Büyük bir aşkın romantik tanığı
Cesky Krumlov

Büyük bir aşkın romantik tanığı <br>Cesky Krumlov

Zamanda geriye gidip çok şirin bir Orta Çağ kasabasına doğru romantik bir yolculuk yapmak mümkün. Bunu yaşayabileceğiniz en masalsı seyahat Cesky Krumlov yolunda gerçekleşecektir.

Prag’dan güneye doğru yemyeşil ormanlık alanlardan ve yüzyıllık dev ağaçların arasından kıvrıla kıvrıla giden dar bir yolun sonunda, büyüleyici hikayesini usulca anlatmak için sizi bekliyor.

Cesky Krumlov, Güney Bohemya’da Unesco tarafından 1992’den beri koruma altına alınmış olan ilk UNESCO şehirlerinden birisi. Hemen hemen her sokağı Orta Çağdan kalma taşlarla yürüyeceğiniz küçük yollarında ve dar sokaklarında yüzlerce hikaye saklı.

Komünizm yıllarından bugüne kadar halen eski dokusunu koruyan bu minyatür şehirde, neredeyse her yer ince bir dantel zarafetiyle işlenmiş gibi kusursuz.

Sessiz adımlarla dar sokaklarında gezinirken taş yollarda atılan küçük adımlarının dokunuşunun bile bu kartpostal şehri bozmamasını istiyor insan.

cesky-krumlov-12

Şehrin tepesindeki büyük kale, çocukluğumuzdaki masallardaki şatoya ve kalelerine hayat veriyor. Cesky Krumlov’un geçmişinde 4 önemli aile rol oynuyor.

Birincisi; Krumlov Ailesi. Aynı zamanda şehrin adını veren ve Vltava nehrinin yaptığı ‘S’ şeklindeki kıvrımlarından geliyor. Krumlov Ailesi, gotik dönemde yaşıyor ve şehirde gotik etkileri halen oldukça hakim.

Rönesans mimarisiyle şekillenen dönemde ise Rosenberg Ailesi bu şehirde yaşıyor.

Çok zengin bir aile olan Rosenbergler, birçok işle uğraşıyorlar. Halen bugüne kadar gelen pastaneleri ve şehre uzanan yollar üzerinde bulunan Lindezeit adlı dinlenme tesisleri ve cafeleriyle ünlü.

Şehir küçük, ama yaşayan her aile farklı bir imzasını bırakıyor bu masalsı şehirde. Üçüncü büyük aile ise Eggenberg Ailesi.

Barok dönemi mimarlarından ve bira üretimleriyle şehre yaşadıkları dönemde hayat veriyorlar. En son Schwazenberg Ailesi ise 1945’e kadar bölgede yaşıyorlar ve restorasyon çalışmaları yapıyorlar.

Sevgililerin buluşma noktası

cesky-krumlov-10

Ama şehrin en önemli efsanesi İmparator II.Rudolf’un oğlu zamanında yaşanıyor. Efsaneye göre oğlu Don Julius 1600’lü yılların başında Margarita adlı bir kızı seviyor. Ancak kız oldukça işveli ve yaşadığı yerde başkalarıyla da gönül eğlendiriyor ve Don Julius’u başka erkeklerle aldatıyor.

Don Julius’un ise genelde içe dönük ve akli dengesinin de çok yerinde olmadığı biliniyor. Aldatıldığını duyunca çılgına dönüyor ve aşık olduğu Margarita’yı kalenin yüksek duvarlarından aşağıya atıyor.

Babası İmparator Rudolf ise oğluna Margarita’yla evlenmesi için verdiği kaleyi oğlundan geri alıp Eggenberg Ailesi’ne veriyor. Margarita’nın kaleden atıldığı yer bugün aşık çiftlerin en romantik buluşma ve fotoğraf çektirme noktalarından birisi.

Şehrin tepesinde bir de Rus Tiyatrosu var.Dönemin ilk raylı sahne sistemlerinden birisi burada yapılıyor.Öyle ki dekor değişeceği sırada izleyici etkileyici manzaraya doğru yüzünü dönüyor.

Cesky Krumlov’da nerede kalınır?

cesky-krumlov-15

Turistik şehir çok küçük ve sadece bir tane 5 yıldızlı oteli mevcut. Hotel Ruze Cesky Krumlov. Bunun dışında 500’den fazla 8-10 odalı küçük pansiyonlar var. Yatak kapasitesi çok değil ancak özellikle hafta sonları gidilen küçük şehrin ihtiyacını karşılıyor.

Halkın en büyük gelir kaynağı Turizm. Çünkü küçük şehirde yapılacak çok şey var. Özellikle Avusturya sınırına çok yakın olduğu için Avusturyalılar ve Çekler tarafından bisiklet, milli parkı Sumava’da yürüyüş, rafting yapılacaklar arasında.

Burayı Çekler özellikle çok seviyorlar, çünkü halen lokal kalmış ve küreselleşen dünyanın bilindik izleri hiçbir yerde yok. Gitmek için en güzel zaman ilkbahar ve sonbahar. Trenle de gidilebilir ya da Prag merkezden her gün kalkan bir otobüsle yaklaşık 165 km. mesafede 3 saatte gidilebiliyor.

Ne yenilir, içilir?

Gidildiğinde mutlaka tatlısu levreği olan Vltova’yı denemenizi tavsiye ederim ve yanında da mutlaka ünlü Eggenberg birası.

Şehir aynı zamanda tuz ticaretinin de geçiş yolu üzerinde. Balık çiftlikleri var ve Orta Çağ’da buzluk olmadığı için bu balıkları tuzlama yöntemiyle koruma sağlanıyor. Tuz o kadar değerli ki 1 kilo tuzun 1 kilo altın kadar değerli olduğu söyleniyor. Hatta günümüze kadar gelen ‘tuzu kuru’ ya da pahalıya gelir anlamında kullanılan ‘tuzlu gelir’ deyimleri günümüze kadar oradan geldiği rivayet olunur.

Tatlı olarak da bugünkü yeni adıyla Chekja olan, eski adıyla Çek Cumhuriyeti’nin en meşhur tatlısı Tridelnik denenebilir. Metal çubuklara sarılarak pişirilen bu hamurlu tatlının çeşitli aromalarla ve kremalarla farklı zengin seçenekleri mevcut.

Kristalin zarif ana vatanında, Chesky Krumlov’da yapacağınız Bohemya usulü Orta Çağ’a ait masalsı bir tatil kaçamağını unutmanız mümkün olmayacak.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account