Çocuklarla seyahat etmek için söylenen efsaneler/gerçekler

Çocuklarla seyahat etmek için söylenen efsaneler/gerçekler

Çocuklarla seyahat etmek denildiği zaman söylenen bazı efsaneler vardır. Rahat gezemezsiniz, istediğiniz yerleri göremezsiniz, akşam otele kapanır kalırsınız bu efsanelerin en bilinenleri. Niye hayatımızı güzelleştiren çocuklar için böyle düşünüyorlar ki? Onlarla keşfedilecek dünyada milyonlarca yer var.

Çocuklarla seyahat etmenin en güzel yanı onların dünyasından, farklı bir bakışla gezdiğiniz yerleri keşfedebilmek. Bu efsaneler yüzünden çocukları ile seyahate çıkamayan ailelerin nereleri kaçırdıklarını görmeleri için bu yazıyı kaleme aldım. Önümüzde de çocuklarla güzel bir seyahat planlamak için 23 Nisan var. Onlarla yeni yerler keşfetmek için ne güzel bir zaman. Hadi durmayın çocuklarınızla çıkıp dünyada keşfedilmedik yer bırakmayın!

Efsane 1: Uzun mesafeli yolculuklar onlarla çekilmezdir!

Uzun mesafeli yolculukların çocuklarla çekilmez olduğu söylenir. Uzun uçuşlar, uzun otobüs yolculukları… Küçücük alanda çocuk durmaz, oturmaz diye düşünürler. Bebekler için ise sürekli ağlar susturamazsın derler. Ama gerçek böyle midir? Tabii ki hayır. Çocukların psikolojilerine göre davranıldığı zaman onları oyalamak çok kolaydır. Evet, çocuklar çok çabuk sıkılabiliyor. Ama çeşitli küçük aktiviteler ile onları oyalayabilirsiniz. Yanınıza alacağınız küçük bir resim defteri, boyama kalemi ve oyun hamuru onların eğlenceli vakit geçirmesi için yeter. Dışarıdaki bulutları bir şeylere benzetme oyunu oynayabilirsiniz. Yaratıcı zekaları sayesinde sizi şaşkına çevireceklerinden eminiz.

Tamam, biraz büyük çocukları oyaladık ama bebekler ne olacak dediğinizi duyar gibiyiz? Sürekli ağlayıp etraftakileri rahatsız ederse diye endişelenebilirsiniz. Ama onları sakin tutmanın da yöntemleri var. Zaten bebekler uçak ve otobüs yolculuklarında uyku moduna daha çabuk giriyorlar. Uçak kalkarken anneler bebeklerini emzirirse ya da biberon ile bir şeyler içerirse kulak tıkanma gibi bir durum yaşamaları önlenir. Böylece bebek sonrasında rahatsız olmayacağı için daha rahat bir yolculuk geçirecektir.

Efsane 2:  Hava koşulları onlara uygun olmak zorunda!

Mesela, Lapland turu yapmak istersiniz ama karda kışta çocuklar üşür diye gitmekten vazgeçersiniz. Tabii ki kimse çocuğunu üşütmek ya da kavurucu sıcakta dolaştırmak istemez. Ama önlemler alındı mı rahat bir şekilde seyahat gerçekleştirilebilir. Ayrıca aslında çocuklar yetişkinlere göre de daha dayanıklıdır. Sıcak yerlere giderken yanınıza soğutucu sprey alabilirsiniz. Terletmeyen kıyafetleri giydirebilirsiniz. Ayrıca küçük buz çantalarından alıp içerisine buz ve soğuk su stoklayabilirsiniz.

Kışlık yerlere gidecek olursanız artık her yerde yün içlikler satılıyor. Çocuğunuza uygun bir içlik alırsanız emin olun hiç üşümeyecektir. Ayrıca karla oynamak çocukları çok mutlu edecektir. Onlarla keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Efsane 3: Yurt dışında denize çocuklarla rahat girilmez!

Bazı kişiler hep “Bilmediğin yerde denize girilmez.”der. Oysa çocuklarla güzel bir deniz tatili yapabilirsiniz. Çünkü çocukları oyalayabilir ve onlarla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kumdan kaleler yapmak, kumların üzerinde koşturmak onların en eğlendiği aktiviteler arasında. Günümüzde yüzme bilmeyen çocuklar için pek çok can yeleği, kolluk, simit gibi ürünler bulunuyor. Bu sefer de bu kişiler yüzme konusu bir şekilde atlatılır ama güneş çocuklara karşı çok acımasızdır diyecekler.

Tatile çıkmadan önce çocuğunuzu en iyi şekilde koruyacak güneş kremlerinden alırsanız bu olayı da rahatlıkla atlatabilirsiniz. Sahile gitmeden önce ve denize girip çıktıktan sonra çocuğunuza güneş kremini bol bol sürmelisiniz. Tabii şapka ve güneş gözlüğü takıp onu güneş çarpmasından koruyabilirsiniz. Gittiğiniz yerlerde deniz taşlık olabilir. Çocuklarınızın ayağına bir şey batmaması için deniz ayakkabısı almanızı da öneririz.

Efsane 4: Güzelim yerel lezzetleri çocuklarla seyahat ederken tadamazsınız!

Çocuklar her şeyi yemez. Evet, çocuklar her şeyi yemez. Sadece sevdikleri yemekleri yerler. Bunu da en iyi anne ve babalar olarak sizler bilirsiniz. Yurt dışında da onların damak tadına göre yemek bulabilirsiniz. Hiç mi bulamadınız o zaman gittiğiniz yerde Türk restoranlarını tercih edebilirsiniz. Çocuklarınıza burada yedirip kendiniz dünya mutfaklarını keşfetmeye çıkabilirsiniz. Türk restoranı bulamazsanız da sorun etmemelisiniz. Gittiğiniz restoranlarda onlara uygun bir yemek bulabilirsiniz. Makarna, çorba, et yemeği, patates kızartması, salata çocukların severek yediği yemekler arasında. Ayrıca bazı yerlerin çocuklar için ayrı menüleri bulunuyor.

Efsane 5: Çabucak yorulurlar ve kucağınızda taşımak zorunda kalırsınız!

Çocuklar ne kadar koşup oyun oynamak konusunda bizden daha fazla enerjiye sahip olsa da şehir turu yaparken çabucak yorulabilirler. Bu nedenle onlara dinlenmeleri için küçük küçük zamanlar verilmeli. Mesela bir müze gezerken içerideki banklarda iki dakika oturma molası verirseniz bu efsane gerçekleşmemiş olur. Yemyeşil parkları da dinlemek için seçebilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızı kucağınızda taşımamak için kolay katlanabilir bir bebek arabası almanızı öneririz.

Yurt dışındaki bazı oteller müşterilerine bebek arabası hizmeti sağlıyor. Bu nedenle gitmeden önce oteli arayıp sormanızı tavsiye ederiz. Çocuğunuz biraz küçükse sırtınızda ya da kucağınızda rahat taşıyabilmeniz için bebek kangurularından alabilirsiniz.


Bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz!

Çocuklarla seyahat ederken hayatı kolaylaştıran rehber

Çocuklarla keyif dolu bir seyahat için 5 öneri…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account