Dağların yamacındaki şehir Sorrento

Dağların yamacındaki şehir Sorrento

İtalya’nın Napoli Körfezinde dağların yamacında bulunan Sorrento, küçük şirin bir kasaba. Sarp kayalıklarla çevrelenmiş bu şehirde limon ve portakal bahçeleri önemli yer tutuyor. Geçmişte Bizans, Roma ve Yunan İmparatorluklarına ev sahipliği yaptığı için çok fazla kalıntı bulunuyor. Bu nedenle şehrin turistik yerleri başında Arkeolojik Müze geliyor. Burada eski zamanlardan kalma heykeller, eşyalar,  dekoratif ve günlük kullanılan eşyalar sergileniyor.

Sonrasında San’Antonino Bazilikası’nın ilginç hikayesini öğrenmeye gitmenizi öneriyoruz. Kilisenin bodrumunda deniz afetlerinden kurtarılanların bıraktığı adaklar ve çizdikleri resimler bulunuyor. Söylenene göre kilisenin de adını aldığı Aziz Antonino, bir deniz afetinde balina tarafından yutulmuş. Hatta bu söylenen balinanın kemiklerini kilisenin içerisinde görebilirsiniz.

Burada kaçırmamanız gereken şeyler arasında bir diğeri ise Sorrento’nun gece hayatı. Burada sahil boyunca sıralanan barlarda oldukça renkli saatler yaşanıyor. Özellikle buralarda şehirde ünlü olan Limoncello’yu tadabilirsiniz. Ayrıca buranın meşhur olan içeceğini hediye olarak yanınızda götürebilirsiniz. Bunun dışında hediyelik eşya satan dükkanlardan oraya özgü çeşitli hediyeler ve deriden yapılma eşyalar bulup alabilirsiniz.

Sorrento’da İtalyan mutfağının lezzetlerini tatmadan gitmemelisiniz. Gnocchi ve Parmigiana buranın en ünlü yemekleri arasındadır. Özellikle patlıcan ve enginarın bulunduğu Parmigiana’yı yemenizi tavsiye ediyoruz.

Sorrento’ya gelen turistlerin çoğu Pompei turu yapıyolar. Pompei, Vezüv Yanardağı’nın patlaması ile yok olmuş bir şehirdir. Patlama sonuncu kalıntıların üzeri kül tabakası ile kaplanmış. Bu yüzden burada çok fazla arkeolojik kalıntı bulunuyor. Dilerseniz Pompei’ye uğrayarak oradaki kalıntıları görmeye gidebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account