Çıplak gözle yıldızları seyredebileceğiniz en iyi 13 yer

Çıplak gözle yıldızları seyredebileceğiniz en iyi 13 yer

Gökyüzünü seyre dalmak belki de insanlık tarihinin en eski alışkanlıklarından, merak duygusuyla beslenen bir içgüdünün ilk açığa çıkışlarından biri. Yıldızları izlemek ise güneş sisteminin gizemini çözmek, hayal gücünü romantizm ile buluşturmak ve tabii unutulmaz bir keşif yolculuğuna çıkmak anlamına geliyor. Bir yıldızın peşinden gitmek için pek çok sebebiniz olabilir. Peki gökyüzünü izlemek için rotanızı çevirebileceğiniz en iyi adresleri biliyor musunuz? Zamanımızda şehir ışıkları yıldızlardan rol çalsa da onlar hala orada bir yerdeler. İşte yıldızları çıplak gözle seyredebileceğiniz, macera dolu bir keşif yolculuğunu muhteşem gökyüzü manzaralarıyla buluşturabileceğiniz Türkiye’den ve dünyadan en iyi 13 adres!

1- Gündüz Kayak, Gece Gökyüzü Manzarası: Uludağ – Bursa

Kış tatillerinin Türkiye’deki en popüler adresi Uludağ, kayak sporu tutkunlarına konforlu ve adrenalin dolu bir tatilin yanı sıra elverişli bir yıldız gözlemciliği fırsatı da sunuyor. Yüksek rakımı sayesinde Uludağ, yıldızları seyre dalmak için tercih edebileceğiniz en popüler rotalardan biri. Gelecek kış tatilinizde Uludağ’ın konforlu otellerinde konaklayabilir, gündüz kayak keyfi yaşarken gece Sarıalan bölgesindeki yeşillikler arasında yerinizi alarak gökyüzündeki şöleni izleyebilirsiniz.

2- Mitoloji, Yıldızlar Ve Gökyüzü: Kaz Dağları

Tertemiz havayı içinize çekerken Kaz Dağları’nda yapacağınız doğa gezileri ile hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirebilirsiniz. Gece olduğunda ise pırıl pırıl gökyüzünün altında yerinizi alın ve gerçek bir yıldız gösterisine hazırlanın. Yıldızlara yolculuk maceranızda Kaz Dağları’nın mitolojik atmosferini yansıtan otellerde konaklayabilir ya da serin bir yaz gecesini kamp ateşiyle ısıtabilirsiniz.

3- Gökyüzü Fotoğrafçılarının Vazgeçilmez Rotası: Tekke Dağı Milli Parkı – Ankara

Ankara’nın Beypazarı  ilçesinde yer alan Tekke Dağı Milli Parkı, piknik yapmak için ideal olduğu kadar gökyüzünü fotoğraflamak isteyen gözlemciler için de oldukça elverişli. Beypazarı ilçesinden sadece 15 kilometre daha ilerledikten sonra, yıldızları izlemek isteyen gezginleri şehir ışıklarının yarattığı kirlilikten korunmuş bu park ve yıldızlarla kaplı berrak bir gökyüzü bekliyor.

4- Huzurlu Bir Tatili Gökyüzü Manzaraları İle Buluşturun: Gelemiş – Antalya

Antalya’nın Kaş ilçesi yerli ve yabancı turistlerin yaz boyunca en çok tercih ettiği tatil beldelerinden biri. Kaş’ın Gelemiş bölgesi ise gökyüzünü gözlemlemek, yaz gecelerini yıldızları izleyerek geçirmek isteyenler için huzurlu bir tatilden çok daha fazlasını vadediyor. Antik Patara Harabeleri’nin ve Patara Plajı’nın bulunduğu Gelemiş, tatilini büyülü bir atmosferde gökyüzünü izleyerek geçirmek isteyenleri bekliyor.

5- Yıldızlara Dokunun: Ulusal Sagamartha Parkı – Nepal

Himalaya köylerinde bir yürüyüşle başlayan günü Everest Dağı’nda bitirmeye ne dersiniz? Efsanede söylendiği gibi dünyanın çatısı, Everest’te gökyüzüne dokunuyor mu bilinmez ama Sagamartha Ulusal Parkı’nda geçireceğiniz gecelerde yıldızlara dokunduğunuzu hissedebilirsiniz. Nepal’in panoramik manzarası eşliğinde Nemche Çarşısı’nda yürüyüş turlarına katılabilir, kendi efsanevi tırmanış hikayenizi burada yazabilirsiniz.

6- Doğu Karadeniz’de Görkemli Bir Yıldız Manzarası: Kaçkar Dağları

Doğa gezilerinin en sevilen rotalarından olan Kaçkar Dağları, tabiatın en güzel renklerini yıldızların ışıltısı ile bir arada sunuyor. Karadeniz iklimi genellikle bulutlu ve yağışlı olsa da Kaçkar Dağları’nın 3500 metreyi bulan zirvesinde kamp yapmak, havanın açık olduğu gecelerde yıldızları izlemek hayatınızın en unutulmaz deneyimini yaşamanız için ideal.

7- Avrupa’nın İlk Yıldız Rezervi: Exmoor Ulusal Parkı- İngiltere

İngiltere’ye yapacağınız bir yolculuk, sizi çıplak gözle görebileceğiniz 3.000’den fazla yıldızla buluşturabilir mi? Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği’nin bu soruya cevabı, 2011 yılından bu yana “Evet, hatta bir teleskop ile bakarsanız milyarlarca yıldız, Satürn halkaları ve bir uydu bile görebilirsiniz.” Avrupa’nın ilk uluslararası karanlık gökyüzü rezervi unvanını alan Exmoor Ulusal Parkı, ışık kirliliği seviyesinin düşüklüğü ile yıldız avcılarının en sevdiği ziyaret alanlarından biri olmayı sürdürüyor.

8- Astronomi Yürüyüşüne Hazırlanın: Saklıkent Gözlemevi- Antalya

Profesyonel bir gökyüzü gözlemcisiyseniz yıldızları izlemek için Saklıkent sizi 2550 metre yükseklikteki Bakırtepe’ye davet ediyor. Dünyaca ünlü gözlem alanlarından biri olan Saklıkent Gözlemevi’nde dilerseniz teleskop ile gökyüzünü yakından izleyebilir ya da kamp alanında uzanarak yıldızları seyre dalabilirsiniz.

9- Yıldızları İzlemek Göl Kenarında Bambaşka: Kartal Gölü Tabiat Parkı- Denizli

Türkiye’nin en yaşlı karaçam ormanına sahip olan Kartal Gölü ve Tabiatı Koruma Alanı, denizden 1903 metre yükseklikte, Sandıras Dağları’nın Çiçekbaba Zirvesi’nde yer alıyor. Aynı zamanda bir buzul vadisine de sahip olan bölgede gündüz düz alanlarda düzenlenen bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Gece ise göl kenarında yapacağınız yürüyüşte binlerce yıldızın size eşlik ettiği atmosferi doyasıya yaşayabilirsiniz.

10- Çöl Geceleri Binlerce Yıldızla Aydınlanıyor: Sahra Çölü

Dünyanın en büyük çölünde yıldızları izlemek, size hayalinizdeki egzotik tatilin en unutulmaz anlarını yaşatabilir. Medeniyetten uzak, karanlık ve bir o kadar da kurak Sahra Çölü’ndeki turunuzda karanlıkta parlayan yıldızların görkemi ile göz kamaştırıcı manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

11- Kanarya Adaları’nda Yıldızları İzlemek: La Palma- İspanya

Gelecek yolculuğunuzun rotası tatil planlarının gözde adresi Kanarya Adaları’nı gösteriyorsa yıldız haritanızı şimdiden hazırlayın. İspanya’ya bağlı takımadalar içinde yer alan La Palma, bir yanardağ adası olmanın yanı sıra berrak gök manzarasıyla da turistlerin cazibe merkezi olma unvanını koruyor.

12- Kırmızı Topraklarda Yıldız Avı: Atacama Çölü- Şili

Dünyanın en kurak yeri olsa da çıplak gözle yıldızları izlemek isteyenler için bir cennet vadeden Atacama Çölü, şeffaf ve pırıl pırıl bir gökyüzüne sahip. Kırmızı renkli kayalar ve toprak yapısının hakim olduğu bölge, ziyaretçilerine adeta bir Mars illüzyonu yaratıyor.

13- Yıldızları İzlemek İçin Bir Hamak Yeter: Alqueva Dark Sky- Portekiz

Romantizm tutkunlarının gökyüzünü izlemek için Alentejo’yu tercih etmelerinin çok konforlu bir sebebi var. Bu ünlü karanlık gökyüzü rezervinde, az ışıklı olarak dizayn edilen kır evleri ziyaretçilerine rahat bir konaklama sunuyor. Binlerce yıldızın çıplak gözle görülebildiği Alqueva Dark Sky’da, bir kır evinin verandasındaki hamağınızda sallanarak yıldızlarla başbaşa unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account