İrlanda’da sıra dışı bir yer: Devler Kaldırımı

İrlanda’da sıra dışı bir yer: Devler Kaldırımı

Kuzey İrlanda’da bulunan Giant’s Causeway yani Devler Kaldırımı, yeryüzündeki ilginç jeolojik oluşumlar arasında biliniyor. Devler Geçidi olarak da bilinen bu yer İrlanda’da gezilecek yerler arasında bulunuyor. 1693 yılında keşfedilen bu yer 1740 yılında tüm dünyaya duyurulmuş. 1980’li yıllarda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilen Devler Kaldırımı 40.000’e yakın sütun ve irili ufaklı mağaralardan oluşuyor.

Dev İrlandalılar burada yaşıyormuş!

Anlatılan bir efsaneye göre burada gerçekte devler yaşıyormuş. Bu taşları ise o devler buraya tek tek kendilerine bir Zafer Yolu yapmak için dizmiş. Aslında böyle bir efsane anlatılıyor ama araştırmacılar bu taşların tamamen doğal oluşumlar sonrasında meydana geldiğini söylüyor. Hatta bu kaya oluşumlarının bir diğeri de Fransa’da Massif Central’da bulunuyor.

Volkanik patlamalar soncunda milyonlarca yıl önce oluşmuş bu dev kayalar. Yaklaşık 40 bin tane bazalt sütundan oluşuyor. Özenle şekil verilmiş gibi duran Devler Kaldırımı, her bir kaya altıgen şekline sahip. Denize doğru bir yol olarak duran kayalar 300 metre uzunluğuna sahip. 150 metre genişlikte bir alana yayılıyor. Sütunların boyutu ise 12 metreye kadar ulaşabiliyor.

Devler Kaldırımı nasıl oluştu?

Bazalt kayalar oldukça düzgün altıgen şeklini almış. 60 milyon yıl önce volkanik patlamalar sonucunda lavların çabuk soğuması bu bölgeyi oluşturmuş. Ama tabi sadece bununla değil. Peki nasıl? Kayaların bulunduğu plato yatay yönde sıkıştırmalara maruz kalıyor. Bu da düzgün çatlakların oluşmasına neden oluyor. Bazalt sütunların çatları arasında giren yağmur suları da bugünlü Devler Kaldırımı’nı oluşturmuş.

Staffa Adası’nı görmeden dönmeyin!

Bölgenin yakınlarında bulunan Staffa Adası da bu büyük lav akıntılarından etkilenmiş. Adanın üzerinde de benzer oluşumlara rastlayacaksınız. Adanın büyük bir kısmı bu şekilli kayalardan ve sütunlardan oluşuyor. Ayrıca büyük bir de mağara bulunuyor. Bu ada için söylenen efsanelerden biri de dev bir savaşçı olan Finn Mac Coll bu adada yaşayan sevgilisine bir yol yapmış. Ada çevresinde Bayağı deniz papağanı kuşlarından görebilirsiniz. Hafif pengueni andıran dış görünüşleri ve renkli gagaları ile çok şirin bir görünüme sahipler.


Bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz!

Dünyada gerçek ile hayal arasında kalan inanılmaz yerler

İlk bakışta size burası gerçek mi dedirtecek 7 yer

Şoke edici güzellikleri keşfetme zamanı

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account