Bütün canlıları yaşatmak üzerine kurulan şehir Cenevre…

Bütün canlıları yaşatmak üzerine kurulan şehir Cenevre…

Tarihin ve sanatın birleşimi olan mimari yapıtlar, yemyeşil dokusu ile göz dolduran parklar ve mavi suları ile insana huzur aşılayan bir şehir… Kitabı bir sayfa çevirip, bir akşamüstü İstabul’dan yola çıkıyoruz. 3 saat süren yolculuğun ardından Cenevre’deyiz. Cointrin Havaalanından şehir merkezi yaklaşık 5 km. Otobüsle 10 dakikada şehir merkezine gidebilirsiniz. Cenevre çevresini gezmek için araç kiralamak daha mantıklı. Jura Dağları ve Alpler ile çevrili olan Cenevre, İsviçre’nin Zürih’ten sonra en kalabalık ikinci şehri. Dünyanın finans merkezi olan Cenevre, adeta ‘para var, huzur var’ cümlesini doğruluyor. Baştan söyleyeyim, pahalı bir hayat var.

Sakin sokaklar, birbirine saygılı insanlar ve düzen gerçekten etkileyici. Özellikle karşıdan karşıya geçerken, hayvanlar için dahi arabasını durduran insanlar, beni çok etkiledi. İstanbul’un kaosundan sonra bambaşka bir durumla karşılaşıyoruz. Düzene alışık olmadığımız için ikinci gün 40 frank trafik cezası aldık. Cenevre kuralların çok iyi uygulandığı bir şehir.

Yapımı 92 yıl süren St. Pierre Katedrali

Cenevre’de gezilecek birçok yer var. İlk durağımız St Pierre Katedrali (Cathedral St. Pierre), 1160-1252 yılları arasından inşa edilmiş şehrin en ünlü ana yapıtlarından birisi. İiç yapısında parlak mumu andıran avizeler, birbirinden güzel tapınaklar ve tarihi şapel kalıntıları göze çarpıyor. Yan kısımlarında bulunan kuleleri ile son derece etkileyici bir görsellik sunuyor. Burada zaman zaman konserler de düzenleniyor.

Afrika’nın fotoğraflarla hikayesi Kızıl Haç Müzesi’nde

Avenue de la Paix’de bulunan Uluslararası Kızıl Haç Müzesi’ne (International Red Cross and Red Crescent Museum) mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Bu müzede pek çok alandan fotoğraflar karşısınıza çıkacak. Özellikle de Afrika’da yaşanmış açlığı ve sefaleti anlatan fotoğraflar bir hayli etkileyici. Müzeyi, 10.00-18.00 saatleri arasında gezebilir ve birbirinden farklı tarihsel anlara tanıklık edebilirsiniz.

Daniel Berset’in Muhteşem Eseri Kırık Sandalye

Dünyada yaşanan binlerce olayı kınamaktan başka bir hükmü olmayan Birleşmiş Milletlerin binası da Nations Meydanı üzerinde. Burada göze çarpan 5.5 ton ağırlığında Kırık Sandalye Anıtı (Broken Chair Sculpture), savaş sırasında gelen bir mayın nedeniyle ayağını kaybeden kişinin durumunu ifade ediyor. 1997 yılında “Kara Mayını Kurbanları” anısına Daniel Berset’e yaptırılan muazzam bir eser.

Orta Çağı yaşatan Reform Müzesi

Geçmişi 16. yüzyıl dönemlerine kadar dayanan Reform Müzesi de (Museum International de la Reforme), Orta Çağ tarihine damgasını vuran ve en çok Avrupa’yı yakından etkileyen Reform hareketlerinin başlangıcını baz alıyor. Müzenin içerisinde kitap, el yazması, mezar taşı, kişisel obje ve heykel gibi daha pek çok tarihsel unsur sergileniyor.

Jet D’eau fıskiyesi izlemeye değer

Cenevre Gölü’nün Rhone Nehri ile birleştiği yerde bulunan Jet d’eau Fıskiyesi, 500 litrelik suyu saatte 200 kilometrelik hızla, 240 metrelik bir yükseğe çıkartıyor. Kentin bu görkemli simgesini, General-Guisan Rıhtımı’na giderek yakından görebilirsiniz.

Leman Gölü’nde Tekne Turu

İsviçre ile Fransa arasında konuşlanmış olan Cenevre Gölü, 581 kilometrelik yüz ölçümü ile büyük bir alanı kaplıyor. ”Le Mans” (Leman) olarak adlandırılan gölün etrafında, otantik gemiler, yelkenler ve yat limanları göze çarpıyor. Vapur ile tekne turu yapabileceğiniz bölgede, göl manzarasına karşı yemek yiyebileceğiniz pek çok restaurant var.

İngiliz bahçesinde çiçek saati

Bu kadar yeri gezdikten sonra biraz mola vermek için İngiliz Bahçesine (Jardin Anglais) uğramanızı tavsiye ederim. Doğanın huzur verici etkisini hissetmek isteyenler için son derece ideal bir durak. Cenevre Gölü kenarında yer alan bu yeşili bol doğa harikası parka mutlaka uğramalısınız. İngiliz Bahçesi içerisinde görebileceğiniz Çiçek Saati (Flower Clock), 1955 yıllarında Cenevre’de çalışan bahçıvanlar tarafından tasarlanmış. 650 çiçek ile bütünleştirilerek dekore edilen ve güneş enerjisi ile çalışan 4 metre çapındaki saat, her mevsim farklı renk tonlarına bürünerek şehre ayrı bir doğa güzelliği kazandırıyor.

Le Verre A Monıque’de kokteyller muhteşem

Cenevre’de Beyrouth restaurant, Chez Ma Cousine ve Manora restaurant diğerlerine göre daha uygun. Eğlence için Zoe Live Club ve Le Verre a Monique’yi tavsiye ederim. Özellikle Le Verre a Monique’de içtiğim kokteyller muazzamdı. Cenevre’de herşey olduğu gibi gece hayatı da kaliteli. Paulo Coelho’nun tabiriyle, ”Sokaklar ıssız,  bar ve restaurantlar hayat dolu”…

Kitabın, ümitle açtığım Cenevre sayfasını büyük bir kazançla kapatıyorum. İçinde bulunduğumuz gezegeni okumaya devam. Görüşmek üzere…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account