Büyük İspanya turundaki ilk durağımız: Madrid

Büyük İspanya turundaki ilk durağımız: Madrid

Ayhan Kalyan’la yeni rotalarda bu seferki gezi güzergahımız Madrid’le başlıyor. Madrid’den Toledo ve Segovia, ardından Burgos, Bilbao ve San Sebastian’a uzanarak Kuzey İspanya rotasını tamamlıyoruz. Ardından Bordeaux geliyor, buradan da Amsterdam’a giderek gezimizi sonlandırıyoruz. Şimdi biraz da ayrıntılarda boğulmaya ne dersiniz? Hadi o zaman Madrid’le başlayalım…

İspanya’nın başkenti Madrid’e İstanbul’dan yolculuk yapmak için kullanabileceğiniz 2 havayolu şirketi var. Bunlardan biri Türk Hava Yolları, bir diğeri de Pegasus.  Madrid buradan her gün rahatlıkla uçuş bulabileceğiniz bir şehir. Biz, Anadolu yakasında oturduğumuzdan Pegasus havayollarıyla Sabiha Gökçen havaalanından uçtuk, ayrıca çok daha ekonomik biletler bulabiliyorsunuz Pegasus havayollarıyla. Uçuş yaklaşık 3 saat 50 dakika sürdü, Atatürk’ten bir 15 dakika daha erken varabiliyorsunuz. Madrid Barajas havaalanına indiğimizde valizlerin gayet erken geldiğini gördük, tabii yabancı bir ülkeye indiğimizde ilk akla gelen aileyi haberdar etmek, bu nedenle gözlerimiz genelde havaalanında bir telefon firması veya internet arıyor.

Bizim uçağımız terminal 1’e inmişti, burada hemen bagaja gelmeden bir telefon firmasının standıyla karşılaştık, buradan kontörlü (tarjeta prepago) hat ve internet alabiliyorsunuz. Biz de daha önceden aldığımız Vodafone İspanya hattı olduğundan kontör yüklemek istedik ama terminal 1’de Vodafone olmadığını söylediler, bu nedenle bu işi daha sonraya erteledik. Zaten havaalanında free internet var, rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Terminal 1’den çıkınca hemen dışarıda sağ tarafta otobüs durağı var, buradan şehir merkezine otobüsler kalkıyordu, fakat biz metroyu tercih ettik, zaten havaalanında oklar rahatlıkla metroya yönlendiriyor. (Barajas’tan pembe hat (8)-(5 durak)-Nuevos Ministerios’tan Cahamartin-Atocha istikametinde)-(1 durak)-Sol)

Hostelimiz Puerta del Sol’de olduğundan metroyla rahat bir şekilde meydana ulaşabildik. Yaklaşık 30 dakikada Sol’de olabiliyorsunuz ve bu yaklaşık 5.5 euro tutuyor.  Madrid’de metro sistemi oldukça kolay, girişte makinelerde İngilizce menü var, gideceğiniz yeri alfabetik harflerden seçiyorsunuz, zaten ödemeniz gereken rakamı makine size gösteriyor, bu nedenle pratik bir şekilde bulabiliyorsunuz. Yalnız biz de sizi uyaralım, Madrid’deki hırsız sayısının oldukça çok olduğu söyleniyor, o nedenle cüzdanlarınıza, telefonlarınıza ve değerli eşyalarınıza fazlasıyla dikkat etmenizi öneririz. Dakika bir gol bir, Madrid’de Sol meydanında buluştuğumuzda Türkçe konuştuğumuzu fark eden ve birkaç Türkçe kelime bilen bir adam bize yaklaştı ve döviz ofisi sordu; ardından da kendisinde çokça dolar olduğunu (ve nedense cüzdanını açıp dolarlarını bize gösterdi) söyledi ve sanki hayatında hiç görmemiş gibi bizdeki eurolara bakmak istedi; fakat yanlış adama oynadığını sonradan anlamıştır sanırım, çünkü bu tarz hırsızlarla her İspanya turunda karşılaşan bir İspanya rehberine çatmış bulundu :) Halbuki bize döviz bürosu sorduğu yerde tam da kocaman bir döviz bürosu vardı.

Madrid’in tarihinden kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse 10. yüzyılda Araplar tarafından kuruluyor. Bir nehir kenarı. Castillalılara karşı bir bent defans olarak kurulan bir şehir Madrid. Daha sonra ise Castillalıların Endülüs Araplarından ilk aldıkları topraklar, bu nedenle İspanyollar için önemli bir şehir. 16.yy.dan sonra başkent oluyor.

Puerta del Sol şehrin kalbi sayılan en önemli meydanlardan biri. İspanyolcada Güneşin Kapısı anlamına geliyor. 5 ayrı caddesi var. Meydanda metronun tam karşısında sıfır noktası (sıfır kilometre) var, burası önemli bir nokta. İspanya’da bütün mesafeler bu nokta referans noktası olarak alınarak veriliyor; yani İspanya ulaşımının temelini oluşturuyor bu nokta. Bu meydan politik ya da apolitik pek çok gösteriye sahne olan bir meydan; özellikle yılbaşında burada toplanılıyor, yılbaşında çan çalar ve külahlarda üzüm satılır. Her çan çalışında bir üzüm yutup bir dilekte bulunmak geleneği vardır. Çan 12 defa hızlı hızlı çalar, ve 12 üzüm yutulup hızlıca dilek tutulması gerekiyor ama çoğu insan hızlı olduğundan boğazında üzüm kalmasına ve hastaneye götürdüklerine sahne olmuş bir meydandır ayrıca.

Metro çıkışının hemen arkasında bir havuz ve havuzun arkasında da III. Carlos’un heykelini görebilirsiniz. Metro çıkışının hemen önünde ise Madrid’in simgelerinden biri olan ayı ve kocayemiş ağacı heykeli var. Burası şehrin kalbi olduğundan etrafında pek çok hostel, otel, dükkan, klüp ve barları barındırdığından çok fazla sayıda turist çekmektedir ayrıca.

Plaza Mayor Sol’e yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde önemli bir başka meydan, hemen ortasında Kral III Philip heykeli var. Meydanın iç kısmında farklı lezzetler sunan restoranlar var ama aynı zamanda 2.5 Euro verip ekmek arası kalamar yiyebileceğiniz uygun mekanlar da var. Buralarda şaşırmayın yedikten sonra peçeteleri yerlere atıyor insanlar bu ayıp karşılanmıyor, tabii ki sonradan temizliği yapılıyor. Plaza de Mayor’un arka tarafında çok güzel bir market var, adı Mercado de San Miguel. Bu market 1916’da kurulmuş ve Madrid’in en ünlü marketi; özellikle 2000 yılından sonraki büyük restorasyon projesinin ardından gastronomik bir tapınak haline gelmiş.

Burada çok farklı deniz ürünleri, lokal lezzetler, tapaslar, sangrialar ve cin tonikler bulabilmeniz mümkün, aynı zamanda çok farklı meyveler  bulabileceğiniz manavlar da var içerisinde. İnsanlar genellikle ayaktalar, tapaslarını yiyip şaraplarını ya da kokteyllerini yudumlayıp ayakta sohbet ediyorlar. Bu market içerisindeki fiyatlar dışarıya göre biraz daha pahalı, ama yine de İspanya diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında fiyat bakımından uygun bir ülke. Çok uygun fiyatlara karnınızı doyurabilir içkinizi içebileceğiniz bir yer.

Bunlar dışında Madrid’de görülmeye değer yerler olarak Opera Meydanı, Kraliyet Sarayı, Kibele Anıtı, Prado Müzesi. Prado Müzesi’ne normalde giriş 16 Euro civarı. Biz akşam 6’dan sonra oradaydık, ücret ödemeden girebildik, bilginize.

Akşam yemeği için gittiğimiz mekan yine Sol’de hostelimize yakın bir mekan. Burasını kesinlikle tavsiye ediyoruz, çünkü çok eski ve çok bilinen bir tapasçı. Bizim Hasan Usta tadında:) Tüm tapasları yaşlı mekan sahibi hazırlıyor; bu nedenle çok gergin garsonlara sürekli bağırıp çağırıyor. Gerçekten harika ve damak tadımıza uygun tapas çeşitleri var. Biz özellikle patatas bravas (soslu patates kızartması), yesşil biber kızartması (pimientos padron), karides (gambas al ajillo), tortilla (patatesli yumurta), ahtapot ve champinones ajillo (mantar) yedik. Gran Via, Plaza de Espana ve Goya caddesi lüks mağazaların da olduğu alışveriş mekanları. Alışveriş merakınız varsa buraları da ziyaret edebilirsiniz.

İspanya içerisinde gezeceğimizden dolayı biz araba kiralamayı tercih ettik, 4 kişi olduğumuzdan ve yanımızda valizler olduğundan dolayı da trene göre hem çok ekonomik hem de çok konforlu oldu araba kiralamak. Arabayı daha sonra kaldığımız otelin karşısındaki Rentaldan kiraladık. Son durağımız olacak San Sebastian’da arabayı bırakabileceğimizi söylediler, bu nedenle bizi çok fazla rahatlattı bu durum.

İspanya’da araba kiralamak ve bu yolla gezmeyi düşünenler için bu konuya dair söyleyebileceklerimiz şunlar: ehliyete dair bir problem yok, trafik Türkiye’deki gibi akıyor, tabii herkes kurallara fazlasıyla uyuyor aman buna dikkat, özellikle alkollü araba kullanmanın ciddi yaptırımları olduğunu söylediler. San Sebastian’a ve Bilbao’ya giderken otobanlara girdik, otobanları bizimkilere göre oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz ama biz bir depo mazotla yaklaşık 700-800 kilometre yapabildik ve kiraladığımız arabanın günlük kirası yaklaşık 150 Euro’ydu. Otoparklara yaklaşık 6-8 Euro arası verdik. Bu arada otobanlarda kredi kartınızla hızlı bir şekilde ödeme yapabiliyorsunuz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account