Bulgaristan kayak merkezlerini keşfedin!

Bulgaristan kayak merkezlerini keşfedin!

Gerek doğa güzellikleri gerekse kayak merkezleri açısından isminden sıkça söz ettiren Bulgaristan’ı gelin yakından inceleyelim. Zengin tarihi yemyeşil doğasıyla turizmin önemli bir bölgesi olan Balkanlar’ın en yüksek dağı Musalla Dağı’nı bulunduran  Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır.  Resmi dilleri Bulgarca fakat Bulgarca dışında Rusça ve Türkçe sıkça duyabileceğiniz diller. Bulgaristan seyahat etmek isteyen Tük vatandaşları Bulgar vizesi veya Schengen vizesine ihtiyaç duyacaklar. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük illerden Sofya’ya uçuşlar düzenleniyor. Güneydoğu komşumuz Bulgaristan ile saat farkımız bulunmuyor. Para birimi olan 1 Leva  3,16 TL’ye denk geliyor. Kış turizminin gözdesi haline gelmiş ve adından sıkça söz ettirmiş olan Bulgaristan çeşitlilikte de sınır tanımıyor. Birçok kayak merkezini aynı tatilde gezmek isteyenler Bulgaristan turlarını tercih ediyor. Otobüsle veya uçakla seyahat imkanı veren turlar ortalama 3 gün sürüyor. En çok tercih edilen kayak turu olan Bansko zirveyi elden bırakmıyor.  Yeme içmenin oldukça makul fiyatlarda olduğu Bulgaristan Türk damak zevkine benzer lezzetleri olan bir ülke. Bira ve şaraplara da oldukça makul fiyatlarla ulaşılıyor. Bulgaristan konaklama açısından bir cennet. Merkezinde bulunan otel, motel ve pansiyonların yanında kayak merkezlerinde de gelişmiş ve birçok faaliyeti içinde barındıran konaklama tesisleri bulunuyor.

Bulgaristan kayak merkezleri

Bulgaristan geniş dağlık ve ormanlık alanları yanında eşsiz manzarasıyla  kayak severlere kucak açıyor. Kayak pistleri açısından epey çeşitliliği bulunan Bulgaristan konaklama açısından da geniş bir yelpazeye sahip. Atomic kayak fabrikasını bulundurması sebebiyle ekipman açısından çeşitli seçenekleri mevcut.  Bünyesinde 3 farklı kayak merkezi bulunduruyor. Bunlar; Başta UNESCO’nun koruması altında olan Pirin Dağı’nın yamacında yer alan Bansko, Borovets ve Pomporovo’dur. Bulgaristan kayak turları ile bu 3 kayak merkezini 4-5 günlük tatiliniz boyunca gezme şansınız olacaktır.
Kayak severler için bu merkezleri yakından inceleyelim:

Pirin Dağı’nın yamacında yer alan bir doğa harikası: Bansko

Bansko Kayak Merkezi, Bulgaristan’ın güneybatısında Blagoevgrad şehri sınırları içinde yer alıyor. Yıl boyunca sunduğu dağ turizmi olanakları ile adından sıkça söz ettiriyor. Modern kayak tesisleri, sıcak kaynak suları ve temiz havasıyla Aralık-Mayıs ayları arasında kayak severleri ağırlıyor. Bansko Kayak Merkezi toplam 65 km ve 18 adet piste sahip. Kayak pistleri zorluk derecelerine göre ayrılıyor. Yapay kar makinalarıyla karın yetersiz olduğu hava koşullarında bile kayma imkanı sağlıyor. Merkezlerinden kayak alanlarına  “Gondola” ile ulaşım sağlıyor. Çocuklu gidecek olan aileler için  4-7 arasında ki yaş gurupları kapsayan Ski Oyun ve Kayak Öğrenme Parkı bulunduruyor. Dileyenler için tek veya grup halinde eğitimler veriliyor. Ayrıca Avrupa’nın en büyük kayak partisi olarak adlandırılan Horizon Festivali her yıl şarkıcı ile misafirlerini buluşturuyor. Size tavsiyemiz Horizon Festivali zamanlarını takip edip hem eşsiz bir müzik dinletisi hem de kayak tatilinizin tadını doyasıya çıkarmanız olacaktır. Bonsko da gezilecek yerler yalnızca kayak alanlarıyla sınırlı değil. Banya kentindeki kaplıca suları, Neofit Rilski Müze Evi, Belitsa’daki Ayı Parkını ve  muhteşem manzaralar için Pirin Dağı’nda trekking yapma fırsatını kaçırmamanızı öneririz.

Bansko ulaşım ve konaklama

Bansko turu veya kişisel seyahat için vize şartı aranıyor. Güzel bir kayak tatili için ilk şart Bulgaristan Vizesi almak olacak. Bansko Kayak Merkezi Türkiye’ye karayolundan  630 km – 3 saat uzaklıkta yer alıyor. Bansko’da havaalanı bulunmuyor. Kayak merkezine en yakın havaalanı ise Sofya Vrazhdebna Havaalanı. THY ile haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Sofya’ya 1 saat 15 dakika süren uçuşlarla direkt uçmak mümkün. Sofya – Bansko arası mesafe 160 km; havaalanından araç kiralayarak ya da Sofya Otobüs Terminali’nden kalkan servislerle 2,5 saatte Bansko’ya ulaşabilirsiniz.

Türkiye’ ye olan yakınlığının yanında konaklama ve yiyecek-içecek hizmetleri de oldukça makul fiyat aralığında. Bansko otelleri 4 gecelik bir kayak tatili için 2 kişi ortalama 450 tl gibi bir tutar ile kayak severleri ağırlıyor. Otellerin yanında hosteller, apartlarda kalabileceğiniz yerler arasında. Seçilmiş en iyi Bansko otelleri arasında; Bansko Royal Towers Apartment, Green Life Resort Bansko, Kempinski Hotel Grand Arena gibi doğa’nın içinde bir çok aktivitesi bulunan ve teleferik istasyonlarına yakın oteller bulunuyor. Araçla gitmeyi tercih etmeyenler için turlarla Bansko ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bansko da Gece hayatı şehir merkezine konumlanması açısından büyük bir öneme sahip. Sadece konakladığınız yerler değil restoran ve gece klüplerinde gün içinde ki yorgunluğunuzu atıp karaoke ve oyunlarıyla güzel anılar biriktireceğiniz yerler arasında. Buraya giderseniz denemenizi tavsiye edeceğimiz şey Bulgarista’nın ünlü gül kokulu parfüm ve sabunları olacaktır. Acil durumlarda ise ulaşabileceğiniz numaraları notlarınız arasına ekleyiniz; Acil yardım; 112, yangın; 160, Polis; 166, Ambulans; 150

Bulgaristan’ın en güneşli kayak merkezi: Pamporovo

Trend olma yolunda hızla ilerleyen Pamporovo, Aralık ayından Mayıs ayına kadar misafirlerini ağırlıyor. Bulgaristan’ın en güneşli kayak merkezi olan Pamporova da altı aylık sezonun 120 günü güneşli geçiyor. Çığ ve güçlü rüzgar olmaması da kayak severlere güven sağlıyor. Birçok ulusal kayak yarışlarının yapıldığı Pamporovo çevre dostu politika izleyerek yeşil alanları koruma adına hidro tohumlama teknolojisi uyguluyor. Pistler 25 km uzunluğunda. Zorluk derecelerine göre birbirinden ayrılıyor. Tabi yapılacak şeyler kayak ile sınırlı değil. Yakınlarındaki  Snejanka Tepesi’nde 1929 metre yüksekliğin de bulunan televizyon kulesi, Baçkovski Manastırı ve yakının da bulunan el değmemiş köyler gezebileceğiniz yerler arasında başı çekiyor.

Pamporovo ulaşım ve konaklama

Öncelikle Pamporovo’yı tercih edenlerin yapacağı şey Bulgaristan vizesi almak olacak. Türkiye’ ye en yakın kayak merkezi konumundaki Pamporovaya Kayak arabayla sınır kapısında yoğunluk olmazsa 6-7 saat içerisinde ulaşılmaktadır. İstanbul’dan 465 km, Sofya’dan ise 225 km uzaklıkta.  Bulgaristan’a kendi arabanızla seyahat edecekseniz yeşil sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Arabayla gitmek istemeyenler için Bulgaristan turları ile gitmek mümkün. Türkiye’den Sofya’ya sık sık seferler bulunuyor. Pamporovo kayak merkezine en yakın havaalanı Sofya ve Plovdiv. Türk Hava Yolları, Sofya’ya her gün sabah ve akşam saatlerinde uçuşlar düzenlemektedir. Konaklama açısından karlar içinde muhteşem doğasıyla 2 ila 5 yıldızlı oteller, villalar, tatil evleri, apart oteller gibi konaklama seçenekleri mevcut. Gece hayatı ve eğlence açısından bir çok seçeneği bulunan Pamorova bar, meyhane ve gece kulüpleri ile ve kendine has konseptleriyle kayak severleri etrafına topluyor.

Bulgaristan’ın en eski kayak merkezi: Borovets

Bulgaristan’ın en bilinen ve en eski kayak merkezi olan Borovets, Rila Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olup yoğun çam ormanlarının sarmaladığı bir alanın tam da ortasında yer alıyor. El değmemiş köyleri ve korunan kültür değerleri ile göz kamaştırıyor. Sofya’nın Güney’inde yer alan Borovets ülkenin en büyük milli parkının hemen yanında kalıyor. Aralık ayında başlayan sezon Nisan ayı boyunca devam ediyor.  Merkezinde Sitnyakovo, Yastrebets ve Markudjik gibi çevre bölgeleri kapsayan çeşitli kayak alanları mevcut. Toplam 14 km lift bulunan Brovets’te 13 de taşıma hattı bulunuyor. Kayak pistlerinin ortalama uzunluğu 58 km. ve her seviyeye uygun kayak pisti mevcut. Bu seviyeler renklere göre işaretlenmiş durumda. Mavi-en acemi kayakçılar, kırmızı-kayağa oldukça hakim ve siyah pistler profesyonel kayakçılar için işaretlenmiş. Alp stili kayak, kayakla atlama, biatlon, kayaklı koşu ve snowboard gibi çeşitli kış sporları da Borovets de yapacağınız aktiviteler arasında. Yetişkinler için bunca aktivite var da çocuklar için yok mu ?

Borovets Kayak merkezleri bu konuda ailelere kolaylık sağlayacak aktivitelere sahip. Eğitmenleri bulunan bu kayak merkezleri çocuklara çeşitli aktiviteler sunuyor. Aileler ise güvenle tatillerinin keyfini sürüyor.

Borovets ulaşım ve konaklama

Borovets de güzel bir kayak tatili için Bulgaristan vizesi olması gerekiyor. Ulaşım için ise; Borovets‘ye en yakın havaalanı Sofya Havaalanı. THY’dan Sofya’ya direkt uçuşlar mevcut. Sofya’dan otobüslerle Samokov şehrine gelip buradan Borovets’ e geçmeniz mümkün. Karayolundan 532 km 7 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor demektir. Borovets’e birçok tur ile seyahet de mümkün. Borovets de konaklama için apartlar, oteller, hosteller ve misafir evleri mevcut.

Yapılacak şeyler ise elbette kaymak ile sınırlı değil. Temeli 917 yıllarına dayanan korunmuş bir yapı olan Rila Manastırı ve Bulgar Krallığı’nın av köşkü olarak tanıtılan Tzarska Bistritza notlarınız arasında bulunmalı. Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’ya 1 saatlik mesafede bulunması ile Borovets sadece turist değil yerlilerinde gece hayatı için tercih ettikleri bir trend haline ulaşma yolunda hızla ilerliyor. Her gün farklı bir partinin bulunduğu Borovets mekan çeşitliliği ile de misafirlerini ağırlıyor. Festivallerini unutmamak gerekir. Kayak severlere yalnızca kayma konusunda çeşitlilik sağlamayan Borovets birçok festival ile de müzik zevkini doyasıya yaşatıyor. Borovets de acil durumlarda ulaşabileceğiniz numaraları sizler için ekleyerek işinizi kolaylaştıralım istedik. Acil yardım, yangın ve polis’e 112 numarasını çevirerek ulaşabilirsiniz. Şimdiden gidecekler için iyi yolculuklar dileriz.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account