Çöl kayalarına oyulmuş bir kent: Petra

Çöl kayalarına oyulmuş bir kent: Petra

Ürdün’ün güneyinde Vadi Musa bölgesinde çöl kayaları oyularak oluşturulmuş antik kent Petra, gizemini ve güzelliğini hala koruyor. Dünyanın Yeni 7 Harikasından biri olan ve UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde yer alan Petra Antik Kenti; 100 kilometrelik bir alan içinde tapınak, antik tiyatro, mezar ve sunaklardan oluşuyor.

2000 yıl önce Nebatiler tarafından kurulmuş ve önemli bir ticaret kavşağı olan Petra, M.Ö. 400 – M.S. 106 yılları arasında Nebati Krallığının başkenti olmuş ve Roma istilası ile depremlerin ardından ihtişamını kaybederek tarihin karanlık sayfalarında boğulmuş.

Arabistan, Mısır, Hindistan, Yunan ve Roma’yı birbirine bağlayan Nebatiler, baharat ve tütsü ticareti sayesinde çok zenginleşmişler ve dillere destan bir kent olmuşlar. Ticarette olduğu kadar mühendislikte de başarılı olan Nebatiler, suyu yönlendirmenin, tutmanın yolunu bulmuşlar ve yeraltı sarnıçları sayesinde çöl ortasında yıl boyu su kullanabilmişler.

1812’de İsviçreli kaşif Johann Burckhardt tarafından tekrar keşfedilen ve 19.YY’dan itibaren dünyanın dört bir yanından gezginlerin ziyaret ettiği bir yer haline gelen Petra, 2007’de de internet oylamasıyla Dünyanın 7 Harikasından biri olarak kabul edilmiş.

El Hazne, insan eliyle yapılmış en büyüleyici yapı

Uçsuz bucaksız çöl topraklarının ortasında yer alan Petra, Siq Yoluyla başlıyor. Depremlerle yarılmış, yıllarca akan sellerle oluşmuş yaklaşık 2 km uzunluğundaki Siq Yolu Petra’nın en derin kanalı. 100 metre derinliğindeki kanyon yer yer daralıyor, gül kurusu rengindeki kayalar yukardan süzülen güneş ışığıyla farklı renkler alıyor. At arabalarının sesleri kanyonda yankılanıyor, güneş ışığının kayalar üzerindeki renk oyunu hoş bir atmosfer yaratıyor ve yolun sonunda daracık bir açıdan El Hazne görünüyor.

Petra’nın parlayan tacı El Hazne’nin ön cephesinde Yunan mitolojisindeki Amazon Savaşçıları, Mısır Tanrıçası, İsis’in Tacı, Medusa başı, hayvan figürleri, var. 1993 kazılarında El Haznenin altında dört gömü odası keşfedilmiş ve buranın 4. Aretas’ın ailesi için yaptırdığı mozole olduğu tespit edilmiş.

Petra’nın en büyüleyici parçası El Hazne, öndeki sütunlar dahil yukarıdan aşağı doğru yekpare kayadan oyulmuş. 39 metre yüksekliğinde ve 25 metre genişliğindeki El Hazne, insan eliyle yapılmış en büyüleyici yapı. Rengi ve heybeti öyle etkileyici ki karşısına oturup uzunca izlememek elde değil.

Roma Tiyatrosu ve Kraliyet Mezarı

Gezilecek yerlere göre oluşturulmuş farklı uzunluklardaki yürüyüş parkurları ve yönlendirme işaretleri, antik kentin zaman kaybetmeden ve kolaylıkla gezilmesini sağlıyor.

El Hazne’den sonra görülmesi gereken yerlerden biri de 7000 kişi kapasiteli Roma Tiyatrosu. Kayaların içi oyularak yapılmış Roma Tiyatrosunun karşında ise Royal Tomb olarak adlandırılan 5 büyük Kraliyet Mezarı yer alıyor. Roma Tiyatrosunun devamında sütunlu Roma Yolu başlıyor. Döneminde şehrin merkezi olan bu alan baharat ve tekstil ürünlerinin satıldığı pazar yeriymiş, şimdilerde de Petra’ya özgü hediyelik eşyaların satıldığı stantlar ve kafeler yer alıyor. Yolun hemen yakınında Bizans Kilisesi, şehrin devamında ise Qasr Al Bint Tapınağı, El Deir Manastırı geliyor.

Gül kurusu rengindeki çöl topraklarında 100 kilometrelik bir alana kurulmuş yüzlerce anıt, mezar, sunak, tapınak ve yapıların yer aldığı Petra’yı bir günde gezip anlayabilmek neredeyse imkansız. Kısa bir gezi sadece, antik kentin en önemli bölümlerini görme ve o efsane atmosferini soluma imkanı sağlıyor.

Ülkede yaz aylarında sıcaklıklar çok yüksek olduğu için bu dönemde antik kenti gezmek biraz zor olabilir, fakat girişten at arabası kiralayıp daha konforlu ve hızlı bir gezi yapma imkanı da var.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account