Çocuklarla keyif dolu bir seyahat için 5 öneri…

Çocuklarla keyif dolu bir seyahat için 5 öneri…

Sömestr tatilinde çocuklarınızla beraber güzel bir seyahat geçirmeye ne dersiniz? O zaman biz de çocuklarla seyahat ederken sizlerin hayatını kolaylaştıracak bazı önerilerde bulunduk. Bu ipuçları çocuklarınızla keyifli bir yolculuk geçirmenize yardımcı olacak. İşte çocuklarla seyahat için ipuçları…

Seyahat planlaması hayat kurtarır

Çocuklarla seyahate gitmeden önce plan yapmak hayat kurtarır. Yetişkinler ile çocukların ilgi alanları çok farklıdır. Siz arkeoloji müzelerini keyif alırken o çocuklara yönelik eğlenceli yerlerde gezmekten keyif alabilir. Bu da sizin gezmek istediğiniz yerlerde çocuğunuzun sıkılacağı anlamına geliyor. Ama gitmeden önce onun da ilgisi çekecek yerleri gezilecekler listenize eklerseniz mutlu bir seyahat geçirebilirsiniz. Ayrıca önceden gideceğiniz yerler hakkında araştırma yapıp çocuğunuza o yerleri siz anlatabilirsiniz. Böylece onunla seyahat boyunca iletişim içinde kalabilirsiniz.

Seyahat anının tadını çıkarın

Plan yapmak hayat kurtarır ama planlara sıkı sıkıya bağlı kalmak gerginlik yaratabilir. Bu nedenle gerektiği zamanlarda bu planlarınızı esnetebilmelisiniz. Sokaklarda gezerken bir anda karşınıza ilginizi çeken bir yer çıkabilir. Küçük bir oyuncakçı dükkanı ya da sokak gösterileri gibi. O anlarda plana uymak yerine bu gibi yerlerde vakit geçirebilirsiniz.

Gezilecek yerleri çocuğunuz ile beraber araştırın

Demin de dediğimiz gibi plan yapmak çok önemli. Gezilecek yerlerin planlamasını yaparken çocuğunuz ile beraber bir araştırma yapabilirsiniz. Örneğin onun ilgisini çekebilecek müzeleri beraber araştırın. Seyahatiniz sırasında ona sürekli gideceği yerleri hatırlatarak motivasyonunu yüksek tutabilirsiniz. Ayrıca müzeye gittiğinizde çocuğunuza en çok hangi eserden hoşlandığını sorabilir onunla müzeyi nasıl bulduğu hakkında konuşabilirsiniz. Müzenin hediyelik eşya dükkanında da ona hatıra olması açısından küçük bir şey almayı da unutmamalısınız. Bazı müzelerde çocuklar için hazırlanmış kitler bulunuyor. Bu kitlerde resim defteri ve boya kalemi bulunuyor. Ona müzede gördüğü şeyleri çizmesini isteyerek akşamları otelde sıkılmasını engelleyebilirsiniz.

Sevdiği yemekleri yemeye özen gösterin

Yurt dışına çıkıldığı zaman yemek konusu sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde bir sorun olabiliyor. Sonuçta her bölgenin kendine göre bir mutfağı oluyor. Kimisi et ağırlıklı kimisi ise acılı yapılıyor. Bu nedenle gitmeden önce seyahat edeceğiniz yerin mutfağını araştırmanızı öneririz. Yeme içme yerleri hakkında da bilgi toplamalısınız. Nerede çocuğunuz için uygun yemek var diye iyice araştırın. Sevmediği şeyleri yemek için zorlamayın. Gerekirse marketlerden sandviç alın.

Sık sık dinlenmeye vakit ayırın

Çocuklar için öğle uykusu kadar güzel bir şey yoktur. Seyahat esnasında da gezerken uyuyamazlar ve bu da biraz huysuz olmalarına neden olabiliyor. Yanınızda bebek arabası varsa orada uyuyabilirler. Bebek arabasının içini onların rahat edebileceği bir şekilde hazırlamalısınız. Bu sayede uzun bir süre rahatça uyuyup dinlenebilirler. Ama bebek arabanız yoksa ya da bebek arabasına oturamayacak kadar büyükse sık sık dinlemek için zaman ayırmanız gerekiyor. Yemek yerken onları acele ettirmeyin. Bir yandan dinlenmelerine fırsat vererek yemeklerini bitirmesini beklemelisiniz. Müzeleri veya başka yerleri gezerken 5 – 10 dakikalık molalar ile banklarda oturabilirsiniz.


Bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz!

Çocuklarla seyahat etmek için söylenen efsaneler/gerçekler

Çocuklarla seyahat ederken hayatı kolaylaştıran rehber

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account