Çin Köpek Yılı’na hazırlanıyor!

Çin Köpek Yılı’na hazırlanıyor!

Çinliler yeni yılı coşkuyla kutlamaya hazırlanıyor. Sadece Çin’de değil, coğrafi açıdan Çin’e yakın olan, benzer kültürel miraslara sahip Singapur, Tayvan, Tayland, Endonezya, Malezya gibi ülkelerde de kutlanan Çin Yeni Yılı bu yıl 15 Şubat’ta.

Çin Yeni Yılı ve hemen devamında gelen Bahar Bayramı yeni bir başlangıç, yenilenme, doğanın uyanmasını simgeliyor. Yılbaşı ve Bahar Bayramı ay takvimine göre kutlandığından Ocak veya Şubat aylarında her yıl değişen bir tarihte gerçekleşiyor.

Çin takvimine göre bu yıl Köpek Yılı oluyor. Güçlü bir öngörü sistemi içeren Çin takvimi sadakatin güçlendiği, sadık, vefakar ruhların, güçlü kişiliklerin şansının yükseldiği hareketli bir yıla işaret ediyor. Bu yıl her zamankinden daha fazla sadakat duygusuna önem vermemiz gerektiği vurgulanıyor.

 

Aşkta ve kariyerde empati duygusunun, sağlıklı iletişimin önemini kavrayanlar bu yıl yükselişe geçebilecekler. Sanatsal duyguların ve yaratıcılığın da ön plana geçtiği, bu özelliklerini kullanabilen kişilerin yolunun açılacağı bir yıl bekliyor bizi. Uluslararası alanda uyum içinde bir arada yaşama, karşılıksız iyilik,cömertlik gibi kavramlar üzerinde duracağız. Felsefe konusunda yeni gelişmeler görülebilecek, eski felsefe yazarlarının kitapları ve sözleri çok daha popüler hale gelebilecek.

2018 yılının en şanslı burçları Çin burcuna göre köpek yılında doğanlar (1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018) olacak. Çin’de Yılbaşı ve Bahar Bayramı kutlamalarında bizim bayramlarda yaptıklarımız ile büyük benzerlikler gösteren ritüeller söz konusu. Bayramı karşılamak üzere ev ve giysilerin temizliği yapılıyor. Böylece kötü enerjiler kovuluyor. Geleneksel olarak aileler bir araya geldiğinden büyük şehirlerden köylere, kasabalara büyük bir akın oluyor.

Çin yeni yılından bir gün önce ailece yemek sofrasında buluşuluyor. Yemekte daha çok şans ve zenginlik getirdiğine inanılan balık yeniliyor. Arife gecesi tam 12’de yeni yıla girilmiş olunuyor. Her yerde havai fişekler, gösteriler ile yeni yıl kutlanmaya başlanıyor.

压岁钱(yasuiqian) adı verilen bayram harçlığı çocuklara kırmızı keselerde veriliyor. Çin’de kırmızı rengin kötü canavarları uzaklaştırıp, şans getirdiğine dair eski bir inanç var. 年货 (nianhuo) adı verilen çeşitli süsler evlere ve meydanlara asılıyor.

Efsanelere göre Çin Yeni Yılı 年 (nian) adı verilen mitolojik bir canavarla mücadele edilen yıllara dayanıyor. 年 her yeni yılın ilk günü köylülere saldırır, ekinlerini, hayvanlarını yer, çocuklarını kaçırırmış. Kırmızılar giymiş bir çocuktan canavarın korkup kaçtığını gördüklerinde ise çareyi her yeri kırmızıya bürümekte bulmuşlar. Maytaplar ve havai fişekler de kullanınca 年 iyice korkmuş. O zamandan sonra 年 hiç gözükmemiş. Canavarın ismi olan 年 kelimesinin yıl anlamında kullanılması Çin diline yerleşmiş.

新年快乐! (xin nian kuai le Çin Yeni Yılı kutlu olsun)

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account