Buram buram tarih kokan Roma…

Buram buram tarih kokan Roma…

Roma tarih demek, güzellik demek, aşk demek… Şehre adımınızı attığınız an bu üç olgu sizi sarıp sarmalayacak.

Dünya tarihine yön vermiş büyük bir imparatorluğun başkenti Roma. Bu şehrin kuruluşu M.Ö 8. yüzyıla kadar dayanıyor. En iyi dönemini Roma İmparatorluğu zamanında yaşayan şehirde birçok önemli tarihi yapı da bu dönemde inşa edilmiş.

Rönesans’ın İtalya’da doğmasıyla bu dönemde birçok önemli sanatçının yolu Roma’dan geçiyor ve muhteşem güzellikteki eserlere imza atılıyor. Bu da Roma’da sanata, bilime ve mimariye ne kadar çok önem verildiğinin bir kanıtı olsa gerek.

Roma’da göreceğiniz muazzam güzellikte birçok yapı var. Hangisinden başlayacağım derseniz cevabım Roma’nın meşhur amfitiyatrosu Kolezyum olacaktır. Bu ihtişamlı yapı M.S 80 yılında tamamlanmış olup zamanın en kanlı gladyatör savaşlarına sahne olmuş.  Bunun dışında hayvan dövüşleri, idamlar ve tiyatrolar da burada yapılıyormuş. İçeriye girdiğiniz anda sizi tarihin tozlu sayfalarına götürecek olan bu yapı Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Şehrin tam merkezinde bulunan ve Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuelle için yapılmış Venedik Meydanı’nda bulunan Vittorio Emanuelle II Abidesi tam anlamıyla göz dolduruyor diyebiliriz. Bembeyaz devasa yapıda geniş merdivenler ve at üzerinde bulunan Viktorya tanrıçaları ilk göze çarpan unsurlar. Roma’yı tepeden panoramik olarak görmek isterseniz buranın en üst kısmında bulunan seyir terasına çıkabilirsiniz.

Vatikan Müzeleri…

Ve tabii ki Vatikan… Dünyanın en küçük ülkesi olan 900 nüfuslu devlet Katoliklerin dini merkezi olarak kabul ediliyor. Her gün binlerce insanın ziyaret ettiği bu küçük ülkeyi dünyanın en eski ordusu olarak bilinen İsviçreli askerler koruyor.

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Vatikan Müzeleri Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’ta inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapmaktadır. Roma’nın simgelerinden biri haline gelen Aziz Petrus Meydanı’nda tüm dünyanın en önemli dini yapılarından biri kabul edilen Aziz Petrus Bazilikası’ndan içeriye girdiğiniz anda göreceğiniz mimari güzellikteki eserlere bakarken nutkunuz tutulacak emin olabilirsiniz. Bazilikaya girerken kıyafet kontrolü yapıldığını unutmayın. Eğer üzerinizde etek veya şort varsa içeri alınmayacağınızı bilmeli ve açıkta kalan yerlerinizi örtüp öyle içeri girmelisiniz. Vatikan’a giriş için de önceden bileti almayı sakın unutmayın yoksa çok sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Aşk Çeşmesi’ne para attım ve dileğim gerçekleşti

Gelelim Trevi Çeşmesi’ne… Ünlü sanatçı Nicolo Salvi tarafından tasarlanan Trevi Çeşmesi, üç yolun kesiştiği yerde inşa edildiği için Trevi adını almıştır. Buraya ‘Aşk Çeşmesi‘ denmesinin nedeni de birçok aşk filmine sahne olmasıdır. Roma’ya gelen turistler Aşk Çeşmesi’ni mutlaka ziyaret edip çeşmenin havuzuna para atmaktadır.

Bu davranışın gerçek aşkı bulmak için yapıldığı düşünülse de aslında gerçek anlamı bu şehre tekrar gelebilmektir. Sırtınızı çeşmeye dönerek attığınız bozuk para eğer havuza girerse bu şehre tekrar geleceksiniz demektir. Benim dileğim gerçekleşti siz de denemelisiniz.

Roma’ya gelip de İspanyol merdivenlerine gitmemek olur mu? Aslında buranın pek bir özelliği yok. İsmini de yanında bulunan İspanya Konsolosluğu’ndan almış. Ama buranın ambiyansı bambaşka. Önünde bir çeşme ve meşhur Via Condotti Caddesi bulunuyor. Buraya yerli halk sohbet etmek ve ayakta bir şeyler atıştırmak için geliyor, turistler ise fotoğraf çektirmek için. İspanyol Merdivenlerinin üst kısmında bulunan Trinita dei Monti Kilisesi’ni de gezmeyi unutmayın.

Roma’da görülecek diğer yapılardan bazıları ise şöyle; Romalı ünlü krallar, ressamlar ve mimarların mezarlarının bulunduğu Pantheon, Antik Roma kalıntılarının bulunduğu Roma Forumu ve forumun hemen yanında bulunan Palatino Tepesi, Roma’nın en popüler meydanlarından biri olan Navona Meydanı ve meydanın içinde bulunan Dört Nehir Çeşmesi, Sant’Agnese Kilisesi, Neptün Çeşmesi, Bozkır Çeşmesi ve Roma Müzesi, birçok butik, restoran ve renkli binanın bulunduğu Trastevere bölgesi ve bu bölgede bulunan Santa Maria Bazilikası, Roma’nın turistik yerleri arasında olan Popolo Meydanı, bir zamanlar Papalık kalesi olarak kabul edilen Castel Sant’Angelo, Roma’nın en popüler kiliselerinden biri olan Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma’nın en iyi restoranlarının bulunduğu meydan Piazza della Repubblica, Antik Roma’nın üzerine kurulduğu 7 tepeden biri olan Aventine Tepesi ve doğayla başbaşa kalmayı sevenler için Villa Borghese Parkı.

Roma’ da Ne Nerede Yenir?

Roma’da ne yenir sorusuna gelince tabii ki pizza ve makarna cevabını alacaksınız. Bu nedenle bunların en iyilerini yasmak istiyorum. Pizza denince akla ilk gelen restoranlardan biri Pizzeria da Baffetto. Pizzalarının lezzeti inanılmaz mutlaka denemelisiniz. Kapıda her zaman uzun bir kuyruk olduğunu da önceden söyleyeyim.  Pizza için ikinci adres Trastevere bölgesinde bulunan ve yine buranın kapısında da her daim kuyruk olan Dar Poeta. Makarna için de önerim 1918 yılından beri hizmet veren Pastificio. Bu dükkan aslında sadece çiğ makarna satsa da her öğlen saat 13:00’te iki çeşit makarnayı pişirip servis ediyor. Buranın sahibi Antonio Sini oldukça meşhur biri. Şanslıysanız makarnayı onun elinden yiyebilirsiniz. Tiramisu, dondurma ve kahve de yine İtalyan’ların olmazsa olmazı. Tiramisu için Pompi ve Cul de Sac, dondurma için Giolitti ve Blue Ice, kahve için de Caffé Greco, Tazza D’Oro veya Ciampini.

Roma’da şık restoran önerilerim ise yerel lezzetler için Trattoria Al Moro, Checchino Dal 1887 veya Il Vero Alfredo, yeşillikler içindeki binasıyla La Porta Del Principe, şık sunumlarıyla Life Ristorante, güzel manzarasıyla Mirabelle veya La Pergola, mükemmel lezzetleriyle Antico Arco. Yemek sonrası bir kadeh içecek için de Bar del Fico iyi bir seçenek olabilir.

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’da kalınabilecek en güzel ve uygun fiyatlı yerlerden biri Domus Aurea Relais. Hem dekorasyonu, hem merkeze yakınlığı hem de ilgili personeliyle sizi fazlasıyla memnun ediyor burası. Lifestyle Suites Rome, Tree Charme Spagna Boutique Hotel, Margutta 19 – Small Luxury Hotels of the World, Hotel Artemide, Palazzo Navona Hotel hem şık hem de konforlu otellerden. Fiyatları yüksek ama oldukça lüks olan oteller ise J.K. Place Roma ve Fendi Private Suites.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account