Çin’de herkes bu şarkıyı söylüyor: Seni romantik Türkiye’ye götüreceğim…

Çin’de herkes bu şarkıyı söylüyor: Seni romantik Türkiye’ye götüreceğim…

我想要带你去浪漫的土耳其-Wo Xiang yao dai ni qu lanngman de Tuerqi. (Seni romantik Türkiye’ye götürmek istiyorum) Çin’de Türk yılı ilan edilen 2018 yaklaşırken şu anda tüm Çin bu şarkıyı söylüyor.

Şarkıyı söyleyen 校长 Xiao Zhang Uzakdoğu’nun en sevilen yıldızlarından biri. Şarkının ismi 带你去旅行-dai ni qu luxing  (Seni seyahate götüreceğim)

Çin’de şu sıralarda en popüler şarkılardan biri olan dai ni qu luxing sevdiği kızı ikna etmeye çalışan bir gencin ağzından yazılmış. Bu ikna çabasında delikanlının en büyük kozu onu romantik Türkiye’ye götürme vaadi.

Bu bölüm şarkının girişinde veriliyor ve nakaratlarında tekrarlanıyor. Dai ni qu luxing Çinlilerin aktif kullandıkları sosyal ağları we chat’te de en çok paylaşılan şarkılar arasında. Çin’de yaşayan Türkler de şarkıyı sosyal ağlarda Türkiye’yi anlatan metinler ve resimlerle sosyal ağlarda yayıyorlar.

İşte o şarkı…

Geçtiğimiz günlerde Türk Çin Kültür Derneği’nin Harbiye’deki merkezinde yapılan Çince öğretmenleri için öğretmenler günü kutlamasinda da şarkı Türk öğrenciler tarafından seslendirildi ve büyük ilgi gördü.

Şarkıda Bali, Miami, Şanghay ve Pekin şehirleri de gidilecek diğer yerler olarak geçiriliyor.

Çinliler en çok İstanbul ve Kapadokya’yı merak ediyor

Xiamen Üniversitesi’nde burslu olarak Çince öğretmenliği bölümünde master eğitimine devam eden Betül Keskin Çinlilerin en çok İstanbul ve Kapodokya’yı görmek istediklerini belirterek şunları söyledi: “Dai ni qu luxing şu sıralarda Çin’de herkesin dilinde. Türkiye’ye seyahat etmek özellikle balayı çiftleri için yükselen bir trend. Fotoğraflarını görüp çok beğendikleri Türkiye’de balayını geçirip burada bolca fotoğraf çekebilmek pekçok Çinli gencin arzusu oldu.”

Çin 2018 yılını Türk turizm yılı ilan etmişti. Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı hergeçen yıl artarken 1.4 milyon nüfuslu bu ülkeden 1 milyon turistin Türkiye’ye gelmesi hedefleniyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account