Cordoba’da görmek için en iyi 10 tercih

Cordoba’da görmek için en iyi 10 tercih

Muhteşem bir geçmişe sahip Endülüs kenti Cordoba, 10. yüzyılda dünyanın en kalabalık şehriydi. Endülüs Emevileri’nin 8. yüzyılda fethettiği kent, o dönem Emeviler’in eğitim merkezi oldu. Tüm yapısıyla nefis manzaraya hakim olan cami ve katedral birleşimi Kurtuba Cami başta olmak üzere kent boyunca sıra dışı İslam mimarisi örnekleri görülen Cordoba’da, Roma Dönemi’nden kalma birçok yapı da yer alıyor. Kent ayrıca güzel çiçekleri, her mayıs düzenlenen bahçe festivali ve özenle düzenlenmiş bahçeleriyle ünlü. Bu esrarengiz şehri keşfetmek için ilk görülmesi gereken yerleri siz yoldasin.com okurları için derledik.

1 Kurtuba Camii

Stitched Panorama

Çeşitli dinlerin temsil edildiği evrensel bir yapı olan Kurtuba Camii, ilk olarak Roma tapınağı olarak inşa edilmiş, daha sonra Vizigot katedrali olarak kullanılmıştır. Endülüs Emevileri tarafından 8. yüzyılda fethedildikten sonra cami olarak kullanılmaya başlanan yapı, bir dönem Kuran’ın orijinal kopyasının ve Hz. Muhammed’in kol kemiğinin yer alması nedeniyle Müslümanların kutsal göç noktası olarak kullanıldı. Hristiyanlar tarafından 13. yüzyılda fethedildikten sonra tekrar katedral olarak kullanılmaya başlanan yapı, Cordoba’nın önemli simgelerinden biri olması için sadece kutsanıp ismi değiştirildi ve aslı bozulmadan etkileyici İslam mimarisi eseri olarak kalması sağlandı.


2 Alcazar de los Reyes Cristianos

Alcazar de los Reyes Cristianos3

Alcazar de los Reyes Cristianos, 8. yüzyılda Emevi halifeliği için bir kale veya saray olarak inşa edildi. Önemli bir Cordoba simgesi olan alkazar, 160 yıl boyunca ülkeyi yöneten İspanyol kral ve kraliçelerin yaşadığı mekan olarak kullanıldı. Bir dönem hapishane olarak kullanılan yapı, bugün antik eserlerin sergilendiği halka açık bir müze. Çeşmeleri ve yeşillikleriyle daha da göz alıcı avlu bahçeleriyle de alkazar, Cordoba’nın en önemli İslam miraslarından biri.


3 Festival of Los Patios (Bahçe Avlusu Festivali)

Festival de Patios4

İlkbaharın en güzel zamanı mayısın ikinci yarısında gerçekleşen Festival of Los Patios, bir bahçe yarışmasıdır. Katılımcılar avlularını ziyaretçilere açar ve ardından açan çiçeklerle güzelleşen ev bahçelerinin değerlendirilmesi gerçekleşir. Cordoba’da kuru ve sıcak bir hava olmasından dolayı Roma Dönemi’nde merkezi bir avlu yapılmış. Bu gelenek Emeviler tarafından da devam ettirilmiş ve bugün bile birçok ev bu geleneği devam ettiriyor.


4 Puente Romano

Puente Romano

Roma Köprüsü veya diğer adıyla Puente Romano, Guadalquivir Nehri’ni tümüyle gören muhteşem bir manzaraya sahip. Cordoba’nın tarihi merkezinde yer alan köprünün kökleri, M.S. 1. yüzyıla dayanır. Yüzyıllar içerisinde birkaç kez yeniden inşa edilmiş olan köprü kemerlerinin bir kısmı da hala Emevi etkisini taşıyor. Puente Romano’nun en güzel göründüğü vakit, batan güneşin duvarların üzerinde koyu kızıl bir renk oluşturduğu ve arka planda Mezquita’nın (Kurtuba Camii) göründüğü günbatımıdır. Köprünün ortasında 16. yüzyılda yapılmış San Rafael heykeli bulunuyor.


5 Cordoba Sinagogu

Cordoba Synagogue

Yahudi Mahallesi’nin başlıca cazibesi, Calle de los Judios’ta yer alan tarihi sinagogtur (La Sinagoga). İspanya’da kalan 3 orijinal sinagogtan biri olan La sinagog; 14. yüzyılda inşa edilmiş, Yahudilerin 1492’de sürgün edilmesinden sonra hastaneye dönüştürülmüş. 1588’de Katolik Kilisesi olan ve bugün hala İbranice yazıların yer aldığı yapı, bugün müze olarak kullanılıyor. Dikdörtgen şeklindeki ana salon Mudejar tarzı bitki motifleriyle süslü. 3 kemerli kadınlar kürsüsünü destekleyen duvar, alçı zarif dekoruyla ilgi çekiyor.


6 Juderia de Cordoba (Yahudi Mahallesi)

Juderia de Cordoba

Cordoba’da Roma Dönemi’nden beri yaşayan Yahudiler, Cordoba’nın Endülüs Emevileri tarafından 8. yüzyılda fethedilmesinden sonra zenginleştiler ve devlet işlerinde önemli pozisyonlar elde ettiler. Ünlü Yahudi filozof Maimonides 1126’da burada doğdu. Yahudi Mahallesi’nde yer alan Tiberiadus Meydanı’nda filozofun bir heykeli bulunuyor. Yahudi Mahallesi’nin dar kalabalık sokakları, takı ve gümüş alışverişi için ideal.


7 Palacio de Viana

Palacio de Viana

Palacio de Viana, dışarıdan bakıldığında oldukça sade görünüyor ancak içeri adım attığınızda 17. yüzyılda burada nasıl bir asaletin yaşadığına tanık olacaksınız. Cordoba’nın en iyi aristokrat evlerinden biri olan saray, farklı dekore edilmiş 12 büyük avlusu nedeniyle Museo de los Patios olarak da biliniyor. Bina bugün; taşımalı müze, deri duvar kağıtları ve Flaman duvar halıları, 7 bin parçalık kütüphane, Roma döneminde yapılan bir katta sanat galerisi ve dönemi yansıtan başka tarihi unsurlar barındırıyor.


8 Medinetü’z-Zehra Sarayı

Medina Azahara

Medinetü’z-Zehra Sarayı, 10. yüzyılda Cordoba’ya 5 mil mesafede yer alan bir halife için yapılmış etkileyici bir saray. Efsaneye göre halife, saraya en sevdiği cariyesinin ismini vermiş. Ayrıca halifenin, Orta Çağ Avrupasında en güçlü kişi olduğunu göstermek istediği için sarayı yaptırdığının işaretleri de görülüyor. Yapı, kaleyle birlikte en üst katta 3 tane terastan oluşuyor. Teraslar duvarla çevrili ve dışarıda bir cami bulunuyor. Saray değerli taşlar da dahil renkli ve görkemli malzemelerle inşa edilmiş. 70 yıl sonra yıkılan saray, 19. yüzyılın başlarında tekrar keşfedildi ve bugün restore ediliyor.


9 Calleja de las Flores

Calleja de las Flores2

Bir tabloyu andıran Calleja de las Flores, Cordoba’nın en popüler sokaklarından biri. Sokaktan çok, dar bir patikaya benzeyen Calleja de las Flores; Yahudi Mahallesi’ne doğru uzanır. Evlere asılı çiçeklerle dolu renkli saksılar, pencere kenarları ve süslü balkonlar gezinen ziyaretçileri selamlar. Calleja de las Flores sokağı, küçük bir meydanda sonlanır. Neşe saçan renkleriyle çiçeklerle birlikte arka planda Mezquita ile burası fotoğraf çekimi için harika bir yer.


10 Calahorra Kulesi

Calahorra Kulesi

Calahorra Kulesi Kurtuba’da İslam mimarisini temsil eden başyapıtlardan biridir. Roma Köprüsü’nün güney ucunda yer alan at nalı şeklindeki kule, Cordoba’nın en eski savunma amaçlı inşa edilmiş sitesidir. Kule, Endülüs Emevileri tarafından saldırılara karşı korunmak için inşa edilmiş. Orijinalde iki kule arasında kemerli bir geçitten oluşan Calahorra Kulesi’ne, Kastilya Kralı Henry tarafından 14. yüzyılda üçüncü bir kule eklenmiş. Bugün kule Hristiyan, Müslüman ve Yahudilerin bir arada barış içinde yaşadığı Cordoba tarihini sergileyen bir müze. Ayrıca müze, yüzyıllar önce Endülüs’ün ünlü kültür, bilim ve mühendislik başarılarını sergiliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account