Doğanın sanatını konuşturduğu ada

Doğanın sanatını konuşturduğu ada

İskoçya’nın Hebrid adalarında bulunan Fingal Mağarası, eşsiz görüntüsüyle görenleri şaşkınlığa uğratıyor.  Doğal bir akustiğe sahip bu mağara, sanki bir heykeltıraş ustası gelip kayaları özenle kesmiş gibi duruyor. Volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan lavlar soğumuş ve zaman içindeki sıkışmalar ile kırılan kayalar altıgen şekiller almış.  Denizin dalgalarıyla birlikte de pürüzsüz, keskin bir görüntü oluşmuş.
Denizin sesi mağaranın içindeki akustikle birleşince, ortaya çok korkunç bir müzik çıkıyor. Melodi mağarası olarak da anılan bu küçük adacığın şairleri, müzisyenleri hiç eksik olmamış.

Yaşanmış hikaye

Alman müzisyen Felix Mendelssohn Bartholdy, 1829 yılında gemiyle İskoçya kıyılarında gezinti yaparken daha önce hiçbir yerde görmediği türden olan bu ilginç mağarayı keşfeder. Piyanoya benzettiği bu mağaranın şeklinden çok etkilenir ve buraya bir beste yapar. Bestenin adını da Fingal Mağarası Üvertürü koyar.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account