Çin Yeni Yılı kutlu olsun!

Çin Yeni Yılı kutlu olsun!

Çinliler yeni yıla 5 Şubat’ta girmeye hazırlanıyorlar. Çin Yeni Yılı sadece bu ülkede değil, coğrafi açıdan Çin’e yakın olan, benzer kültürel miraslara sahip Singapur, Tayland, Endonezya, Malezya, Tayvan, Filipinler gibi birçok ülkede de kutlanıyor. Çin takvimine göre 2019 yılı domuz yılı oluyor. Bu yıl gezgin ruhların yılı olarak gösteriliyor. Tüm dünyada seyahat tutkusunun tavan yapacağı, yeni yerleri keşfetmenin kişiler için en önemli şeylerden biri haline geleceği varsayılıyor.

Çin Yeni Yılı Ay’ın hareketlerine göre hesaplandığından Ocak veya Şubat ayında her yıl değişen bir tarihte gerçekleşiyor. Daha önceki yıllarda benim doğum günüm olan 8 Şubat tarihine denk gelmiş ve ben de bu hoş tesadüfü kaçırmayarak soluğu ikinci memleketimde almıştım.

Yeni yıl gelenekleri

Çin’de yeni yıl öncesi evlerde bizim bayram temizliğimiz gibi temizlik yapılıyor böylece kötü ruhların kovulduğuna inanılıyor. Çocukların ve yaşlıların sevindirilmesi çok önemli. Bunun için çocuklara kırmızı keselerde 压岁钱-yasuiqian bayram harçlığı veriliyor. Evlere, işyerlerine ve meydanlara uğur getirdiğine inanılan 年货-nianhuo adındaki çeşitli süsler asılıyor. Tüm aile üyeleri o gece biraraya geliyor.

Yeni yıl ve hemen ardından gelen 春节-Chun Jie Bahar Bayramı resmî olarak 3 gün. Ancak kutlamalar 15 güne kadar uzuyor.

Efsane canavar

Efsanelere göre Çin Yeni Yılı’nın başlangıcı  年-Nian adındaki köylülere saldıran, ekinleri yiyen, çocukları kaçıran bir mitolojik canavarla mücadele edilen yıllara dayanıyor. Bir gün Nian kırmızı giymiş bir çocuktan korkup kaçınca, köylüler her yere kırmızı süsler asmışlar, canavarı korkutmak için havai fişekler ve maytaplar da atmışlar. Bir daha Nian hiç gözükmemiş. Ve onun köylülere dadandığı ekin zamanları Yeni Yıl olarak kutlanmaya başlanmış. Çin Yeni Yılına da canavarın ismi olan 年-Nian denilmeye başlanmış.

Yeni bir başlangıç, yenilenme, doğanın uyanışını simgeleyen Yeni Yıl kutlamalarına daha önce Çin’de katılmış biri olarak size de hararetle öneririm. Tüm bu ritüeller uygulanırken kendinizi bir masal aleminde hissedecek, gece-gündüz sürekli devam eden kutlamalarda doyasıya coşacaksınız.

新年快乐-xinniankuaile (Mutlu Yıllar)

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account