Datça, badem çiçekleriyle bahara ‘merhaba’ diyor!

Datça, badem çiçekleriyle bahara ‘merhaba’ diyor!
Yazı: Mine Özdemir
Akdeniz ile Ege’nin buluştuğu noktada tertemiz sahilleri, tarihi, kültürel güzellikleriyle Türkiye’nin cennet köşelerinden Datça Yarımadası’nda açan badem çiçekleri,  tam bir görsel şölen sunuyor. Bu güzellikleri herkes görsün diye düzenlenen Datça Badem Çiçeği Festivali’nin ilkine geçtiğimiz yıl ilgi yoğundu.
Dağı, taşı, tüm yolları kol kola dizilen zeytin ile badem ağaçlarıyla dolu olan Datça Yarımadası, şubat ayında bir başka güzel. Pembe ve beyaz renkteki çiçekleriyle ovaları, vadileri süsleyen 300 bine yakın badem ağacı, uzaktan bakınca bölgeye kar yağmış gibi bir görüntü veriyor. Oysa ilkbaharın gelişini müjdeleyen badem çiçekleri, usta bir ressamın elinden çıkan tablo gibi görenleri adeta büyülüyor. Hem bu güzelliğe herkesin şahit olması, hem de Datça’da turizm sezonunu uzatmak amacıyla geçtiğimiz yıl ilk kez 16-18 Şubat tarihleri arasında Datça Badem Çiçeği Festivali düzenlendi. Datça Belediyesi ve Muğla Ticaret Odası’nın desteği ve yerli halkın emeğiyle üç gün süren festivale Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve Muğla’dan 20 bin kişi katıldı.

Tarihe yolculuk

Badem çiçeği coşkusunun tüm yarımadaya yayıldığı festivalde Cumhuriyet Meydanı ve Palamutbükü’nde oluşturulan panayır alanları, birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu. Muğla Sıtkı Koçman Eğitim Fakültesi’nin Türk Sanat Müziği Korosu ve keman konserleri, eski 45’likler Orkestra konseri gibi müzik dinletileri, Dr. Zuleyha Abdulyeva ile müzik terapi, halk dansları gösterileri, Akademi Datça Jimnastik ve Zumba gösterisi festival etkinlerinden sadece birkaçıydı. Bu görsel şöleni yerinde görmenin yanı sıra katılımcılar, Datça’nın el değmemiş doğasıyla bütünleşme ve yöreye has lezzetleri tatma fırsatı yakaladılar. Bu kapsamda yöresel ürünlerin bulunduğu Kocamaar Çiftliği ve Knidos Şarapçılık ziyaret edildi.
Datça, tarihi ve kültürel güzellikleriyle de oldukça zengin. Festival vesilesiyle düzenlenen turlarla katılımcılar, antik çağın en önemli ticaret, sanat ve kültür kenti olan ve ünlü Aslan heykeli dahil birçok eseri İngiltere’deki British Museum’da sergilenen Knidos Antik Kenti başta olmak üzere, M.Ö. 800 yıllarından kalma bir kilisenin restore edilmesiyle oluşturulan Hızırşah Kültür Evi, Eski Datça’da bulunan Can Yücel’in Evi ve şairin can dostu, onu Datçalı yapan Orhan Karadağlı’nın işlettiği Orhan’ın Yeri olarak bilinen Karya Çay Bahçesi’ni de gördüler.

Oteller doldu taştı

Festival kapsamında Yaka Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi’nde (UKKSA) buluşan doğaseverler, buradan başlattıkları doğaya saygı yürüyüşünü Çeşmeköy Meydanı’nda tamamladılar. Yürüyüş boyunca katılımcılar, badem çiçekleri, arılar ve kelebekleri fotoğraflayarak bahara merhaba dediler. Doğa yürüyüşü öncesi konuşma yapan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça’nın, Türkiye’nin kendine özgü ilçelerinden biri olduğunu söyleyerek, 7 coğrafi bölgede Datça’nın farklı bir konuma sahip olduğunu kaydetti. Bu yıl ilk kez Datça Badem Çiçeği Festivali düzenlemenin heyecanını yaşadıklarının altını çizen Uçar, “Badem ülkemizin değişik bölgelerinde de var. Ancak, şubat ayında bu mevsimde çiçeği yok. Datça, bu nedenle farklı bir bölge. Badem çiçeği, Datça’nın doğal güzelliğine farklı bir güzellik katıyor. Badem Çiçeği Festivali, bize baharın geldiğini müjdeliyor” dedi.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ise, MUTSO olarak kentte turizmin 12 aya yayılması ve turizmci esnafının 7-8 ayı ölü sezon olarak geçirmemesi için düzenlenen etkinlikleri desteklediklerini kaydetti. Festivale Türkiye’nin her yerinden 20 bin kişinin katıldığını dile getiren Karakuş, “Katılımcılar, hem ilimizin güzellikleri ile tanışıyor hem de esnafımız ekonomik açıdan daha hareketli günler geçiriyor. Bu kapsamda, her yıl yüzme ve koşu maratonu, film festivali gibi farklı etkinliklere ev sahipliği yapan Datça, Badem Çiçeği Festivaline 3 gün boyunca ev sahipliği yaptı. İlçenin farklı alanlarında kurulan panayır alanlarıyla, festival coşkusunun tüm yarımadaya yayılmasını sağladık” diye konuştu.
Badem Çiçeği Festivali ile turizm sezonunu erken açan Datça’da esnafın da yüzü güldü. Etkinlik süresince bölgedeki tüm otellerin dolduğu bölgede, kurulan panayırlarda satılan yöresel ürünlerin büyük çoğunluğu satıldı. Festival katılımcıları bölgedeki restoranlara da giderek denize ve güneşe karşı lezzet ve eğlence dolu vakit geçirdiler.
İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account