzberg Merkezi” yazısını gördüğünüzde, sentezi daha iyi anlayabilirsiniz. Türkler’in burayı bir bakıma kendi memleketleri haline getirdiğine, burada yaşayan Almanlar’ı da Neo-Naziler karşısında kendi saflarına nasıl çektiklerine şahit olabilirsiniz. Burada camilerle gay barların yan yana olmasına da şaşırmamalısınız. Sokaklar ve duvarlarsa tam bir graffiti ormanı… Dünyanın her yerinden gelen sanatçılar, eserlerini ve hünerlerini Kreuzberg duvarlarında göstermek için adeta yarışıyor.

Ve Değişen Yüzüyle Yeni Kreuzberg

Kreuzberg, (Gentrification) kentselleştirme politikaları çerçevesinde son yıllarda yeniden yapılanmaya başladı. Orada yaşayanlar açısından bu durum kiraların artmasına neden olsa da pek çok yeni mekan ile bölge son zamanlarda birçok gezginin ilgi alanına girdi. Google bile, bir dönem Kreuzberg’de bir kampüs açmayı planladı. Fakat protestolar sonucu bu rotayı Berlin’in başka bölgesine çevirdi. Parkları, müzeleri, gece hayatı, kulüpleri, metro ağı, açık hava sanat galerisi, savaştan kalan eserleri, Kozmonot’u, graffitileri, sahafları, antikacıları, müzik mağazaları, Türk marketleri, kebapçıları, dönercileri ile Kreuzberg, kısa bir geziye sığdıramayacağınız kadar çok çeşitte mekan ve eseri barındırıyor.

Berlin Gezilecek Yerler ve Renkli Hayatı

Oberbaum Köprüsü’nden panaromik bir manzara keyfi ile güne başlayabilirsiniz. Berlin Duvarı’ndan kalanları görebilir, Spree Nehri kıyısındaki Yahudi Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz. Ardından Spree Nehri’nde şarap eşliğinde rehberli tekne turu yapabilir, Görlitzer Park’ta yürürken parkın her yerinde karşınıza çıkacak olan satıcılardan belki birkaç şey alabilirsiniz…  Şehrin en büyük parkı Tiegarten ise bu şehirde huzurlu bir gün geçirmeniz için tasarlanmış adeta. Kentin her yerinde bulabileceğiniz bisikletlerden kiralayabilir ya da piknik keyfinin ardından yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Diğer şehirlerin aksine hava kararınca Berlin hiç susmaz… Tresor, şehrin en büyük ve ünlü gece kulübüdür. Watergate’te dünyaca ünlü Dj’lerin mükemmel müzikleri ile kendinizden geçebilirsiniz. Chalet, vintage tarzda bir mekandır ve bu tarzı seviyorsanız mutlaka uğramanız gereken duraklar arasında yer alır. Kuyrukta beklemenin kolay, içeri girmenin zor olduğu tekno müzik evreni Berghain gece kulubü ise şehirdeki başka bir alternatif. Şehre mayıs ayında yolunuzu düşürürseniz  “Carnival of Cultures” festivaline de denk gelebilir ve Berlin gezinizi çok daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Müzeler ve Alman Teknolojisi

Alman teknolojisinin gelişimine tanıklık etmek isterseniz Teknoloji Müzesi’ne gitmelisiniz. Gestapo ve SS’in savaş döneminde kullandığı Typography of Terror da yakınlarda yer alıyor. Metroyla her yere ulaşabilirsiniz. BVG mobil uygulama da kullanabilirsiniz. Duvardan kaçma girişiminde bulunanların kullandığı aletler, Check Point Charlie adlı müzede sergileniyor. Beş müzeden oluşan müzeler adası içinde Bergama Müzesi de yerini alıyor.

Ne Yemeli Ne İçmeli?

Mustafa Gemuse Kebap, Currywurst ve özel sosuyla Alman döneri yiyebilirsiniz. Berlin turu kapsamında Rewe, Penny, Netto gibi marketlerden daha ekonomik bir şekilde alışveriş yapabilir ve kendi sandviçinizi hazırlayabilirsiniz. Çikolata dükkanları, ekmek dükkanları ise mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalar arasında. Size yüzlerce bira seçeceği sunacak olan bu şehirde kahve dükkanlarının lezzeti üst sıralarda…

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account